کد خبر : 573

هفته نامه "شهر امید" در سی و پنجمین شماره خود نوشت:

بیاییم با یک غلط، به مردم مهربان شهرمان نمره صفر ندهیم.

تهمت‌هایی که با آبروی افراد، سر و کار داشت یا زحمت افراد را زیر سؤال می‌برد یا اخبار کذبی که در اوج حساسیت مردم در برخی رسانه‌ها منتشر شد، واقعا «زشت» بود.

سلفی‌ها و عکس‌های گاه‌وبیگاه و تجمعات از سر کنجکاوی خیلی «بد» بود.

ابراز همدردی‌ها، دعا و مناجات‌ها، نگرانی‌ها، گل هدیه دادن‌ها و پیشنهاد کمپین‌های مختلف برای حمایت از کارگران و کسبه انصافا «خوب» بود.

اما برخی از زیبایی‌های این واقعه غم‌انگیز، شاید مغفول واقع مانده است.

منظورم از زیبایی‌های مغفول مانده، رشادت‌ها و دلیری‌های همیشگی آتش‌نشانان این مرز و بوم نیست؛ چراکه واژه‌ها را یارای توصیف آن حماسه‌ها نیست. آن‌ها را هر کس به میزان قدرت قلم و ذوقش نوشته است و ما هم معترفیم به عظمت آن جان‌فشانان بی‌بدیل؛ اما می‌خواهم کمی از مظلومیت مردم شهرمان هم بنویسم. این شهر را شهر امید می‌نامیم، می‌دانید چرا؟ چون مردم این شهر، وقتی اشتباهی رخ می‌دهد، تا جبران مافات نکنند آرام نمی‌گیرند. هیچ خصلتی از اینکه بعد از اشتباه، در پی جبران آن بربیایی زیباتر نیست. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً»

کسانی که (از آنچه در آن بودند) توبه کنند و ایمان آورند و عمل شایسته انجام دهند، پس آن‌هایند که خداوند گناهانشان را تبدیل به نیکی‌ها می‌کند (توفیق می‌دهد در آینده به جای آن گناهان عمل‌های نیک انجام دهند، یا نسبت به گذشته گناهانشان را محو و به جایش حسنات می‌نویسد) و همواره خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است.

بسیاری از رسانه‌ها و شخصیت‌ها به مردمی که به خاطر آموزش ناکافی، نپختگی، شیطنت کودکانه و دلایلی از این دست، اقداماتی را انجام داده بودند، نسبت‌ها و القاب نامناسبی دادند، ولی باید به آنان گوشزد کرد همین مردم هم کمپین حمایت از کارگران و کسبه را به راه انداختند، همین مردم به ایستگاه‌های آتش‌نشانی رفتند و عرض تسلیت گفتند و با نثار گل، به تسلای خاطر همکاران قهرمانان پلاسکو پرداختند، همین مردم کمپین به راه انداختند که برای جبران زحمات شبانه‌روزی آن عزیزان، چهارشنبه‌سوری را به سبک و شکل دیگر برگزار کنند تا زحمت عزیزان آتش‌نشان کمتر شود. همین مردم پلاسکو و آتش‌نشان را در گوگل و توییتر و همه سایت‌ها و خبرگزاری‌ها به ترند ایرانیان تبدیل کردند و حساسیت و اهمیت خود را به نمایش گذاشتند.

پس بیاییم به هر رفتار، به میزان منطقی نمره بدهیم یا نمره کم کنیم. با یک غلط، به مردم مهربان شهرمان نمره صفر ندهیم. این مردم را در هیچ جای دنیا نمی‌توان پیدا کرد. آری شاید آموزش ما ناکافی بوده و رفتارهای ابتدایی را هم بعضا اشتباه می‌کنیم، شاید فرهنگ استفاده برخی ابزارها خصوصا وسایلی مثل تلفن همراه را هنوز نیاموخته‌ایم، ولی نقطه امید ما اینجاست که در دیار ایران زمین، دل‌ها برای هم می‌تپد.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3