کد خبر : 600

هفته نامه "شهر امید" در سی و هفتمین شماره خود نوشت:

نگاهی به کسب و کار خانواده نیکوکار پرسون، مالک برند اچ اند ام

اهالی خرید و بازارگردی در ایران هم با نام دومین تولیدکننده مطرح پوشاک جهان آشنا هستند. اچ اند ام یکی از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای لباس است که خرید کردن از آن در توان بسیاری از اهالی طبقه متوسط هم هست و همین است که پس از برند زارا توانسته است در رده دوم فروش پوشاک قرار بگیرد. این کمپانی بزرگ که در نروژ پا گرفت و همچنان دفتر مرکزی‌اش در آنجا قرار دارد، در سال 2015 میلادی 121 میلیارد کرون سوئد معادل 22 میلیارد دلار فروش داشت. 4 هزار شعبه این شرکت در 64 کشور جهان اچ اند ام را تبدیل به یکی از غول‌های صنعت لباس کرده‌اند؛ غولی که در دهه 40 کار خود را آغاز کرد. ماجرای این غول از یک سفر شروع شد. نام موسس اصلی این شرکت ارلینگ پرسون است. ارلینگ در سال 1946 به آمریکا سفر کرد، 30 سال داشت و با ماشین سرتاسر این کشور را می‌گشت.

به نیویورک که رسید کم‌کم ایده فروش لباس‌های زنانه جدید در سرش شکل گرفت. این فکرهای حین سفر خیلی زود تبدیل به واقعیتی در شهر خودش شد. او یک سال بعد اولین فروشگاه لباس زنانه را در شهر واستراس سوئد افتتاح کرد و اسمش را Hennes گذاشت.

لوگوی مغازه را هم خودش طراحی کرده بود. اولین شعبه فروشگاه سال 1952در استکهلم، پایتخت سوئد افتتاح شد. دو سال بعد که شعبه دوم هم در همان شهر کار خودش را آغاز کرد دیگر اهالی شهر کم و بیش با نامش آشنا بودند و می‌شد حدس زد کسب و کارش گرفته است.

حالا زمانش رسیده بود که آتش را کمی تندتر کند، ارلینگ در همان سال اولین آگهی رنگی تمام صفحه فروشگاهش را در بزرگ‌ترین روزنامه سوئد منتشر کرد. دهه 50 میلادی برای ارلینگ و شرکتش با افتتاح یکی از پنج برج مرکز شهر استکهلم به پایان رسید.

Hennes تا اواخر دهه 60 میلادی همچنان به‌عنوان فروشگاه لباس زنانه شناخته می‌شد تا اینکه در سال 1968 این شرکت یک فروشگاه عرضه لباس‌ها و وسایل ماهیگیری متعلق به مائوریتز ویدفراس را هم به مجموعه‌اش اضافه کرد و نام فروشگاه به Hennes & Mauritz تغییر کرد. افزوده شدن بخش جدید به فروشگاه به معنای ورود پوشاک مردانه به شعب و گسترش کار بود. تا سال 1969 این مجموعه صاحب 42 فروشگاه شد. از این تاریخ به بعد، شعب فروشگاه در خارج از مرزهای سوئد - دانمارک، نروژ، سوئیس و بریتانیا - افتتاح شد.

دهه 80

استفان سال 1947 به دنیا آمد، درست در همان سالی که پدرش اولین فروشگاهش را در شهر واستراس افتتاح کرد. استفان پرسون و اچ اند ام 70 ساله هستند. او کارش را به‌عنوان مدیر شعب اچ اند ام بریتانیا در سال 1974 آغاز کرد.

او در ابتدای دهه 80 میلادی فروش غیرحضوری را با استفاده از تجارت الکترونیک و همکاری شرکت پست سوئد آغاز و سود شرکت را به‌طور چشمگیری افزایش داد و مقدمات قرار گرفتنش به جای پدر را در سال 1983 فراهم کرد.

نسل سوم خانواده و انساندوستی

کارل پیش از آنکه به رسم خانوادگی به جای پدر بنشیند، در سمت‌های اجرایی گوناگون انجام وظیفه کرد. او در فاصله سال‌های 2006 تا 2009 به عضویت هیئت‌مدیره شرکت اصلی درآمد. کارل فارغ‌التحصیل مدرسه اروپایی کسب و کار لندن است.

در سال‌های اخیر این برند توانسته است در قاره آفریقا، خاورمیانه، آمریکای لاتین و استرالیا شعبش را افتتاح کند. در سال 2010 این برند سوئدی برای نخستین‌بار مجموعه‌ای از پوشاک ساخته شده از مواد پایدار و سازگار با محیط‌زیست را عرضه کرد. در سال 2013 هم کمپینی ایجاد شد که از زمان اعلام آغاز به کار تاکنون 34 هزار تن پارچه‌ای که توسط خریداران به فروشگاه‌ها آورده شده بود برای بازیافت و استفاده دوباره جمع‌آوری ‌شده است.

بنیادی که متعلق به این شرکت است نیز در حاشیه فعالیت‌های اقتصادی، به فعالیت‌های انساندوستانه و محیط‌زیستی زیر می‌پردازد:

- توانمندسازی زنان در اتیوپی

- اهدای جایزه به فعالان محیط‌زیست

- برنامه‌های آموزشی برای کودکان پناهنده

سرمایه این بنیاد را مالکان و شرکای اچ اند ام تامین می‌کنند. استفان پرسون در سال 2013، بیش از 151 میلیون دلار به این بنیاد اهدا کرد.

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3