کد خبر : 604

هفته نامه "شهر امید" در سی و هفتمین شماره خود نوشت:

گفت‌وگو با دکتر بابک بهبودی کارآفرین موفق و مدیر علمی مدرسه کسب و کار «بن ژیوار»

پای صحبت کارآفرینان ایرانی که می‌نشینید، همگی به یکسری دغدغه مشترک اشاره می‌کنند. دغدغه‌هایی که هیچ‌کدام عاملی برای دلسردی آن‌ها نشده‌اند. دکتر بابک بهبودی یکی از کارآفرینان موفق ایرانی است که توانسته کسب ‌و کارهای مختلفی را راه‌اندازی و برای تعداد قابل‌توجهی از افراد اشتغال‌زایی کند. تلاش بهبودی، رونق مهارت‌آموزی و کارآفرینی در کشور است. «شهر امید» با او به گفت‌وگو نشسته تا درباره ابعاد کاری او بیشتر بداند.

درباره حوزه کارآفرینی که در آن فعالیت می‌کنید، توضیح بفرمایید.

عضو هیات موسس و مدیر علمی مدرسه کسب و کار بن ژیوار که زیر نظر سازمان جهانی کار فعالیت می‌کند، هستم. علاوه بر این به‌عنوان عضو هیات مدیره  آژانس تبلیغاتی فست کلیک که در حوزه دیجیتال خدماتی را ارائه و روزانه نزدیک به 25 میلیون مخاطب را تحت پوشش قرار می‌دهد، فعالیت می‌کنم. این آژانس تبلیغاتی، سایت‌های معتبری به مانند ورزش سه، تابناک، انتخاب، کلیک و... را در برگرفته و خدماتی را به آن‌ها ارائه می‌کند. عضو موسس گروه مشاوران رویکرد نیز هستم. همچنین خالق چندین استارتاپ به مانند لمودا، بومیلو و... نیز بوده‌ام. تمام تلاشم بر این بوده که به سراغ کسب ‌و کارهایی بروم که رابطه مکملی می‌توان میان آن‌ها برقرار کرد. برای مثال آژانس تبلیغاتی این قدرت را می‌دهد که برای سایر کسب‌ و کارهای حوزه فعالیتم تبلیغات انجام دهیم. مدرسه کسب و کار این توانایی را می‌دهد که کارکنان حرفه‌ای‌تری برای بخش‌های مختلف آموزش دهیم یا گروه مشاوران برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان و ارتباط‌گیری با شرکت‌های بیشتر تاثیرگذار خواهد بود.   

از چه زمانی به فکر کارآفرینی افتادید؟

مرحوم پدرم یکی از کارآفرینان بزرگ حوزه فرش بود و برند او شهرت جهانی پیدا کرد و در ایتالیا به نام فرش بهبودی معروف بود. حضور ایشان در زندگی‌ام بسیار تاثیرگذار بود و جرقه‌ کارآفرین شدن را ایشان در من ایجاد کرد. بعد از آن  بزرگوار، کارآفرینی در حوزه‌هایی که مورد علاقه‌ام بود را در پیش گرفتم. در طی مسیر کارآفرینی همیشه سعی کردم شرکای کاری خوبی را انتخاب و با آن‌ها همکاری کنم. درباره این موضوع نیز دائما به دانشجویانم تاکید می‌کنم که هیچ‌گاه خود را شبیه به یک کسب و کار یا محصول نکنند. هر کسب ‌و کاری افت و خیزهایی و هر محصولی چرخه عمری دارد. حال اگر کارآفرینی تمرکز اصلی خود را روی یک کسب و کار بگذارد باید منتظر پایان آن به‌مرور زمان باشد. کارآفرینان باید روی مشتریانشان متمرکز شوند و برحسب نیاز آن‌ها خدمات و محصولاتی را ارائه کنند. البته گاهی راه‌اندازی کسب و کار  بر اساس نیاز مشتریان شاید در لحظه شروع سودآور نباشد اما در آینده، بخشی از بازار را از آن خود خواهد کرد. در نظر داشته باشید که اولین بودن، اولویت بالاتری نسبت به بهترین بودن، دارد. من نیز بر اساس همین استراتژی پیش رفته و با تمرکز بر نیاز مشتریانم کسب ‌و کارهای مختلفی را راه‌اندازی و مدیریت می‌کنم.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که راه‌اندازی هر کسب ‌و کاری به علاقه‌مندی افراد نیز بستگی دارد اما هر فردی را می‌توان علاقه‌مند به هر کاری کرد به شرطی که منافع آن کار به‌خوبی برای او توجیه‌پذیر شود. بنابراین نباید افراد در کارآفرینی فقط به علاقه دلی اکتفا کنند و آینده‌نگری نیز یکی دیگر از شرایط لازم برای موفقیت در این راه است.

در راستای کارآفرینی برای چه تعدادی اشتغال‌زایی کرده‌اید؟

برای پاسخ به این سؤال بهتر است، میان واژه‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی تفکیک قائل شویم. شغل آفرینی و ایجاد اشتغال برای تعداد مشخصی از افراد در دنیای امروز دیگر معنایی ندارد. این روزها با آمدن تکنولوژی شغل‌های بسیاری حذف شده‌اند. افراد نباید منتظر کارآفرینی باشند که برایشان اشتغال‌زایی کند. آن‌ها با به روز نگه داشتن خود می‌توانند از کارآفرینان به‌عنوان وسیله‌ای مناسب برای یافتن شغل‌های مختلف بهره‌برداری کنند. با تمام این توصیفات مجموعه‌های حوزه فعالیتم هر روز در حال گسترش هستند و به‌طور مستقیم و غیرمستقیم برای نزدیک به500 نفر فرصت‌های شغلی مختلفی را ایجاد کرده‌ایم.

در حوزه کارآفرینی با چه مشکلاتی روبه‌رو شده‌اید و بزرگ‌ترین دغدغه این حوزه چیست؟

به دلیل تنوع حوزه فعالیتم، مشکلات نیز متنوع شده‌اند اما مشکلاتی وجود دارند که شاید بتوان گفت میان تمام حوزه‌ها مشترک هستند. ضعف قوانین داخلی‌ یکی از مشکلات این حوزه است. قوانین وضع شده حامی کارآفرینان نیستند و دائما آن‌ها را تحت فشار می‌گذارند. کارآفرینان ایرانی بالاترین نرخ بیمه دنیا را پرداخت می‌کنند. چنین اتفاقی باعث می‌شود کارآفرینان از تشکل‌های رسمی دوری کنند. همچنین قوانین مالیاتی نیز با همین مشکل روبه‌رو هستند. دولت بابت مالیات بالایی که از کارآفرینان دریافت می‌کند، خدماتی را ارائه نمی‌دهد. علاوه بر این، نرخ بالای بهره‌های بانکی نیز کارآفرینان را دچار چالش کرده است. اگر  کارآفرینان سرمایه خود را در بانک بگذارند و بهره دریافت کنند، برایشان به‌صرفه‌تر است. برای مثال در کشور کانادا نرخ تورم صفر درصد و بهره بانکی پایین است، در نتیجه کسب ‌و کارها با  بهترین شرایط کار می‌کنند. هزینه‌های بالای راه‌اندازی یک کسب ‌و کار نیز به قدری دردسرساز است که کارآفرینان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.  نکته دیگری که  باید به آن اشاره کنم، تقویم کاری در ایران است.

در کشورمان روزهای تعطیل آنقدر زیاد است که اگر کارآفرین بخواهد از توانایی نیروهای انسانی خود به بهترین شکل استفاده کند، باز نمی‌تواند. تمام این مشکلات را کنار هم بگذارید، کارآفرینانی هم هستند که در ایران معجزه می‌کنند. برای حمایت از کارآفرینان نیاز به عزم ملی و اصلاح قوانین است. کارآفرینان به اقیانوس پول وصل نیستند و باید به آن‌ها کمک کرد. بروکراسی اداری نیز مشکل دیگر کشور ماست. هر فردی اگر بخواهد شرکتی را در ایران ثبت کند، باید کفش‌های آهنین به پا کند. این درحالی ا‌ست که در کشورهای دیگر ثبت شرکت یک‌ روزه هم امکان‌پذیر است.

آیا در امور خیریه نیز فعالیتی داشته‌اید؟

باید به افراد ماهیگیری یاد داد. چون با ماهی دادن باعث گسترش بیشتر فقر در جامعه می‌شویم. در همین راستا در زمان‌های مختلف با اعلام عمومی دوره‌های رایگان کارآفرینی را برای جوانان و مشتاقان این حوزه برگزار می‌کنیم. علاوه بر این، از یکسری استارتاپ نیز به‌منظور کارآفرینی حمایت می‌کنیم. بارها پیش آمده جوان‌های خوشفکری با ایده‌های خوب به سراغ ما آمده‌اند و ما برای اجرای ایده‌شان به آن‌ها کمک کرده‌ایم. علاوه بر این، صنایعی در کشورمان هستند که برای ادامه حیات به مشاورانی نیاز دارند. برای این کار چندین بار مشاوره‌های رایگانی را به این کسب ‌و کارها داده‌ایم. اگر بتوانیم برای مردم کارآفرینی کنیم دیگر نیازی به ارائه کمک‌های مالی به آن‌ها نیست. همچنین مدرسه کسب‌ و کار بن ژیوار ارتباط نزدیکی با سازمان فنی و حرفه‌ای و موسسه جهانی کار برقرار کرده است. در نتیجه  سعی‌مان بر این است که به افراد مهارت کار کردن را آموزش دهیم.

نداشتن مهارت باعث شده بسیاری از افراد با مدارک بالای دانشگاهی نتوانند، مشغول به کار شوند. افراد بهتر است، قبل از دریافت مدارک تئوریک به فکر تعیین هدف برای زندگی‌شان باشند. باید افراد جویای کار به فکر مهارت‌آموزی باشند. کشورمان به‌وفور دکتر و مهندس دارد اما کسانی که توانایی کار را داشته باشند، تعدادشان کم است. در پایان باید بگویم اگر ستادی تحت عنوان کارآفرینی شکل بگیرد و خود کارآفرینان آن را اداره کنند، شاید برخی از مشکلات رفع شود. فقط و فقط دولت نباید به سراغ اداره این ستاد بیاید، چون مشکلات بیشتری ایجاد خواهد شد. در این ماراتن، کارآفرینان با دو پا رقابت می‌کنند که اگر یکی از آن‌ها دچار نقص شود، کارشان با مشکل روبه‌رو خواهد شد. دانش و مهارت دو پای کارآفرینان است که باید هر دو را همزمان تقویت کنند وگرنه در این مسیر با چالش‌های بسیاری روبه‌رو خواهند شد.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3