کد خبر : 527

مجید اخشابی در گفت‌وگو با «شهر امید»:

به عقیده مجید اخشابی اگر هنرمندان در کارهای عام‌المنفعه پیشرو باشند جنبه تبلیغاتی نیز دارد اما باید توجه کرد که هنرمندان نباید در کار خیر روی موج‌های تبلیغاتی سوار شوند.

مجید اخشابی، از خوانندگان موسیقی پاپ کشورمان است که بیشتر به خاطر خواندن تیتراژ سریال‌های ماه رمضان شهرت دارد. او در سریال‌ها و برنامه‌هایی چون همراز، عروج، مهتاب، محله بنده‌نواز، مسافری از هند، یک وجب خاک، متهم گریخت، خانه به دوش، الفبای مهربانی، مدینه مهربانی، روزهای زیبا، دارا و ندار ماه دراومد، شب مهتاب، بوی خوش زندگی، مسابقه ستاره‌ها، جشن رمضان و شب‌های شیدایی قطعات زیبا و ماندگاری را اجرا کرده است.

دو قطعه آهنگ مجید اخشابی با نام‌های «جشن پرنده‌ها» و «بنی‌آدم» از جمله آثار او در ارتباط با موضوعات خیریه است که همواره نام او را در لیست هنرمندان خَیِر و دغدغه‌مند قرار داده است.

او معتقد است یکی از مهم‌ترین و بهترین راهکارهای حضور در فعالیت‌های خیر، تولید و ساخت محصولات هنری با چنین مضامینی است که به عقیده او باید در قیاس با هر شکل دیگری در اولویت قرار گیرد. البته اگر هنرمندان در کارهای عام‌المنفعه پیشرو باشند جنبه تبلیغاتی نیز دارد اما باید توجه کرد که هنرمندان نباید در کار خیر روی موج‌های تبلیغاتی سوار شوند و از این موضوع به نفع خود بهره گیرند.

در ادامه  گفت‌وگوی مجید اخشابی با «شهر امید» را بخوانید:

آقای اخشابی از نظر شما به‌عنوان یک هنرمند کار خیر چگونه تعریف می‌شود و چه اقشاری از جامعه بیش از همه نیازمند یاری و حمایت مادی و معنوی همنوعان هستند؟

در کشور ما این موضوع به جهات مختلف و در زمینه‌های گوناگون دیده می‌شود و علاوه بر نهادها و خیریه‌هایی که در میان مردم شناخته‌شده هستند، بسیاری از حوزه‌های مستلزم یاری، مغفول مانده‌اند و نه آحاد جامعه و نه هنرمندان آنچنان به این ابعاد توجه نداشته‌اند اما به عقیده من بزرگ‌ترین رسالت هر انسانی چه هنرمند و چه افراد به دور از دغدغه‌های هنری، گرفتن دست همنوعان است و البته به تبع شهرت بیشتر هنرمندان، می‌توان از این قشر محبوب جامعه برای الگوسازی و ایجاد فرهنگ کمک به همنوع یاری گرفت، آن هم در شرایطی که فهرستی طولانی از نهادهای خیریه معتبر وجود دارند و علاوه بر آن‌ها در گوشه و کنار شهر و کشورمان هستند افراد و خانواده‌هایی که به انحای گوناگون نیازمند کمک هستند.

آیا اطلاع‌رسانی و معرفی خیریه‌ها توسط متولیان و مسئولان اجرایی به‌خوبی انجام می‌شود؟

تا حدودی بله، خوشبختانه در کشور ما موسسات خیریه فعالیت‌های گسترده‌‌ای را انجام می‌دهند و مردم ما نیز از آنجایی که ذاتاً نوعدوست و خَیِر هستند به‌خوبی پیگیر اخبار و رویدادهای این چنینی هستند. البته از آنجا که در ایران به طرز فزاینده‌ای با تعدد مراکز خیریه مواجه هستیم لازم است قبل از انجام هر حرکتی به شناسایی فرصت‌های کار خیر بپردازیم.

جامعه هنری و به‌ویژه هنرمندان عرصه موسیقی که نزد مردم چهره‌هایی شناخته‌شده هستند با چه ابزار و راهکارهایی می‌توانند به جمع خیرین کشور بپیوندند؟

یکی از مهم‌ترین و بهترین راهکارهای حضور در چنین فعالیت‌هایی، تولید و ساخت محصولات هنری با چنین مضامینی است که به عقیده من باید در قیاس با هر شکل دیگری در اولویت قرار گیرد. البته اگر هنرمندان در کارهای عام‌المنفعه پیشرو باشند جنبه تبلیغاتی نیز دارد اما باید توجه کرد که هنرمندان نباید در کار خیر روی موج‌های تبلیغاتی سوار شوند و از این موضوع به نفع خود بهره گیرند. به هر روی نباید از کنار قشر نیازمند جامعه به‌سادگی عبور کرد.

دیده می‌شود که برخی هنرمندان درآمد حاصل از کارهای خود را صرف امور خیریه می‌کنند. تا چه اندازه با این شیوه حمایتی موافقید؟

من به‌شخصه چندان علاقه‌مند به این شیوه شرکت در کار خیر نیستم. این رویکرد به همان دلیلی است که پیش از این عنوان کردم و معتقدم باید مراقب بود کار خیر وسیله تبلیغی برای هنرمند محسوب نشود. اگر هنرمند ذهن و توان خود را معطوف به ساخت محصول با مضامین خیریه کند بیش از هر زمان دیگری می‌تواند نقش خود را در این مسیر ایفا کند.

از تجربیات خود در این زمینه بگویید.

تا جایی که توان داشته‌ام اشعاری را با چنین مضامین برای ترانه‌های خود انتخاب کرده‌ام و از نمونه‌های بارز آن می‌توان به قطعاتی با عنوان «جشن پرنده‌ها» و «بنی‌آدم» اشاره کرد و اثری که برای برنامه جشن رمضان اجرا کردم که این برنامه نیز با هدف ترویج این اهداف و ارزش‌ها به روی آنتن می‌رود.

از منظر شما، چه عاملی موجب می‌شود که انتخاب سفیران خیریه نه فقط در ایران که در بیشتر نقاط جهان از میان هنرمندان باشد؟

جامعه ما در نگاه و توجه به کار خیر نیازی به تبلیغ ندارد، اما به هر روی آگاهی رساندن به آحاد جامعه درباره نوع فعالیت انجمن‌ها و موسسات خیریه نیازمند آگاهی‌رسانی و توضیح نکات آموزشی است که باید از سوی افرادی انجام شود و به هر روی در همه جوامع هنرمندان در نزد مردم افراد موثق و قابل‌اعتمادی هستند و از مهم‌ترین نمونه‌های این امر تشکیل برخی کمپین‌ها برای موسسات خیریه است که نام هنرمندان موجب جلب نظر مردم شده و در ادامه همراهی پویای آحاد جامعه را در کنار هنرمندان به دنبال داشته است.

ظاهرا نسبت به تبلیغات خیریه‌ها نگاه نقادانه دارید؟

استراتژی تبلیغات نهادهای خیریه از فعالیت‌های مجازی گرفته تا تکیه بر نام هنرمندان همگی اگر با نیت خیر و خالص همراه باشد می‌تواند دغدغه‌های بسیاری از نیازمندان کشورمان را مرتفع سازد و در بلندمدت نتایج بسیار تأثیرگذاری را به دنبال داشته باشد، اما نباید این نکته را فراموش کرد که برای ماندگاری یک حرکت خیر و انسانی، توجه به محتوای آموزشی بر محتوای تبلیغاتی ارجح است چراکه آموزش اصول شرکت در امور خیر در تمامی ابعاد به‌عنوان یک حرکت فرهنگی محسوب می‌شود و اینگونه است که شاهد اثربخشی مطلوب و ماندگاری حرکات انسانی و خیریه خواهیم بود.

عطیه پژم

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3