کد خبر : 536

هفته نامه "شهر امید" در سی و یکمین شماره خود نوشت:

یک نهادبین‌المللی مذهبی وخیریه با تکیه بر توانایی وهمت داوطلبان توانسته است برای چندین دهه بیمارستان‌های مجهز و پاکیزه‌ای را در قالب کشتی‌های مشخصی فراهم کند.

کشتی‌های مرحمت

بیش از 50 درصد جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که چند صد کیلومتر از ساحل دریا فاصله دارند. بسیاری از مردم، به آب سالم، الکتریسیته قابل اعتماد و کافی، تجهیزات و مراکز درمانی دسترسی ندارند. همین نیازهای اولیه بهانه‌ای شده است که کشتی­ های مرحمت در بندرهای فقیرترین کشورهای دنیا پهلو گرفته و برای مدتی خدمات درمانی رایگان برای نیازمندان و بیماران ساکن این کشورها فراهم کنند. این خیریه با اتکا به قابلیت­ها و تخصص نیروهای داوطلب در بخش درمان و مراقبت، برای فقیرترین و محروم‌‌ترین مردم دنیا، امکان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی ایمن و عاری از آلودگی را فراهم می‌کند.

 

خیریه کشتی ­های مرحمت کار خود را از سال 1978 و با هدف دسترسی عادلانه محروم­ترین انسان­ها به خدمات بهداشتی و درمانی و اهدای امید به فراموش‌شدگان جهان آغاز کرد. این خیریه، همه ساله تلاش­های مستمری را برای دسترسی افراد بیشتری به خدمات بهداشتی و درمانی از جمله جراحی‌های مختلف داشته است.

فقط در سال 2016، این سازمان 1682 عمل جراحی برای بیماران خردسال و بزرگسال، 1017 مورد درمان شکستگی استخوان پا، 7547 مورد مداخله دندانپزشکی و 48 مورد تسکین دردهای بیماران لاعلاج و نیازمند به داروهای مسکن قوی را اجرایی کرده است. هر بندر، با چندین و چند چالش جدید برای این سازمان و داوطلبان فعال در کشتی­های آن همراه بوده است و هر چالش نیز موفقیت‌های درخشانی را رقم زده است؛ موفقیت‌هایی که بدون شک از یک موفقیت عادی سازمانی فراتر رفته و زندگی دست‌کم یک نفر یا یک خانواده را نجات داده است.

کشتی مرحمت چیست؟

این سازمان یک نهاد بین­ المللی مذهبی و خیریه است که با تکیه بر توانایی و همت داوطلبان توانسته است برای چندین دهه بیمارستان‌های مجهز و پاکیزه‌‌ای را در قالب کشتی­های مشخصی فراهم کند و از این طریق خدمات بهداشتی و درمانی نجات‌بخش و آموزش‌های پرستاری، مامایی و پزشکی را در اغلب کشورهای آفریقایی ارائه کند.

این نهاد از ایده­ای که توسط دن و دیون استپنز و در لوزان سوئیس پرورانده شد، شکل گرفته است. استپنزها برای این منظور سفری را آغاز کردند که در نهایت به تاسیس سازمان کشتی مرحمت در اواخر دهه 1970 میلادی منجر شد و امروز به مدد همکاری پزشکان، پرستاران و پرسنل بخش‌های پزشکی و مراقبتی در سطح بین‌المللی، چهره­ای جهانی به خود گرفته است. سفر استپنزها با خرید یک قایق مسافرتی کوچک تحت عنوان آناستازیا آغاز شد و آهسته‌آهسته به جایگاه کنونی در خدمت‌رسانی به نیازمندان و محرومان قاره آفریقا بدل شد.

لازم به توضیح است که در سال 2007، خیریه کشتی مرحمت، بیمارستان شناور جدیدی با نام مرحمت آفریقا را راه‌اندازی کرد. این کشتی بزرگ‌ترین بیمارستان شناور خیریه کشتی مرحمت در طی 36 سال گذشته است.

در این خیریه، گروهی از پرستاران، پزشکان، جراحان و سایر اعضای تیم پزشکی و مراقبت از سرتاسر جهان حضور دارند و با اعطای زمان و توانایی خود به امر مقدس نجات جان انسان­ها مشغولند. همچنین خیرین دیگر نیز با اعطای کمک‌های مالی خود در تجهیز این بیمارستان‌­ها از نظر دارویی و سخت‌افزاری، تامین هزینه‌های نگهداری، سوخت و جابجایی موثر هستند. با همکاری تمامی این نیروها، در طی بیش از سه دهه گذشته، جان 42/2 میلیون نفر در فقیرترین کشورهای جهان نجات یافته است.

فعالیت­های کشتی‌های مرحمت را می‌­توان به سه بخش ارائه خدمات درمانی در بخش‌های جراحی‌های صورت شامل جراحی‌های ترمیمی و جراحی پلاستیک، ارتوپدی، زنان و بهداشت جنسی، جراحی عمومی، مراقبت از بینایی، بهداشت دهان و دندان، سلامت روان، مراقبت­های تسکینی و برنامه‌های تغذیه رسانی به نوزادان؛ بخش آموزش به علاقه‌مندان بومی به‌منظور ادامه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به شکل محلی و نهایتا توسعه زیرساخت­های بهداشت و درمان تقسیم کرد.

گفتنی است که ماه­ ها قبل از رسیدن یک بیمارستان شناور به یک بندر خاص، زمان حضور و تجهیزات حاضر در آن از طریق شبکه پزشکان و نیروهای درمانی محلی، رسانه­ ها و سایر شبکه‌های محلی به اطلاع مردم می‎رسد و امکانات حضور افراد نیازمند به درمان در آن بندر مخصوص مهیا می‎شود. سپس به‌محض پهلو گرفتن در بندر، روندهای درمانی آغاز شده و خدمات به‌طور رایگان به نیازمندان ارائه می­شوند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3