کد خبر : 539

نگاهی به زندگی فیلیپ آنشوتز سرمایه‌دار برجسته آمریکایی

تاکنون بنیاد آنشوتزها بیش از هشت هزار و 600 کمک مالی به موسسات مختلف ارائه داده است که مبلغ این کمک‌ها به بیش از 50 میلیون دلار می‌رسد.

«از وقتی پنج ساله بودم به هتل برادمور می‌آمدم. وقتی 10 ساله شدم، گوشه‌ای از سالن پذیرایی هتل نشسته بودم و همان موقع به مادر و پدرم گفتم می‌خواهم در آینده این هتل را بخرم. آرزوی هر بچه‌ای است که در جهان عجایب جست‌وجو کند؛ عجایبی مانند آبشارها، جنگل‌ها، زمین‌های گلف، سالن‌های نمایش فیلم و قطارهای کوهستان که تا قله می‌روند. من هم می‌خواستم صاحب همه این‌ها باشم.» این حرف‌هایی است که فیلیپ آنشوتز به مجله معتبر فوربس زد. میلیاردری که با 6.10 میلیارد دلار سرمایه مقام صد و ششم فهرست بلومبرگ را دارد.

آنشوتز نه تنها اکنون مالک هتل رویایی دوران کودکی‌اش شده، بلکه در همه آن حوزه‌هایی که هتل برادمور نماد آن بود یعنی تجارت، سرگرمی، ورزش و... فعال است. او رویای کودکی‌اش را زندگی می‌کند.

آنشوتز در سال 1939 در بخش روستایی راسل واقع در ایالت کانزاس آمریکا به دنیا آمد. این سکونت در بخش روستایی البته به معنای محرومیت مالی و امکانات نبود. پدرش بنجامین آنشوتز سرمایه‌گذار حوزه نفت و املاک بود. اما فرزند یک سرمایه‌دار بودن مانع از آشنایی و اخت او با کار نشد. فیل از 14 سالگی به تشویق مادرش مشغول به کار شد و از آنجایی که خیلی زود تصمیم گرفته بود راه خانوادگی را ادامه دهد به دانشگاه رفت و مدرک کارشناسی تجارت گرفت. او در سال 1965، زمانی که 26 سال داشت امور کسب‌وکار پدرش در حوزه نفت را در دست گرفت و نزدیک بود همه‌چیز را به دلیل حفاری چند چاه که به نفت نرسیدند از دست بدهد. وقتی یکی از چاه‌های نفت آتش گرفت، او حتی قادر نبود افرادی را برای خاموش کردن آتش استخدام کند. اما آتش نفت تبدیل به طلا شد. در همان زمان استودیوی فیلمسازی یونیورسال در حال ساخت فیلمی بر اساس زندگی ردادیر، آتش‌نشان معروف میدان‌های نفتی بود. یونیورسال 100 هزار دلار به آنشوتز پرداخت تا اجازه دهد از چاه نفتی که می‌سوخت فیلمبرداری کنند. این مبلغ کفایت می‌کرد تا او بتواند «ردادیر» را برای مهار آتش استخدام کند. بعدها فیلمی که با صحنه‌هایی از چاه نفت مشتعل او ساخته شد در سال 1968با نام «مبارزان جهنم» با بازی جان وین اکران شد. پولی که به دست آنشوتز رسید همچنین به او امکان داد به سراغ حفر چاه جدیدی برود که غنی از نفت بود.

در سال 1979 او بیرون از شهر اوانستون در وایومینگ، محوطه نفتی آنشوتز رنچ ایست را یافت. در آن زمان این محوطه نفتی پس از میدان نفتی پرودو بی در آلاسکا، بزرگ‌ترین اکتشاف نفت در ایالات‌متحده آمریکا بود. آنشوتز سه سال بعد نیمی از این محوطه را 500 میلیون دلار به شرکت Mobil فروخت.

این نقل و انتقالات تبدیل به زنجیره‌ای از کسب سود و سرمایه‌گذاری‌های مجدد در صنایع مختلف شد. او در سال 1984 خط آهن ویلیام جکسون پالمر و ریو گراند را به ارزش 500 میلیون دلار خرید. او از این خرید برای کنترل کل شبکه راه‌آهن پاسیفیک شمالی استفاده کرد و پس از گذشت یک دهه آن را 4.5 میلیارد دلار فروخت.

بر مبنای حق استفاده از راه، آنشوتز شبکه گسترده‌ای از فیبر نوری را در مسیر کار گذاشته بود که مبنای تاسیس شرکت ارتباطات Qwest شد و هر چند این شرکت سرانجام در سال 2000 با ضرر اقتصادی روبه‌رو شد اما او توانست چندین میلیون دلار از محل فروش سهام به دست آورد.

آنشوتز همچنان به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ادامه داد، سال 2010 او از محل فروش میدان‌های نفتی در پنسیلوانیا، داکوتای شمالی و اوهایو، 2.2 میلیارد دلار به جیب زد. این روزها او مشغول بنا کردن یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های بادی جهان - 320 هزار هکتار - است.

آنشوتز با تمام موفقیتی که در عرصه صنعت داشته خودش را محدود به یک حوزه نمی‌کند. یک بخش از آن کودکی که در 10  سالگی آرزو کرد هتل برادمور را بخرد، در بزرگسالی آرزوهایش را در ابعادی بزرگ‌تر از هتل برآورده می‌کند. او با بخشی از پولی که از شرکت فیبرهای نوری‌اش به دست آورد در صنعت سرگرمی سرمایه‌گذاری کرد. با پرداخت بدهی چندین سالن زنجیره‌ای نمایش فیلم، شرکت سرگرمی رگال را تاسیس کرد و هر چند در سال 2002 آن را در بازار سهام واگذار کرد همچنان سهامدار عمده آن محسوب می‌شود.

علاوه بر این آنشوتز یک سری کمپانی فیلمسازی تاسیس کرد و حق ساخت نسخه سینمایی کتاب‌های معروف سی.اس. لوئیس یعنی مجموعه «نارنیا» را خرید و همچنین سرمایه فیلم «ری» را تامین کرد، این فیلم بر اساس زندگی ری چارلز خواننده تهیه شد و جیمی فاکس، در سال 2004 برای بازی در این فیلم اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد.

مجله بلومبرگ اعلام کرد، گروه سرگرمی آنشوتز، شرکتی که در شهر لس‌آنجلس در زمینی به مساحت 27 هکتار بنا شد، ارزشمندترین دارایی آنشوتز است.

آنشوتزها علاوه بر نفت در امور انساندوستانه نیز فعال هستند. پدر و مادر فیل در سال 1982 یک بنیاد خانوادگی تاسیس کردند. از آن سال تاکنون این بنیاد بیش از هشت هزار و 600 کمک مالی به موسسات مختلف ارائه داده است که مبلغ این کمک‌ها به بیش از 50 میلیون دلار می‌رسد.

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3