کد خبر : 603

هفته نامه "شهر امید" در سی و هفتمین شماره خود نوشت:

آیا می دانید یک واحد خون اهدایی شما جان سه نفر را می تواند نجات دهد؟

در دنیایی که قابلیت تولید، بازسازی و بازطراحی برای هر چیزی وجود دارد، محققان نتوانسته‌اند خون مصنوعی تولید کنند.

در این شرایط افراد نیازمند به خون کاملا به اهدای خون وابسته هستند هرچند متاسفانه میزان اهدای این مایع حیات‌بخش با مقدار نیاز قابل‌توجه به آن برابری نمی‌کند.

سایت تخصصی مدیکال دیلی مطلبی در این ‌باره منتشر کرده است که حقایق جالب و هشداردهنده‌ای در مورد اهدای خون وجود دارد حقایقی که آگاهی از آن‌ها ممکن است در تشویق افراد به اهدای خون موثر باشد:

۱- اهدای خون برای سلامت قلب مفید است: جریان و حجم خون برای ضربان قلب لازم است. پزشکان معتقدند اهدای خون سلامت قلب را بهبود داده و آن را به خطر نمی‌اندازند. همچنین اهدای خون به‌طور مرتب به کاهش غلظت خون کمک کرده و به خون اجازه می‌دهد تا به‌آسانی در عروق جریان داشته باشد.

۲- اهدای خون خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد: اهدای خون می‌تواند خطر ابتلای فرد اهداکننده به سرطان را کاهش دهد. آهن یکی از املاح معدنی اصلی موجود در خون است که گفته می‌شود میزان آسیب رادیکال‌های آزاد در بدن را افزایش می‌دهد. هرچند مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد اهدای خون به کاهش ذخایر آهن کمک کرده و در نتیجه خطر کلی ابتلای فرد به سرطان را کاهش می‌دهد.

۳- اهدای خون موجب کاهش وزن می‌شود: اگر حفظ جان دیگران و بهبود وضعیت کلی سلامت در ترغیب شما برای اهدای خون کافی نیست باید به این نکته توجه داشت که این کار برای کاهش وزن نیز سودآور است.

۴- از شیر نارگیل می‌توان در موارد اضطرار به‌عنوان جایگزین استفاده کرد: متخصصان می‌توانند در شرایط اضطرار شیر نارگیل را با پلاسما جایگزین کنند. اگرچه این دو شباهتی با یکدیگر ندارند آب نارگیل یک‌چهلم میزان سدیم پلاسما را داراست در حالی که سطح پتاسیم حدود ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتر است.

۵- بیشتر دریافت‌کننده‌های خون‌های اهدایی مبتلایان به سرطان هستند: شاید تصور شود که مصدومان جاده‌ای بیشترین دریافت‌کننده‌های خون‌های اهدایی هستند اما در واقع تنها حدود دو درصد تمامی خون‌های اهداشده به این افراد اهدا می‌شود. در حقیقت بیماران مبتلا به سرطان بیشترین میزان خون اهداشده را دریافت می‌کنند.

۶- گروه خونی O مثبت متداول‌ترین گروه خونی مورد نیاز است: اگرچه تمامی انواع گروه خونی مورد نیاز هستند اما گروه خونی O مثبت بیشترین متقاضی را دارد.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3