کد خبر : 563

هفته نامه "شهر امید" در سی و چهارمین شماره خود نوشت:

مالک روزنامه زود دویچه سایتونگ: شماری از پناهجویان در بخش توزیع روزنامه کار یافته‌اند.

عثمان محمد نسیم یکی از معدود پناهجویانی است که در ایالت بایرن آلمان برایش کار پیدا شده است. او یک سال و نیم است که به آلمان آمده و از ماه جولای، در بخش توزیع روزنامه کار می‌کند. عثمان با سختی‌هایی هم روبه‌رو شده است.

ساعت دو و نیم صبح است و در منطقه ایزافورشتات شهر مونشن درجه حرارت هوا منفی پنج درجه سانتیگراد است. در ساختمان اداره کاریابی در جاده «کاپوسین»، عثمان محمد نسیم کارش را آغاز می‌کند. او و برخی از پناهجویان دیگر بسته‌های روزنامه‌ها را از کراچی‌ای که در عقب اسب‌هایشان بسته است، بیرون می‌آورند.

روزنامه آلمانی زود دویچه سایتونگ مانند سایر روزنامه‌ها، سال گذشته استخدام پناهجویان را برای توزیع روزنامه آغاز کرد. یوهان ترامپوش رئیس بخش توزیع روزنامه زود دویچه سایتونگ می‌گوید: «در پاییز شماری از پناهجویان نزد ما آمدند و می‌خواستند کار کنند. این مساله میان پناهجویان زبان به زبان گشت و شمار آن‌هایی که درخواست کار می‌دادند افزایش یافت. در این میان، ما حتی یک لیست انتظار داریم. در حال حاضر ناشر این روزنامه ۵۴ پناهجو را به کار گماشته است که بیشترینشان از افغانستان و پاکستانند.»

عثمان یکی از این پناهجویان است. در پاکستان، او و پدرش یک کارخانه داشتند. عثمان می‌گوید: «ما ظرف یا بشقاب‌های بسیار خوب تولید می‌کردیم و یک خانه بزرگ داشتیم. مثل همین ساختمان اداره کاریابی بزرگ بود.»

عثمان ۲۷ ساله منطقه ایزافورشتات در شهر مونشن را با وجودی که برایش مشکل است، دوست دارد. او می‌گوید: «در این منطقه بسیاری از خانه‌ها قدیمی هستند و مجبور می‌شوم برای تقسیم کردن روزنامه‌ها پله‌ها را بالا بروم.»

در این شب عثمان چهار دوره دیگر برای تقسیم روزنامه‌ها در پیش دارد. بیش از ۳۰۰ نسخه دیگر باید توزیع شوند. عثمان خودش در جریان کار وقت خواندن روزنامه‌ها را ندارد و تا ساعت شش و نیم صبح باید همه روزنامه‌ها در صندوق‌های پستی مشتریان انداخته شوند.

عثمان شالی را که چند روز پیش خریده، دور گردن خود می‌اندازد و سوار دوچرخه‌اش می‌شود تا روزنامه‌ها را برساند. او می‌گوید که سردی زمستان آلمان برای بسیاری از پناهجویان یک مشکل است: «برای آفریقایی‌ها هوا بسیار سرد است و نمی‌توانند کار کنند.»

عثمان بعد از نیم ساعت دوچرخه‌سواری، عرق می‌کند. به‌سرعت از خانه‌ای به خانه دیگر می‌رود و روزنامه‌ها را درون صندوق‌های پستی مشتریان می‌اندازد. او دیگر به کتاب راهنما نیاز ندارد. عثمان می‌داند کدام مشتری همه روزه و کدام مشتری تنها روزهای شنبه و یکشنبه روزنامه سفارش داده‌اند. او شش شب در هفته کار می‌کند و 800 یورو دست مزد می‌گیرد.  

ادغام پناهجویان در بازار کار آلمان به کندی پیش می‌رود. موسسه تحقیقات اشتغال و بازار کار در بیلان سالانه‌اش که در اواسط ماه دسامبر منتشر کرد، گزارش داده است که از میان صدها هزار مهاجر از سوریه، عراق و دیگر کشورها تنها ده‌ها هزارشان کار به دست آورده‌اند.

اداره‌ای که برای خدمات و توزیع روزنامه زود دویچه سایتونگ مسئول است، ۹ کارمند جدید را برای توزیع روزنامه استخدام کرده است. ترامپوش می‌گوید: «ما نمی‌دانستیم در کار با مهاجران باید چه مسائلی در نظر گرفته شود. اجازه کار برای مهاجران چگونه است؟ همه این چیزها برای ما هم جدید بودند.» اما برای او مهم بود که پناهجو یا به زبان آلمانی یا زبان انگلیس تکلم کند. او در ادامه می‌گوید: «البته باید با شهر مونشن آشنایی داشته باشد. واضح است که استخدام مهاجران از شهرهای دیگر مشکل است.»

عثمان در اقامتگاهی مشترک در منطقه اردینگ شهر مونشن زندگی می‌کند. اندکی بعد از شش صبح که کار عثمان به اتمام می‌رسد، روانه خانه می‌شود تا بخوابد. بعد از ظهر او یک کورس آموزش زبان آلمانی دارد. او می‌گوید که کلمه محبوبش به زبان آلمانی «روزنامه» است. عثمان می‌گوید: «می‌خواهم روزنامه‌هایی را که برای مشتریان می‌برم، بخوانم.»

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3