کد خبر : 613

هفته نامه "شهر امید" در سی و هشتمین شماره خود نوشت:

دو ماه در ایران هست که به آن‌ها می‌گویند ماه مهربانی. یکی ماه مهر و دیگری اسفند.

روزهای کوتاه و سرد زمستانی می‌روند و زندگی با خودش بهار می‌آورد. دستی غبار را از شیشه‌ها پاک می‌کند و دستی هم غباری از دل‌ها. اسفند پر از شور و حال زندگی است و انگار که رنگ زمستان ندارد. زمستان هر چقدر هم سخت و سرد اما انگار که اسفند را از ماه‌های سرد سال جدا کرده باشند. همین همسایگی‎اش با بهار و فروردین و هم اینکه پایانی است برای سرما و روزهای بی‌برگی کافی است تا زنده‌ترین ماه زمستان باشد؛ زنده به مهربانی و زنده به امید بهار.

دو ماه در ایران هست که به آن‌ها می‌گویند ماه مهربانی. یکی ماه مهر و دیگری اسفند. هر دو در آغاز سالی جدید. یکی در آغاز سال تحصیلی و دیگری در آغاز سال خورشیدی. این ماه‌ها را از این‌رو ماه مهربانی می‌دانند که همزمان می‌شوند با انواع برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی که در خدمت نیکوکاری و انساندوستی است. یکی در آغاز سال تحصیلی خیران و نیکوکاران را برای کمک‌رسانی گرد هم می‌آورد و یکی در آغاز سالی نو که نوروز را میهمان‌ خانه‌ها می‌کند و آدم‌ها با آرزوی بهروزی به استقبال بهار می‌روند.

نه فقط در ایران که در بسیاری از کشورهای جهان همزمان با جشن‌های آغاز سال نو، بازارچه‌ها و برنامه‌های خیریه پررونق است. مهم‌ترین ویژگی این برنامه‌ها خاستگاه مردمی آن‌هاست و در بسیاری از کشورها این خود مردمند که بانیان اصلی و برگزارکنندگان این برنامه‌ها هستند و از طراحی تا اجرا و حتی توزیع کمک‌ها همه و همه توسط آن‌ها و بدون دخالت نهادهای عمومی و دولتی برگزار می‌شود. در ایران کمک‌رسانی و احسان آن هم همزمان با مناسبت‌ها از ماه مبارک رمضان گرفته تا آغاز سال تحصیلی و شب عید از سنت‌های حسنه رایج در میان مردم بوده و هنوز هم هست. با وجود خاستگاه مردمی فعالیت‌های اجتماعی و انساندوستانه در ایران، نهادهای عمومی کمک‌رسان در کشور هم نه‌تنها مشارکت‌کننده که برخی از آن‌ها از بانیان اصلی و مبدع طرح، برنامه و ایده‌های نیکوکاری آخر سال هستند؛ فعالیت‌هایی که چندین دهه است در سراسر کشور به اجرا گذاشته می‌شود.

از سال 1369 هر سال در اسفندماه و در آستانه نوروز و بهار طبیعت، مردم مهربان و نیکوکار ایران همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در گردهمایی بزرگی که تبلور انساندوستی، نیکوکاری و مهرورزی آنان است سرمایه مهربانی و نوع‌دوستی را گردهم می‌آورند تا این همگرایی راهی باشد برای برداشتن فاصله‌ها.

شاید دلیل اینکه جشن نیکوکاری را در آستانه بهار برگزار می‌کنند آن است که در ایام نوروز تفاوت دارا و ندار بیشتر به چشم می‌آید. تفاوتی که از نو یا کهنه بودن لباس‌ها نمایان می‌شود و حتی نوع پذیرایی میزبانان در دید و بازدیدها.

بهار همدلی، شکوه مهربانی

مراسم جشن نیکوکاری امسال بنا بر اعلام کمیته امداد هجدهم تا بیست و یکم اسفند به‌منظور جذب کمک‌ها و هدایای مردم به خانواده‌های محروم و نیازمند برگزار می‌شود و از مدرسه‌ها و مساجد گرفته تا نهادهای فرهنگی و اجتماعی فعال در سراسر کشور هر کدام به‌نوعی خودشان را برای مشارکت در این برنامه فرهنگی آماده کرده‌اند.

ایده و برنامه‌ای که اگرچه بانی اصلی آن در ابتدا کمیته امداد امام خمینی(ره) بوده اما رفته‌رفته خیریه‌های دیگری هم وارد عمل شدند و با برگزاری انواع برنامه‌های آخر سال، این ماه را به فرصتی برای نیکوکاری و مهربانی بدل کردند. امسال کمیته امداد شعار «بهار همدلی و شکوه مهربانی» را برای هفته احسان و نیکوکاری اعلام کرده و تمام مراکز این کمیته در واحدهای استانی با همین شعار برنامه‌های هفته احسان و نیکوکاری را اجرا می‌کنند.

جشن نیکوکاری در پایان سال صرف‌نظر از هدایایی که طی آن جمع‌آوری می‌شود به لحاظ معنوی، اجتماعی و فرهنگی دارای کارکرد‌های ویژه‌ای است که از جمله آن‌ها می‌توان به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان و انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی اشاره کرد. برای خیلی‌ها مشارکت در برنامه‌های اجتماعی و داوطلبانه از جمله فعالیت‌های خیریه، بخشی از برنامه‌ریزی‌های دائمی زندگی روزمره است اما برای کسانی که در طول سال فرصت کمتری برای مشارکت و فعالیت در این زمینه دارند، اسفند با همه شلوغی و گرفتاری‌های آخر سال مجالی است برای اینکه بیایند و برای ایفای مسئولیت اجتماعی که بر عهده آن‌هاست قدمی بردارند.

بازارچه‌های هزار رنگ

تا چند دهه قبل فقط چند خیریه جشن آخر سال داشتند مثلا جشن آخر سال موسسه محک جزو مشهورترین و شادترین برنامه‌ها بود اما حالا با افزایش تعداد خیریه‌ها تعداد بازارچه‌ها، جشن گلریزان و برنامه‌های آخر سال بیشتر شده است. از ابتدای اسفند تا آخر سال تقریبا روزی نیست که دعوت‌نامه‌ای برای حضور در یک مراسم خیریه به دستتان نرسد و این روند تقریبا تا آخرین روزهای این ماه ادامه دارد. شما هم تا آخرین روز فرصت دارید سری به یکی از این بازارچه‌ها بزنید، البته نه به نیت خرید که با هدف کمک.

«سارا سماواتی»، دانشجوی کارشناسی ارشد که چند سالی است داوطلبانه در یکی از خیریه‌های تهران کار می‌کند، به «شهر امید»، می‌گوید: «به هر حال بازارچه‎‌های خیریه، با کمک داوطلبانه مردم ساماندهی و اجرا می‌شوند، نباید انتظار داشت که این بازارچه‌ها بی‌عیب و نقص باشند و مهم‌تر اینکه آنچه در این بازارچه‌ها عرضه می‌شود با هدف کمک است. بعضا شده افرادی آمده‌اند که وقتی می‌رفتند گفتند چیزی نداشتید که ما بخریم درحالی‌که خرید در بازارچه‌های خیریه هدف ثانویه هم نیست و افرادی که در آنجا حضور دارند و غرفه‌ای را برای فروش محصولاتشان اعم از غذا یا محصولات دست‌ساز گرفته‌اند اغلب با توان خانگی و صرفا با نیت خیر محصولاتی را برای فروش آماده کرده‌اند و می‌آورند.»

بازارچه‌های اینترنتی

تنها خریدهای روزمره و حتی لباس و سفره هفت‌سین شب عید نیست که اینترنتی شده، خیریه‌ها هم به کمک‌رسانی مدرن و از راه دور روی آورده‌اند. بله ممکن است ترافیک شب عید و گرفتاری‌های آخر سال آنقدر زیاد باشد که خیلی‌ها نتوانند خودشان را به یکی از بازارچه‌ها و گردهمایی‌های خیریه‌ها برسانند اما از راه دور و آنلاین هم می‌شود در بازارچه‌ای قدم زد و در این نیکوکاری اسفندماهی شریک شد. چند سالی هست که برخی از خیریه‌ها در پایان سال اقدام به راه‌اندازی بازارچه‌های خرید آنلاین کرده‌اند و از سوی دیگر برنامه‎های و ایده‌های ابتکاری را با اتکا به شبکه‌های اجتماعی پیش می‌برند. تعدادی از خیریه‌ها با طراحی کارت‌ها و پوسترهای آنلاین کاربران را تشویق می‌کنند که با هشتگ‌هایی مثل #اسفند_ماه_مهربانی یا #یاری_کنیم دوستان و آشنایانشان را هم به مشارکت در برنامه‌های عیدانه و آخر سال دعوت کنند. برگزاری بازارچه‌های آنلاین خیریه‌ها نه‌تنها امکانی برای مشارکت از راه دور است که از نظر صرفه‌جویی در هزینه‌های اجاره جا و مکان هم به کمک آن‌ها می‌آید. اساس شکل‌گیری بازارچه خیریه اینترنتی این است، خیریه‌ها هزینه‌هایی را برای اجاره سالن متحمل نشوند و علاوه بر تهرانی‌ها همه استان‌ها به آن دسترسی داشته باشند. محصولات عرضه شده در این بازارچه‌های اینترنتی نیز اغلب از طریق پست، در تهران حداکثر در ۲۴  ساعت و در شهرستان‌ها حداکثر در ۷۲ ساعت به دست خریداران می‌رسد.

خیریه «شهر امید نیکان» هم امسال با مشارکت شرکت «هوم کر» رباتی را در تلگرام طراحی کرده که افراد می‌توانند با استفاده از آن و تصویری از خودشان یک کارت الکترونیکی با هشتگ #یاری_می_کنم بسازند و روی صفحه اینستاگرامشان منتشر کنند. این طرح که با عنوان «سبد مهربانی»، معرفی شده با مشارکت برند هوم کر اجرا می‌شود. این شرکت به ازای انتشار هر عکس این خیریه را در تامین سبد کالای آخر سال که به ارزش 250 هزار تومان برآورد شده، یاری می‌کند. سبد مهربانی در واقع شکلی از یک پویش اجتماعی الکترونیک است که افراد صرفا با بازنشر تصاویر و پوسترهای خیریه شهر امید نیکان می‌توانند در تهیه سبدهای کالایی که شب عید به دست خانواده‌های نیازمند می‌رسد، مشارکت کنند.

شما برای آخرین روزهای امسال و این آخرین هفته‌های اسفند چه برنامه‌ای دارید؟ به کدام خیریه سر می‌زنید و در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی داوطلبانه در چه طرح و برنامه اجتماعی مشارکت می‌کنید؟ اگر هیچ برنامه‌ای ندارید هنوز دهه اول اسفند است و می‌توانید تا سال به پایان نرسیده یکی از داوطلبان مشارکت در برنامه‌های نیکوکاری باشید، سبد مهربانی شهر امید را هم فراموش نکنید.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3