کد خبر : 612

هفته نامه "شهر امید" در سی و هشتمین شماره خود نوشت:

شبکه‌های اجتماعی به کمک آمده‌اند تا این روزها بتوان هر خبر یا اطلاعیه و بیانیه‌ای را از طریق این شبکه‌ها به گوش تعداد زیادی از مردم برساند.

جشن آخر سال، فرصتی برای عضوگیری

تنها فروش ملاک نیست. البته که در بازارچه‌های آخر سال همه امیدوارند با حضور و مشارکت بیشتر مردم این امکان فراهم شود که تعداد بیشتری از نیازمندان از کمک‌های مردمی برخوردار شوند، اما بازارچه‌های خیریه شب عید بیشتر از فروش فرصتی برای جذب داوطلبان جدید و عضوگیری برای خیریه‌هاست. به همین دلیل است که پیش‌بینی استندی برای معرفی خیریه و عضو‌گیری جدید به همان اندازه مهم است که فکر کردن به طراحی غرفه‌ها. به خاطر داشته باشید، درست است که بسیاری از میهمانانتان از اعضای قدیمی و آشناها هستند اما همراه آن‌ها افراد تازه‌واردی می‌آیند که شاید اطلاعات زیادی درباره خیریه شما و کارهای موثری که کرده‌اید، نداشته باشند. میز عضوگیری خیریه باید در بهترین نقطه بازارچه مستقر شود و البته افرادی که داوطلب اداره آن می‌شوند نباید جزو افراد منفعل و ساکت جمعیت خیریه شما باشند. سعی کنید افرادی را انتخاب کنید که فعالند و خودشان سر صحبت را با تازه‌واردان و افراد جدید باز می‌کنند نه اینکه منتظر بمانند تا کسی سوال بپرسد و آن‌ها جواب بگویند. می‌توانید برای نتیجه‌گیری بهتر پیش از برگزاری بازارچه‌های خیریه ایده‌ها و برنامه‌های تشویقی هم برای جذب داوطلبان بیشتر طراحی کنید. به هر حال میزان علاقه‌مندی همه افراد برای مشارکت در امور خیریه یکسان نیست، برخی افراد زودتر قانع می‌شوند و آماده مشارکت و فعالیت، اما برای آن دسته از افرادی که در تصمیم‌گیری سخت‌گیرند، باید ایده‌هایی را طراحی کنید تا به‌عنوان یکی از اعضای خیریه شما ثبت‌نام کنند. آخرین نکته اینکه عضوگیری در جشن پایان سال به هر قیمتی اثرگذار نیست. شما اگر تعداد کمتری از افراد فعال را جذب کنید، بهتر از این است که انبوهی از اسامی را داشته باشید که تنها اسماً در کنار شما هستند.

-------------------------------------------------------

اطلاع‌رسانی، ضرورت فراموش‌شده

صدای شما نمیرسد!

بله، شبکه‌های اجتماعی به کمک شما آمده‌اند و این روزها می‌توان هر خبر یا اطلاعیه و بیانیه‌ای را از طریق این شبکه‌ها به گوش تعداد زیادی از مردم رساند. خیریه‌ها و نهادها و انجمن‌های مردمی در مدت زمانی که از فراگیری شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد، بیشترین استفاده را از آن برده‌اند اما این تنها راهی نیست که شما باید به آن اتکا کنید. البته که شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های جدید هر کدام به‌مثابه یک رسانه عمل می‌کنند و مخصوصا در ارتباط‌گیری با مخاطبان هدف برای نهادی مثل یک خیریه بسیار تاثیرگذارند اما فراموش نکنید آن‌ها یکی از ده‌ها امکان برای اطلاع‌رسانی هستند. بیشتر خیریه‎ها از بی‌توجهی رسانه‌ها به انعکاس اخبارشان گلایه می‌کنند اما در اینگونه مواقع باید پرسید میزان ارتباط شما با رسانه‌ها چگونه است و خوراکی که به‌عنوان خبر یا گزارش برای آن‌ها آماده می‌کنید تا چه اندازه به کارشان می‌آید. درست است که خیریه‌ها با انواع کمبودها به‌ویژه در زمینه نیروی انسانی مواجه هستند اما با توجه به اینکه حیطه کاری شما در ارتباط مستقیم با مردم تعریف می‌شود، از هر چیزی که چشم‌پوشی کنید نباید از یک روابط عمومی فعال که مسئولیت ارتباط با رسانه‌ها را داشته باشد، غافل شوید. جشن‌های آخر سال فرصتی است برای حضور و دعوت از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ها، از آن‌ها کمک بگیرید چراکه به‌تنهایی و بدون ارتباط با رسانه‌ها صدای شما به مردم نمی‌رسد.

 

------------------------------------------------------------------------

از جنس خود مردم باشید

لوکس نه، مردمی

چند سالی است که در شب سال نو یا دیگر مراسم خیریه‌ها رقابت بین چیدمان مراسم و طراحی و حواشی محل برگزاری مراسم خیریه‌ها آنقدر بالا گرفته که دیگر بازارچه‌ها آن سادگی و حال و هوای خوش گذشته را ندارند. درست است که جذب مردم برای جشن آخر سال یکی از انگیزه‌های شماست اما خیریه‌ای که گردهمایی‌هایش محلی برای نمایش تجملات و به اصطلاح خودمان ریخت و پاش‌های حساب‌نشده باشد ممکن است همراهانتان را به این تردید بیاندازید که آنچه آن‌ها برای کمک به نیازمندان به خیریه شما اهدا کرده‌اند، صرف برگزاری این مراسم و پرداخت هزینه‌های اضافی و تجملات شده است. تجربه نشان می‌دهد خیریه‌ها هر اندازه در برگزاری مراسمشان به نیروهای داوطلب متکی باشند و جانب مردم را بگیرند نه تجملات را، اعتماد و سرمایه اجتماعی بیشتری را در جامعه کسب می‌کنند. اینکه ممکن است برخی از طبقات نوکیسه هر جامعه‌ای و از آن جمله ایران علاقه‌مند به حضور در برنامه‌های تجملاتی ولو در خیریه‌ها باشند نباید شما را به اشتباه بیاندازد که گردهمایی‌ها و مراسم خیریه را به سمت تجملات ببرید. شعارتان در برنامه آخر سال امسال هم همین باشد، ساده و مردمی و همین است که همراهی و دلگرمی می‌آورد.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3