کد خبر : 565

کمپین به مدرسه بریم خیریه مهربانه، کمپین قهرمانان اسنپ در مشارکت با طرح نذر خون سازمان انتقال خون، از جمله فعالیت‌ها‌ییست که اسنپ برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرده است.

کرایه تاکسی با موبایل

این روزها حمل و نقل آسان به یکی از دغدغه‌های مهم برای تمامی شهروندان در شهرهای بزرگ تبدیل شده است. دغدغه‌‌ای که ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف در پی یافتن راهکاری برای رفع آن هستند. در این میان چند سالی‌ست اپلیکیشنی با نام اسنپ وارد بازار این حوزه شده و در تلاش است که بخشی از مشکلات شهروندان تهرانی را در جهت حمل و نقل آسان رفع کند. اسنپ اپلیکشنی‌ست که با توجه به رویکردی که در پیش گرفته به سرعت جای خود را میان مخاطبان باز کرده و شهروندان زیادی برای یک‌بار هم که شده از آن استفاده کرده‌اند. همچنین این کسب و کار آنلاین برای تعداد قابل‌توجهی از افراد اشتغال‌زایی کرده و در حوزه کارآفرینی بارها از آن یاد شده است.

«شهر امید» با شهرام شاهکار کارآفرین و مدیرعامل شرکت آنلاین مسافربری اسنپ به گفت‌وگو نشسته تا درباره زوایای مختلف فعالیت این کسب و کار  اطلاعات دقیقی را به دست بیاورد. شاهکار در ادامه به سؤالات مختلفی پاسخ داده که می‌خوانید.

درباره حوزه کارآفرینی و فعالیت خود توضیح بفرمایید؟

اسنپ مانند هر استارتاپ موفق دیگری به دنبال ارزش‌آفرینی است. ما با در نظر گرفتن مشکلات مردم در جابجایی درون‌شهری و در جهت رفع آن‌ها به‌وسیله ارائه خدمات هوشمند قدم برداشتیم. آسان کردن روند درخواست خودرو، نمایش هزینه سفر قبل از درخواست خودرو، پشتیبانی ۲۴ ساعته و توسعه و سازماندهی یک ناوگان منظم و باکیفیت از کاربران راننده  از جمله ارزش‌هایی شمرده می‌شوند که اسنپ ایجاد کرده است. اسنپ به‌عنوان یک کسب‌‌ و ‌کار نوپا (استارتاپ) در سال ۹۳ با تلاش جمعی از افراد مستعد و مجرب دانشگاه‌های ایران شروع به فعالیت کرد و پس از ۲ سال فعالیت کارنامه خوبی از خود بر جای گذاشته است. بیش از ۵ میلیون سفر موفق انجام شده، بیش از ۶۰۰ هزار کاربر مسافر و ۲۸۰۰۰ راننده فعال همه گواه این ادعا است.

چگونه به این حوزه علاقه‌مند شدید و چه نیازی در بازار باعث شکل‌گیری شرکت آنلاین مسافربری اسنپ شد؟

درخواست خودرو با موبایل در حدود ۶ سال است که در سطح دنیا آغاز به کار کرده و شرکت‌های زیادی هم در نقاط مختلف دنیا به ارائه این خدمت مشغولند و این نوع از جابجایی مسافر جایگاه خود را در بازار جهانی باز کرده است. مدلی که این نوع از شرکت‌ها از آن تبعیت می‌کنند مدل اقتصاد اشتراکی است. در این مدل، شرکت از خود مالکیتی روی خودروها ندارد بلکه پلی است میان کاربران راننده و مسافر خود و صاحب خودرو با به اشتراک‌گذاری خودرو و سرویسی که به‌عنوان راننده می‌دهد، کسب درآمد می‌کند. شاید جالب باشد که بدانید بزرگ‌ترین شرکت درخواست خودرو اینترنتی در دنیا با ارزش بیش از ده‌ها میلیارد دلار از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده خودرو پیشی گرفته است. ما هم با توجه به اینکه نیاز به این سرویس در کشورمان احساس می‌شد، سرویس E-Hailing یا همان درخواست خودرو از طریق اینترنت را برای اولین بار در داخل کشور توسط تیم ایرانی بومی‌سازی کردیم. اسنپ به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین اپلیکیشن درخواست خودرو در ایران از سال ۹۳ فعالیت خودش را آغاز کرده است.

آیا در حوزه امور خیریه نیز فعالیتی را انجام داده‌اید؟

اسنپ از همان ابتدا در برنامه‌های ترویجی و فرهنگی خود، حمایت از امور خیریه را در اولویت قرار داده است. برنامه‌هایی چون کمپین به مدرسه بریم خیریه مهربانه، کمپین قهرمانان اسنپ در مشارکت با طرح نذر خون سازمان انتقال خون، حمایت و همکاری با جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها، مشارکت در طرح دکمه‌ها و ستاره‌ها، کمپین ترویجی، فرهنگی رفتگران و حضور و حمایت از جشنواره‌های خیریه رعد از جمله این فعالیت‌ها‌ست که اسنپ برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرده است. این برنامه با رویکردهای جدیدتر همچنان ادامه دارد.

در حال حاضر  به‌عنوان کارآفرین برای چندنفر اشتغال‌زایی کرده‌اید؟

اسنپ به‌طور مستقیم برای ۱۶۰ نفر و به‌طور غیرمستقیم و از طریق بستر خود برای ۲۸۰۰۰ نفر از کاربران راننده خود اشتغالزایی کرده است.

درباره مشکلات این حوزه از کارآفرینی برایمان بگویید؟

مسائلی که ما با آن‌ها برخورد داریم، مورد جدیدی در دنیای استارتاپ‌ها نیست. استارتاپ‌‌ها به‌واسطه ماهیت غیرثابتی که دارند دائما با مشکلات مختلفی برخورد دارند. ما هم همیشه در معرض دسته‌ای از این مسائل به‌واسطه نو بودن مدل کسب ‌و کار خود هستیم. بر این اساس در مراحل مختلف رشد با مشکلات مختلفی مواجه می‌شویم که با تیم زبده و مستعدی که داریم آن‌ها را حل می‌کنیم.

آیا پیشنهادی برای بهتر شدن وضعیت این حوزه از کارآفرینی دارید؟

اکوسیستم استارتاپی ایران چند سالی است که رونق گرفته و کم‌کم در حال جلب‌توجه دسته‌های مختلف از افراد چون سرمایه‌گذاران، شرکت‌های بزرگ، مسئولین کشوری و دانشگاه‌ها است و امید این است که با قوی‌تر شدن و حمایت از این اکوسیستم بتوان افراد مجرب و مستعد را جذب و پرورش داد تا در آینده نه‌چندان دور شاهد داستان‌های موفقیت بیشتری در ایران باشیم.

   

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3