کد خبر : 555

بزرگ‌ترین واقف پس از پیروزی انقلاب اسلامی چگونه به تاریخ پیوست

بجستانی‌مقدم پس از راه‌اندازی کامل کارخانه‌اش، آن را به همراه دیگر دارایی‌ها و املاک در سال 1367 خورشیدی به بارگاه مقدس رضوی تقدیم و وقف‌نامه‌ای برای آن تنظیم کرد.

روایت امروز، بیان راه و رسم نکویی است که تنها انسان‌هایی ویژه را در این قلمرو راه هست. ایران از گذشته‌های دور تا امروز، مال‌داران و ثروتمندانی فراوان به خود دیده است که همه نیک نمی‌اندیشیده‌اند. نیز نیک‌اندیشانی بسیار داشته است که مال به فراوانی نداشته‌اند. از میان آنان، ستارگانی درخشیده‌اند که هر دو دارایی «مال» و «نیک‌اندیشی» را با هم یکجا آورده‌اند. زندگی مردی که امروز روایت می‌کنیم، درخشش ستاره‌ای بزرگ در تاریخ نکویی و نکوکاری این سرزمین است؛ فردی که همه دارایی خویش را که بر اثر کوششی خستگی‌ناپذیر فراهم آمده بود، بخشید و وقف کرد تا مردم سرزمینش از آن بهره ببرند و نامی نیک از او به یادگار بماند؛ ماجرای بزرگ‌ترین واقف پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، موضوع گزارش امروز ما است؛ حاج علی‌اکبر بجستانی‌مقدم! این واقف بزرگ که همه دارایی خود را بر آستان قدس رضوی بخشید، راه و رسم دل‌کندن و زیستن به نیکوکاری، دارایی و توانایی برای یاری به دیگران را به ما آموخت. امروز تاریخ زندگی مردی از یک کاروان بخشنده را روایت می‌کنیم؛ حاج علی‌اکبر بجستانی‌مقدم، یکی از بزرگان این قبیله به شمار می‌آید. 

او مدرسه ساخت و هدیه داد، کارخانه‌های خود را بخشید تا درآمد آن‌ها به امور فرهنگی و اجتماعی برسد و نیز املاکی وقف کرد تا از محل درآمدهای همه این بخشش‌ها و وقف‌ها، هزینه‌های راه‌اندازی بیمارستان و درمانگاه آموزشی و درمانی، ساخت مدرسه و دانشگاه، ایجاد دارالایتام و نیز امور فرهنگی و نشر معارف اسلامی تامین شود. روایت امروز، داستان دهش‌ها و نیکویی‌های یک انسان عادی اما نیک‌اندیش است که هر چه داشت برای مردم سرزمینش بخشید.

همراه با کاروان پرشمار نکویی

واقفان، همواره دلی دریایی داشته‌اند. واژه و مفهوم «بخشش»، نزد کارهایی که آنان انجام داده‌اند، گاه کم می‌آید، که واژگانی دیگر باید برای کوشش‌های مردم‌دارانه آنان آفرید. ایران، واقفانی بسیار در تاریخ دیرینه خود به چشم دیده است؛ آنها که هرچه داشته‌اند، برای مردم زمانه و آینده جامعه خویش پیشکش کرده‌اند. واقفانی اما در این میانه‌اند که بی‌رقیبند. بخشندگی آنان بی‌اندازه است و در اندیشه نمی‌گنجد. زمین، دارایی و تاسیسات و بنیادهای گوناگون را که در گذر زندگی فراهم آورده‌اند، در روزگار زندگی خویش، بی‌آن که نظری داشته باشند، همه را به مردم اهدا کرده‌اند. حاج علی‌اکبر بجستانی‌مقدم از آن‌دسته واقفان به شمار می‌آید. این نیکوکار بی‌مانند، بزرگ‌ترین واقف پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌آید که موقوفاتی بسیار از خود برای جای گذاشته و به آستان امام رضا علیه‌السلام تقدیم کرده است. حاج علی‌اکبر بجستانی‌مقدم که بود؟ فرزند ملاحسین، در سال 1294 خورشیدی در مشهد زاده شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رساند. حاج علی‌اکبر پس از چهار سال خدمت در بانک برآن شد از کارهای دولتی کناره گرفته، به بازار آزاد روی آورد، از این‌رو در سرای محسنیان مشهد در امور بازرگانی مشغول شد. وی در سال 1340 خورشیدی به تهران کوچید و به حوزه ساختمان‌سازی وارد شد. حاج علی‌اکبر با پشتکاری بسیار توانست چند شرکت ساختمانی پایه گذارد که کارخانجات بنای سبک، از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌آمد؛ تاسیساتی که درآمدی بسیار برای او به همراه آورد.

از فعالیت‌های تولیدی تا وقف همه دارایی‌ها و املاک

آنگونه که بازماندگان و آشنایان وی روایت کرده‌اند حاج علی‌اکبر هنگامی که در اندیشه یک کار بزرگ تولیدی و اقتصادی می‌افتد، ساختمانی دو طبقه در خیابان ولیعصر تهران در سال 1335 خورشیدی می‌سازد. همچنین زمینی 35 هکتاری در قرچک ورامین می‌خرد تا اندیشه و برنامه‌اش را به اجرا بگذارد. گویا حضور وی برای یاری‌رسانی به زلزله‌زدگان در شهر قائن در خراسان به سال 1335 و تماشای بناهای سست و خشتی آنجا، حاج علی‌اکبر را در این اندیشه انداخت که برای پایه‌گذاری ساختمان‌هایی استوار، فعالیتی آغاز کند. طرح ایجاد بلوکه‌های سبک بتنی بدین‌ترتیب در ذهن او آرام‌آرام پدیدار شد. سال‌های بعد او سرانجام توانست اندیشه‌اش را محقق سازد. بجستانی‌مقدم در سال 1353 خورشیدی پایه کارخانه‌اش را در شهر ورامین گذارد و فعالیت خود را آغاز کرد. مسایل و مشکلاتی فراوان در این راه پیش روی وی پیش آمد. او یک دهه بعد، پس از پیروزی انقلاب توانست در اوایل دهه 60 خورشیدی با دست‌یابی به فرمول مورد نظر خویش در ایجاد بلوکه‌های سبک بتنی، کارخانه را راه اندازد. کارخانه به گونه‌ای آزمایشی فعال شد. آن مرد بزرگ سرانجام پس از راه‌اندازی کامل کارخانه‌اش، آن را به همراه دیگر دارایی‌ها و املاک در سال 1367 خورشیدی به بارگاه مقدس رضوی تقدیم و وقف‌نامه‌ای برای آن تنظیم کرد. درآمدهای موقوفات این واقف بزرگ چگونه هزینه می‌شود؟ تاسیس بیمارستان و درمانگاه آموزشی و درمانی، ساخت مدرسه‌های ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه، راه‌اندازی دارالایتام و نیز امور فرهنگی و نشر معارف اسلامی، مواردی است که درآمد موقوفه‌های بجستانی‌مقدم در آنها به مصرف می‌رسد.

راه پرر‌هرو وقف در خانواده بجستانی‌مقدم

دبیرستان قطب‌الدین حیدر در شهرستان تربت حیدریه، نخستین موقوفه بجستانی‌مقدم به شمار می‌آید. نام بجستانی در کنار دیگر بزرگان تاریخی جای می‌گیرد که دارایی‌هایشان را بر آستان قدس رضوی تقدیم کرده‌اند. او همچنین در سال 1310 خورشیدی موقوفه‌ای دیگر به آستان قدس رضوی تقدیم کرد که زمین‌های کشاورزی را در بجستان دربرمی‌گرفت و سفارش کرد درآمدهای آن برای مصرف‌های مطلقه آن آستان مقدس هزینه شود. این واقف بزرگ، با وقف همه اموال و املاک خود سهمی بزرگ در گسترش فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی ایران به خود اختصاص داده است. حاج علی‌اکبر بجستانی‌مقدم در 86 سالگی درگذشت و آنگونه که وصیت کرده بود در رواق مبارکه دارالعزه بارگاه مطهر رضوی به خاک سپرده شد. آیین وقف در خانواده زنده‌یاد بجستانی‌مقدم، پرر‌هرو بوده است. زنده‌یاد فخری فصیحی، همسر وی نیز چند آپارتمان، ویلا و منزل مسکونی را در بهترین نقطه‌های شهر تهران بر آستان قدس رضوی و امور خیریه وقف کرده است.

**************************

این دو مطلب لطفا به گونه تودلی درون باکس در گزارش اصلی کار شود!

* حاج علی‌اکبر بجستانی‌مقدم، این مرد نیک‌اندیش پس از دهه‌ها فعالیت بازرگانی و تولیدی در سال 1366 خورشیدی، به کاروانی پیوست و در راهی وارد شد که بسیاری از پدران و مادران او در تاریخ با پیوستن به آن کاروان و روانه شدن در آن مسیر، خود را در تاریخ ماندگار کرده بودند. حاج علی‌اکبر بجستانی‌مقدم همه دارایی‌ها و املاک عمده خود، یعنی شش دانگ عرصه و اعیان کارخانه تولید قطعات پیش‌ساخته بتونی (هبلکس) در شهرستان ورامین تهران، شش دانگ دو طبقه آپارتمان به مساحت 350 متر مربع (دفتر شهری کارخانه) را در تهران بر آستان قدس رضوی وقف کرد. او در وقف‌نامه موقوفه‌هایش تصریح و تاکید کرده است هر سال پس از کسر هزینه‌های عین موقوفه، درآمد به جای‌مانده در این زمینه‌ها به ترتیب اولویت هزینه شود؛ حق‌التولیه متولی 10 درصد، حق‌النظاره ناظر 5 درصد، تاسیس بیمارستان و درمانگاه آموزشی درمانی 30 درصد، ساخت مدرسه‌های ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه 30 درصد، امور فرهنگی و نشر معارف اسلامی 10 درصد و تاسیس دارالایتام 15 درصد.

 

* بجستانی‌مقدم چه‌ها بخشیده و وقف کرده است؟

72 مدرسه به نام 72 شهید کربلا در مناطق گوناگون کشور

کارخانجات شرکت بنای هبلکس (تولید قطعات پیش‌ساخته بتونی) و تعدادی بنای دیگر در تهران و شهرهای شمالی

2 طبقه آپارتمان به مساحت 350 مترمربع در ترهان

زمین‌های کشاورزی در بجستان

آبان روزگار/ روزنامه‌نگار

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3