کد خبر : 577

گفت‌وگو با بابک پولاوند کارآفرین و صاحب امتیاز مجموعه «نقره بابک»

بخشی از درآمد مجموعه «نقره بابک»، صرف امور خیریه و کمک به موسساتی که در حوزه‌های مختلفی به مانند کودکان کار فعالیت می‌کنند، می‌شود.

صنایع‌دستی از جمله صنایعی‌ است که اگر روی آن سرمایه‌گذاری خوبی شود، می‌تواند دستاوردهای مالی بسیاری را برای کشور به ارمغان آورد. صنایعی که در کشورمان مهجور مانده‌اند و فعالان این حوزه به‌سختی در حال حرکت هستند. مهندس بابک پولاوند صاحب امتیاز مجموعه نقره بابک است. او از جمله کارآفرینانی ا‌ست که بر اساس علاقه شخصی و گرایش‌های خانوادگی‌اش به هنر قلم‌زنی نقره، به سمت فعالیت در حوزه صنایع‌دستی سوق پیدا کرده است. ایده‌های او باعث شده که این هنر از حالت سنتی خارج و با رویکرد جدیدی به بازار ارائه شود. با این کارآفرین موفق که محصولاتی مانند آینه و شمعدان نقره را به بازار عرضه می‌کند، به گفت‌وگو نشستیم تا درباره زوایای کار و مشکلات حوزه فعالیتش بیشتر بدانیم.

درباره حوزه فعالیت کارآفرینی‌تان برایمان بگویید.

‎ما در حوزه طراحی و ساخت آینه و شمعدان نقره فعالیت می‌کنیم و تنها برندی هستیم که در این حوزه کاری ناممان به ثبت رسیده است. از آنجایی که تمامی محصولات تولیدی برند ما دست‌ساز هستند، فعالیت ما نیز جزو صنایع‌دستی قرار می‌گیرد. صنایع‌دستی در حوزه قلم‌زنی در کشورمان مدت‌هاست به‌صورت سنتی ارائه می‌شود و همین موضوع باعث شده، انتظارات مشتریان که معمولا زوج‌های جوان هستند، برآورده نشود. در نتیجه باید برای زنده نگه ‌داشتن این صنعت نفیس کاری می‌کردیم. بر این اساس به سراغ تولید محصولاتی با طراحی جدید رفتیم. محصولاتی که مورد استقبال زوج‌های جوان قرار بگیرد. آینه و شمعدان اولین خرید و فاکتوری است که در مهریه هر بانوی ایرانی قید می‌شود. فاکتوری که سعی‌مان بر این بوده به آن نگاه ویژه‌ای داشته باشیم. تاکنون عملکرد برند ما باعث تغییر نگاه نسبت به محصولات دست‌ساز آینه و شمعدان شده و جوان‌های بسیاری درصدد استفاده از آن‌ها برآمده‌اند.

نحوه‌ فعالیتتان در شهرهای مختلف به چه صورتی‌ است؟ آیا محصولات تولیدی برند نقره بابک، گروه مخاطبان خاصی را پوشش می‌دهد؟

‎در حال حاضر در سه شهر تهران، تبریز و اصفهان کارگاه‌های قلم‌زنی نقره احداث و هنرمندان مختلفی با برند ما همکاری می‌کنند. در مورد مخاطبان باید بگویم سعی‌مان بر این بوده که تمامی اقشار جامعه با سطوح مختلف اجتماعی و اقتصادی را تحت پوشش قرار دهیم. به هر حال زوج‌های جوان ابتدای راه زندگی هستند و مطمئنا هزینه‌های زیادی پیش‌روی آن‌هاست، بنابراین خرید محصولات دست‌ساز نقره‌ سنتی برای آن‌ها دشوار خواهد بود. به همین خاطر با طراحی‌ و شیوه ساخت جدید در محصولاتمان با رعایت استاندارد عیار و حتی عیارهای بالاتر از حد استاندارد با وزن نقره کمتر، تنوع چشمگیری برای زوج‌های جوان فراهم کرده‌ایم و همین موضوع باعث کاهش قیمت محصولات شده به طوری که امکان خرید آینه و شمعدان نقره به‌عنوان مهریه هر عروس ایرانی برای تمام اقشار جامعه امکان‌پذیر شده است. البته محصولات ما با طرح‌های به روز و جدیدتری نیز ارائه شده تا مورد پسند سلیقه‌های مختلف قرار بگیرد.

در این حوزه از کارآفرینی برای چند نفر اشتغال‌زایی کرده‌اید؟

‎برند ما برای تعداد قابل‌توجهی از افراد به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی کرده است. برای مثال به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در اصفهان حدود 100نفر و در تهران و تبریز هر کدام حدود 50 نفر با کسب‌وکار ما در ارتباط هستند. علاوه بر این موارد، واحد آموزشی‌ای نیز در راستای اهداف برند راه‌اندازی شده است. افراد به این واحد مراجعه و دوره‌های آموزش حرفه‌ای ساخت و قلم‌زنی نقره را می‌گذرانند و گواهینامه‌ صلاحیت دریافت کرده و بعد از آموزش اگر بخواهند با ما همکاری کنند به آن‌ها سفارش‌هایی برای ساخت محصولات داده می‌شود و محصولات را از آن‌ها می‌خریم. اساتید بنامی در این واحد آموزشی تدریس می‌کنند و در این زمینه استعدادیابی خوبی نیز انجام شده است. به‌طور دائم در پی کشف این استعدادها هستیم و از آن‌ها در راستای فعالیتمان کمک می‌گیریم. تلاش ما حفظ این هنر در کشورمان است. هنری که کم‌کم میان جوان‌ها رو به فراموشی می‌رفت و دستاوردهای اساتید این حوزه حضورشان در بازار کمرنگ شده بود. برند ما تلاش کرده که در حوزه آموزش، مصرف محصولات صنایع‌دستی نقره علی‌الخصوص آینه و شمعدان که نمایانگر فرهنگ اصیل ایرانی است فرهنگسازی کرده و جایگاه خوبی را برای این هنر در کشور رقم بزند.

آیا در روند کاری‌تان به امور خیریه نیز می‌پردازید؟

‎همیشه بخشی از درآمد برند، صرف امور خیریه و کمک به موسساتی که در حوزه‌های مختلفی به مانند کودکان کار، بی‌سرپرست و بدسرپرست فعالیت می‌کنند، می‌شود. همچنین با توجه به حوزه فعالیتمان از ازدواج گروهی که توسط برخی از موسسات خیریه ترتیب داده می‌شود، حمایت می‌کنیم. علاوه بر این موارد، چندسالی ا‌ست که اقدام به تولید برخی از آثار ملی کرده‌ایم. در این راستا سماوری به ارتفاع سه و نیم متر توسط هنرمندان برجسته قلم‌زن اصفهان و با حمایت برند ما طراحی و ساخته شده است. از هر زاویه‌ای که به این سماور نگاه کنید یکی از جاذبه‌های توریستی چهار استان کشورمان را مشاهده خواهید کرد. این اثر ملی برای اولین‌بار در کشورمان ساخته شده است. همچنین آینه و لاله‌ای به ارتفاع سه متر با نقشی از اسماء الله ساخته شده است. در این آینه و لاله 6هزار مثقال نقره به کار رفته و آیاتی از قرآن مجید روی آن نقش بسته است. ساخت این آینه و لاله چهار سال توسط بهترین اساتید قلم‌زن اصفهان به طول انجامیده و در برج میلاد تهران توسط معاون محترم رئیس‌جمهور رونمایی شده است. چنین فعالیت‌هایی در راستای مسئولیت اجتماعی و معنوی برندمان صورت گرفته است. ساخت چنین آثار ملی برای برند ما افتخاری بزرگ محسوب می‌شود.

در حوزه فعالیت کارآفرینی خود با چه مشکلاتی روبه‌رو بوده‌اید؟

‎صنایع سنتی و دستی منافع کسب‌وکارهای دیگر را به همراه ندارد. همین موضوع باعث شده که از آن حمایت قابل‌توجهی نشود. این صنعت نیاز به حمایت زیادی دارد. حمایتی که باید در عمل اتفاق بیافتد نه در حرف. صنایع‌دستی به‌خصوص در حوزه نقره هزینه زیادی را می‌طلبد و نیاز به وام‌های بانکی کم‌بهره جهت تامین مواد اولیه نقره و معافیت‌های مالیاتی مختلفی برای راه‌اندازی و گسترش دارد. در مجموع باید بگویم که برند بابک با دو محور اصلی ارائه صنایع‌دستی به‌صورت به ‌روز و مدرن و پررنگ کردن نقش آینه و شمعدان نقره در ازدواج‌های ایرانی در جهت زنده نگه داشتن این ارزش فرهنگی میان زوج‌های جوان حرکت خود را از ابتدا آغاز و با عنایت پروردگار طی می‌کند.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3