کد خبر : 593

هفته نامه "شهر امید" در سی و ششمین شماره خود نوشت:

هادی مرزبان، پیشکسوت عرصه سینما و تئاتر: عواید اجرای نمایش‌هایم را به امور خیریه اختصاص می‌دهم.

هادی مرزبان، از جمله چهره‌های شناخته شده و پیشکسوت عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون است که بچه‌های نسل دهه 60 در کنار پدر و مادرهایی که بازی او را در مجموعه‌های تاریخی همچون امیرکبیر و وزیر مختار به یاد دارند، شاهد هنرنمایی او در مجموعه‌ای بودند به نام «ما می‌توانیم»، مجموعه‌ای که در آن مرزبان با عده‌ای از هنرجویان تئاتر در فضایی کارگاهی و تلویزیونی برخی موقعیت‌های اجتماعی را به اشکال مختلف نمایشی اجرا می‌کردند؛ «ما می‌توانیم» همراه با دیگر تئاتر تلویزیونی ویژه کودکان و نوجوانان یعنی «آقای حکایتی» با روایت نمایشی بهرام شاه محمدلو در شرایطی که رسانه ملی دو کانال بیشتر نداشت، توانست میان مخاطبان تلویزیونی محبوبیت بالایی را به دست آورد.

 

در سال‌های اخیر عمده فعالیت هنری مرزبان به کارگردانی آثار تئاتری که بسیاری از آن‌ها در معتبرترین سالن‌های نمایشی پایتخت به روی صحنه رفته و با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شده، معطوف شده است، اجراهایی که با توجه به تجارب ارزنده مرزبان طی سال‌های متمادی در زمینه بازی و کارگردانی آثار نمایشی، مبدل به آثار فاخری شده‌اند که به‌ویژه در تاریخ هنری پس از انقلاب اسلامی در یادها و خاطره‌ها مانده‌اند.

علاقه وافر مرزبان به فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی حداقل در طی یک دهه اخیر از مجموعه فعالیت‌های تئاتری او، موجب شد تا به اصطلاح با پشت کردن به متون نمایشی غربی و خارجی، از ظرفیت‌های موجود در ادبیات نمایشی ایرانی حاصل دسترنج نمایشنامه‌نویسان شهیر ایرانی همچون مرحوم اکبر رادی نهایت بهره‌برداری را به عمل آورد.

علاقه‌مندان به فیلم‌های سینمایی نیز حضور این بازیگر پیشکسوت را به‌ویژه در دو فیلم «بچه‌های ابدی» و«هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» هر دو به کارگردانی پوران درخشنده به خاطر دارند.

«شهر امید» با او درباره فعالیت در امور خیریه و عام‌المنفعه و تأثیر مؤسسات فعال در این حوزه به منظور بهبود شرایط جامعه گفت‌و‌گویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

بسیاری از مؤسسات و نهادهای خیریه، مردم‌نهاد بوده و بدون کمک‌های دولتی با استفاده از اعتباری که طی سالیان متمادی در میان مردم به دست می‌آورند، سعی در ترغیب طبقه متوسط و مرفه جامعه برای مشارکت در اموری دارند که به کمک و مساعدت اقشار آسیب‌پذیر منتهی می‌شود، نظرتان در مورد این شیوه فعالیت چیست؟

قطعاً چنین فعالیتی از سوی نهادها و مؤسسات خیریه حرکت مثبت و مؤثر اجتماعی است که به نوعی نشان از بلوغ اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد، به هر حال اگر حتی روند اجرایی این مؤسسات از محل کمک‌های مردمی نیز به پیش رود باز نباید این مهم را فراموش کرد آنچه در این فرایند مهم است بنیان گذاشتن یک حرکت و فعالیت مفید اجتماعی است که افراد دغدغه‌مند دگراندیشی جدای از امور جاری زندگی شخصی، برای بهبود شرایط معیشتی همنوعان خود به آن می‌اندیشند.

نقش نظام حاکمیتی و دولت را در تأثیر هرچه بیشتر این مؤسسات و نهادها به منظور توفیق در رسیدن به اهدافشان تا چه حد مفید می‌دانید؟

بسیار زیاد، فراموش نکنیم که این مؤسسات و نهادهای خیریه بازوی کمکی دولت و دستگاه‌های اجرایی به منظور بهینه‌سازی شرایط موجود هستند و نقش اصلی را سازمان‌هایی همچون بهزیستی یا کمیته امداد حضرت امام(ره) در این زمینه ایفا می‌کنند؛ در این حوزه نیز نباید تنها به میزان اعتبارات و مسائل مالی موجود توجه کرد، نقش هماهنگی، تجهیزاتی که در اختیار آن‌هاست یا حتی مدیریت کلانی که ممکن است در برهه‌هایی به بسیج کلیه امکانات منجر شود از جمله مسائلی است که ممکن است قدرت و توان آن در اختیار سازمان‌ها و نهادهای دولتی باشد. بنابراین تعامل و همکاری متقابل آن‌ها ساختار مدیریتی در این حوزه را بسامان خواهد کرد.

حضور و مشارکت چهره‌های شناخته شده و محبوب فرهنگی و هنری را در چنین فعالیت‌هایی چگونه ارزیابی می‌کنید؟ شما چطور، آیا در مؤسسه خیریه‌ای فعالیت دارید؟

اگر مجموعه فعالیت‌های صورت گرفته در چنین اقدامات خیرخواهانه و انسان‌دوستانه با نیت قربه‌ الی الله صورت گیرد بسیار مفید است و فرقی نمی‌کند فردی که قصد مشارکت دارد از چه قشر، طیف و تیپ خاص اجتماعی است، در هر صورت این خداوند است که به این اقدام و حرکت مردمی برکت عطا کرده و قدم به قدم به آن‌ها نصرت می‌دهد. البته باید به این نکته هم توجه کرد که به هر حال مجموعه ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی هم وجود دارند که می‌توانند در این راستا بسیار مفید فایده باشند، حضور هنرمندان و پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر به‌عنوان سرمایه‌های فرهنگی و معنوی که مردم نیز به آن‌ها بسیار ارادت دارند می‌تواند به شرط دور بودن از خودنمایی‌ها و مصالح و مطامع شخصی، مفید فایده باشد اما در نهایت باید به‌عنوان یک شخصیت حقیقی و خیر بدون چشم‌داشتی هر آنچه را در توان دارند در راستای حصول مؤسسات و نهادها به اهداف متعالیشان به کار گیرند.

من نیز در حال حاضر با دو مؤسسه خیریه در تعامل و همکاری هستم که اگر اجازه بدهید به جهت اینکه این کار را یک امر ارزشی و ارتباط معنوی میان خود و خدایم می‌دانم از ذکر نام آن‌ها خودداری کنم. هرچند که به‌شخصه اعتقاد دارم کاری که در حد بضاعتم در حال انجام آن هستم، چیز چندان بزرگ و دهان‌پرکنی نیست که بخواهم آن را جایی جار بزنم.

عرضه محصولات فرهنگی همچون اجرای نمایش‌های صحنه‌ای که عواید مالی حاصل از فروش بلیت آن صرف امور خیریه شود را تا چه اندازه مفید می‌دانید؟

بسیار زیاد، من به‌شخصه این کار را بارها انجام داده‌ام، مثلاً عواید مالی حاصل از فروش بلیت چند شب از اجرای آثار نمایشی‌ام را به امور خیریه اختصاص داده‌ام و هر زمان هم که زمینه‌اش فراهم شود از انجام این امر مضایقه نخواهم کرد. از طرفی مدیران سالن‌های نمایشی هم اگر در این زمینه عزمی را در گروه نمایشی مشاهده کردند باید نهایت همکاری را با آن‌ها به عمل آورند.

عطیه پژم

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3