کد خبر : 562

هفته نامه "شهر امید" در سی و چهارمین شماره خود نوشت:

کمک پانصد میلیون دلاری ژاپن به پناهجویان و کشورهایی که اقدام به پذیرش جنگ‌زدگان سوری کرده‌اند.

نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که کشورش در راستای کمک به پناهجویان و کشورهایی که اقدام به پذیرش جنگ‌زدگان سوری کرده‌اند، مبلغی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار اختصاص می‌دهد.

شینزو آبه خاطرنشان کرد که توکیو این کمک بیشتر را در چارچوب برنامه توسعه پایدار سازمان ملل تخصیص داده است.

گفتنی است، کمک یاد شده بخشی از مبلغ هفت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری ژاپن است که از ابتدای سال جاری میلادی قول پرداخت آن به کشورهایی که اقدام به پذیرش جنگ‌زدگان سوری کرده بودند، داده شده بود.

نخست‌وزیر ژاپن تصریح کرد که در نشست کابینه در هفته جاری این کمک به تصویب رسیده است و در اختیار پناهجویان قرار خواهد گرفت.

روزنامه ژ‌اپن نیوز از قول وی آورده است که توکیو یا این کمک را مستقیما به پناهجویان اختصاص می‌دهد و یا در اختیار کشورهایی می‌گذارد که بیشترین پناهجویان را پذیرا بوده‌اند.

به گفته نخست‌وزیر ژاپن، با توجه به آواره شدن شمار زیادی از مردم سوریه و پناهنده شدن آن‌ها به کشورهای دیگر توکیو لازم دیده است کمک‌های بیشتری را به آوارگان جنگی اختصاص دهد.

آبه همچنین افزود: ژاپن می‌خواهد نشان دهد برای مقابله با بحران پناهجویان از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند و در زمینه کمک‌رسانی به برنامه توسعه سازمان ملل، پیشرو دیگر کشورهاست و با جامعه بین‌المللی از نزدیک همکاری می‌کند.

نخست‌وزیر ژاپن همچنین گفت که هدف از این کمک مالی این است که آن‌ها با ارتقای نظام و سامانه‌های مراقبت‌های بهداشتی، شرایط خوبی را برای پناهندگان از این لحاظ فراهم آورند.

ژاپن کشوری که ۱۲۷ میلیون نفر جمعیت دارد قول داده است از اکنون تا پنج سال دیگر ۱۵۰ دانشجوی سوری را تقبل کند در صورتی که نروژ با پنج میلیون و ۱۰۰ هزار نفر قول پذیرش ۹ هزار نفر را از سوریه داده است.

ژاپن سال گذشته میلادی فقط سه پناهجو را از سوریه قبول کرد اما مرکز خیریه آکسفام انگلیس می‌گوید که این کشور با توجه به شاخصه‌های اقتصادی قوی که دارد باید دستکم ۵۰ هزار پناهجو را بپذیرد.

وزارت دادگستری ژاپن نیز در تازه‌ترین گزارش خود اعتراف کرده است که قانون این کشور برای پناهجویان محدودیت‌های بسیار زیادی قائل است و احتمال می‌رود امسال شمار مجموع پناهجویان به ژاپن به ۱۰ هزار نفر برسد.

از میان ۶۰ پناهجوی سوری که درخواست پناهندگی خود را از پنج سال قبل به دولت ژاپن داده‌اند فقط تاکنون با تقاضای شش نفر موافقت شده است و این افراد هم محدودیت‌های زیاد اجتماعی دارند.

ناظران می‌گویند که کمک‌های ژاپن به پناهجویان به‌خصوص در داخل آن کشور بسیار کمتر از کشورهای توسعه‌یافته دیگر است و پناهندگان در ژاپن به‌ندرت قادر به گرفتن امتیاز کار و اقامت خواهند شد.

بسیاری از مردم ژاپن خواستار تسهیل در قوانین ورود مهاجران و پناهندگان به این کشور هستند اما دولت تاکنون تسلیم اعتراضات و انتقادها نشده است.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3