کد خبر : 550

هفته نامه "شهر امید" در سی و دومین شماره خود نوشت:

در طی مدت ده سال، (بنیاد ورزش زنان) یک نهاد خیریه با ارزش 500 دلار موجودی حساب بانکی به یک غول خیریه‌ای با حساب در گردش یک میلیون دلاری تبدیل شد.

بنیاد ورزش زنان یک سازمان غیرانتفاعی و خیریه آموزشی است که بر موضوع حضور زنان در ورزش، اعم از حرفه­ای و غیرحرفه‌ای تمرکز دارد. این سازمان در سال 1974 توسط بیلی جین کینگ تاسیس شد و در ابتدای امر حمایت‌های دونا وارونا و سوزی شافی از ورزشکاران و مدال‌آوران المپیک را با خود به همراه داشت. بنا بر اساسنامه این سازمان، بنیاد ورزش زنان با هدف «بهبود وضعیت زندگی دختران و زنان از طریق ورزش و فعالیت‌های بدنی فعالیت می‌کند.»

در سال­های 1972 و 1973 بیلی جین کینگ جایزه شوالیه‌های امید در حوزه ورزش را با کسب عنوان «ورزشکار زن سال» به دست آورد. در سال 1974، او مبلغ نقدی این جایزه یعنی 5000 دلار را برای تاسیس بنیاد ورزش زنان هزینه کرد. در همان زمان، او نشریه جدیدی با نام ورزش زنان را منتشر کرد و نهایتا بنیاد ورزش زنان فعالیت‌­های چندگانه خود را با حضور بیلی در برنامه‌ای در شبکه تلویزیونی ABC، اعلان عمومی کرد.

در طی مدت ده سال، یک نهاد خیریه با ارزش 500 دلار موجودی حساب بانکی به یک غول خیریه ­ای با موجودی 1 میلیون دلار و حساب در گردش یک میلیون دلاری تبدیل شد. این نهاد مبتکر فعالیت‌های مختلفی بوده ­است که از آن جمله می‌توان به تالار مشاهیر ورزشکاران زن بین‌المللی، بدو دختر بدو، ورزش برای زندگی، صندوق سفر و آموزش، یک تیم لازم است، و نهایتا پ برای پیروزی اشاره کرد.

تالار مشاهیر ورزشکاران زن بین‌­المللی

این کمپین تلاشی برای شناساندن دستاوردهای ورزشکاران زن در سرتاسر جهان به دختران و زنان جوان و ایجاد انگیزه برای آنان و همچنین جلب توجه بین‌­المللی به موفقیت­‌های زنان ورزشکار خصوصا در کشورهای در حال توسعه است. هدف از برگزاری این کارزار، اهمیت بخشیدن به کوشش‌­ها و دستاوردهای زنان در جهان ورزش است که تا پیش از این از سوی دولت­ها، فدراسیون­های بین‌المللی و منطقه‌ای ورزشی و حتی جوامع کمتر مورد توجه بوده است و بنابراین کمتر مورد حمایت جهانی قرار گرفته‌ است. در تالار مشاهیر ورزشکاران زن، اطلاعات مربوط به تمامی زنانی که در طی سه دهه اخیر موفق به کسب افتخارات منطقه‌­ای و بین‌‌المللی شده­اند در دسترس عموم قرار دارد. در این میان زنانی که موفقیت‌های آنان به‌واسطه ابتکار و نوآوری در رشته ورزشی خاصی شناخته می­شود نیز جایگاه ویژه‌­ای دارند.

بدو دختر بدو!

یکی دیگر از فعالیت‌های بنیاد ورزش زنان این کارزار است که هدف اصلی آن انگیزه بخشی به زنان جوان در کشورهای در حال توسعه است تا با افزایش دسترسی زنان به امکانات ورزشی به افزایش حجم فعالیت‌‌های بدنی آنان منجر شده و نهایتا سلامت عمومی و شاخص‌های آن را ارتقا بخشند.

ورزش برای زندگی

این کارزار در اکتبر 2014 با همکاری بنیاد ورزش زنان و ESPNW تشکیل شد و به‌عنوان یک کمک­هزینه ملی در آمریکا برای افزایش مشارکت زنان آفریقایی- آمریکایی و اسپانیایی در ورزش شناخته می‌شود.

صندوق سفر و آموزش

بنیاد ورزش زنان نخستین نهاد غیرانتفاعی در جهان است که با ارائه کمک‌هزینه به ورزشکاران زن با انگیزه از سی سال قبل برای مسافرت و آموزش دیدن آنان برنامه‌ریزی کرده است. از این طریق این بنیاد با برطرف کردن موانع مالی بر سر راه ورزشکاران جوان و با انگیزه به‌خصوص در کشورهای جهان سوم، امکان حضور در بهترین میدان‌‌های آموزشی و کسب تجربه را برای آنان میسر می‌‌کند و از این طریق توانسته است برای بسیاری از دختران جوان، انگیزه و فرصت تغییر ایجاد کند.

یک تیم لازم است

یکی دیگر از ابتکار عمل­‌های بنیاد ورزش زنان، این کارزار است که سعی در برطرف کردن موانع جنسیتی و خرافات و تابوهای فرهنگی در مورد ورزش زنان داشته است. این کارزار در سال 1996 آغاز به کار کرده است و به نظر می‌‌رسد هنوز راه درازی را در پیش داشته ­باشد.

پ برای پیروزی

در ابتدا در سه ایالت کالیفرنیا، واشنگتن و پنسیلوانیا آغاز به کار کرد. این کارزار در همکاری با دولت و نهادهای دولتی مشغول در امر ورزش در آمریکا، دست‌اندرکار فراهم کردن امکان آموزش حرفه‌ای ورزش برای دختران جوان و زنان بوده ­است. امروز این کارزار در سرتاسر آمریکا شناخته شده است و با ایجاد شبکه‌­ای غنی در مدارس و کالج‌‌های دولتی توانسته است گام‌های موثری برای ایجاد فضای برابر برای افراد و خانواده‌های کم‌درآمد در آمریکا ایجاد کند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3