کد خبر : 582

هفته نامه "شهر امید" در سی و پنجمین شماره خود نوشت:

کریم اکبری مبارکه: ستاره‌سازی در امور خیریه تنها به وادی هنر منحصر نمی‌شود.

کریم اکبری مبارکه، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون از جمله هنرپیشگانی است که به سبب فرم خاص چهره و میمیک اغلب از او ایفای نقش‌های تاریخی را سراغ داریم.

 

از جمله نقش‌های جدی و تأثیرگذار او بازی در نقش سردار در اثر بی‌بدیل سینمایی «مرگ یزدگرد» به نویسندگی و کارگردانی استاد بهرام بیضایی را می‌توان مثال زد. اما صرف‌نظر از آن اغلب بینندگان تلویزیون او را با بازی در نقش ابن ملجم مرادی در سریال فاخر «امام علی(ع)» اثر داوود میرباقری می‌شناسند که این همکاری زمینه را برای ایفای نقش تاریخی دیگری به نام «بن شمیط» در سریال «مختارنامه» اثر ماندگار داوود میرباقری فراهم کرد.

از جمله دیگر آثار تلویزیونی و سینمایی کریم اکبری مبارکه که از سال 55 به‌عنوان کارشناس تئاتر کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز فعال است می‌توان به بازی در فیلم سینمایی «روزهای زندگی» اثر پرویز شیخ طادی و مجموعه تلویزیونی «جراحت» به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور اشاره کرد.

«شهر امید» با او که اکنون 61 سال سن دارد درباره فعالیت در امور خیریه و عام‌المنفعه و تأثیر مؤسسات فعال در این حوزه گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید:

بالاخره باید این حقیقت تلخ را پذیرفت که شکاف و اختلاف طبقاتی در جامعه به‌ویژه در مسائل اقتصادی زیاد است و این امر موجب می‌شود که گروه یا افرادی دغدغه‌مند در این حوزه و بهبود شرایط معیشتی طبقه بی‌بضاعت جامعه پیشقدم شوند، نظر شما در مورد فعالیت این مؤسسات چیست؟

این موضوع امری نیست که تنها مختص کشور ما باشد و در همه جای دنیا شاهد فعالیت این مؤسسات و NGOها هستیم. به هر حال باید به این موضوع معترف بود که منابع و اعتباراتی که دولت در اختیار دارد محدود است و از این محل قادر به تأمین ولو نسبی اوضاع معیشتی مردم نیست و برحسب حس نوعدوستی باید گروهی از اقشار متمول و اصطلاحاً آن‌هایی که دستشان به دهانشان می‌رسد با رجوع به این مؤسسات در حد متعارف برای بهبود اوضاع معیشتی قشر آسیب‌پذیر اقدام کنند.

برخی از این مؤسسات برای تأثیر بیشتر تبلیغات و جذب حداکثری مردم به‌منظور مساعدت در امور خیریه جاری که در دستور کار دارند به چهره‌های شناخته‌شده فرهنگی و هنری متوسل می‌شوند و از اعتبار آن‌ها در نزد مردم برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند، نظر شما در این مورد چیست؟

اینکه مردم نسبت به جامعه هنری به‌ویژه اهالی سینما، تئاتر و تلویزیون لطف و محبت دارند که جای هیچ تردیدی نیست، امر ستاره‌سازی تنها به وادی هنر منحصر نمی‌شود و مردم نسبت به چهره‌های ورزشی، سیاسی و غیره که در جامعه از معروفیت برخوردار هستند نیز چنین حسی را دارند. به هر حال این موضوع نیز ساز و کار تشویقی در مواجهه با مردم است که به این وسیله می‌توان آن‌ها را به شرکت در امور خیریه ترغیب و مشتاق کرد. با این وجود به نظر من تنها مطرح شدن یک چهره یا سوپراستار برای این فرهنگسازی کافی نیست و اینکه پس از جذب همیاری‌های مردمی دیگر نتوان سراغی از آن چهره محبوب گرفت با این توجیه که مؤسسه خیریه به هدف خود رسیده است، بی‌فایده است. فرد شناخته‌شده و محبوبی که از جامعه هنری، ورزشی و... پای در این میدان گذاشته و مردم به سبب علاقه‌مندی به او در این امور شرکت می‌کنند باید در تمام مراحل جمع‌آوری کمک‌ها، توزیع و رسیدن آن‌ها به دست نیازمندان و محتاجان با فعالیت مؤسسه همراه و قرین باشد. قدیمی‌ها حرکت انسان‌دوستانه مرحوم جهان پهلوان تختی را در جریان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان بوئین‌زهرا به خاطر دارند که حضور این مرد بزرگ در مناطق زلزله‌زده و تقسیم کمک‌های مردمی به شکل مستقیم توسط خود او نه تنها تا حدود زیادی مشکلات معیشتی مردم را مرتفع ساخت بلکه قوت قلبی برای مردم آن دیار بود و روحیه آن‌ها را در مواجهه با مصائب و مشکلات پیش‌رویشان بالا برد.

از ظرفیت‌های هنری و فعالیت‌های  صورت گرفته در آن تا چه اندازه می‌توان در رسیدن به اهداف خیریه و فعالیت‌های عام‌المنفعه سود برد؟

بسیار زیاد، به‌ویژه در حوزه هنرهای نمایشی و تجسمی و اجراهای موسیقی این امر بسیار متداول است و از آنجا که استقبال خوبی را از سوی مردم در این برنامه‌ها شاهد هستیم ظرفیت مناسبی را برای اختصاص بخشی از درآمد و عواید مالی حاصل از آن برای صرف در امور خیریه فراهم آورده است. اجرای تئاتر و پیاده شدن طرح بلیت اوپن (همت عالی)، اختصاص درصدی از فروش محصولات هنری در رشته‌های گوناگون تجسمی که شاید در قالب مزایده و حراج‌های هنری شاهد آن‌ها هستیم و همچنین اختصاص درآمد گیشه یک شب از اجرای آثار موسیقی و کنسرت‌ها، همه و همه اگر در قالب توافق فی‌مابین میان مؤسسات خیریه و جامعه هنری باشد گره بسیاری از مشکلات جامعه به‌ویژه در زمینه مضایق مالی و شرایط بد اقتصادی خانواده‌های نیازمند را باز می‌کند.

به شخصه آیا در این زمینه یعنی بهره‌برداری از دانش و هنر و تجربه‌تان در حوزه بازیگری برای امور خیریه استفاده کرده‌اید؟

بله، مؤسسه خیریه «ماندگار» مدتی است از ما برای فعالیت در این زمینه دعوت به همکاری کرده است که من با پر کردن فرم به این منظور اعلام آمادگی کردم و متعهد شدم با توجه به سوابق هنری در امر بازیگری و آموزش هنرهای نمایشی تا آنجایی که توان داشته باشم و وقتم اجازه دهد در قالب همین مواردی که ذکر کردم خدماتی را بدون چشم‌داشت ارائه دهم.   

عطیه پژم

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3