کد خبر : 619

هفته نامه "شهر امید" در سی و هشتمین شماره خود نوشت:

مسجد جامع شهر رم برای کمک به زلزله‌زدگان ایتالیا یک برنامه خیریه آشپزی به راه انداخت.

مسجد جامع شهر رم، پایتخت ایتالیا، در اقدامی ابتکاری، یک برنامه خیریه آشپزی با هدف جمع‌آوری پول برای قربانیانِ زلزله اخیر در ایتالیا به راه انداخت.

در طول این رویداد خیریه، از مردم خواسته شد در ازای دریافت یک بشقاب از غذای سنتی آماتریچه، شهری کوچک در مرکز ایتالیا که در زلزله 3 شهریور به ویرانه‌ای مبدل شد، مبلغی پول اهدا کنند.

با گذشت یک ماه از زلزله وحشتناکی که حدود 300 نفر را کشت و شهرهای آماتریچ، آکامولی و آرکواتا را در مرکز ایتالیا ویران کرد، مسجد جامع رم یک طرح ابتکاری را سازماندهی و راه‌اندازی کرد تا برای کمک به بازسازیِ مناطق ویران‌شده پول جمع کند.

در این رویداد خیریه که حضور در آن برای عموم آزاد بود، به مردم در ازای کمک مالی غذایی با عنوان «پاستا آلاماتریچانا» داده می‌شد.

«پاستا آلاماتریچانا» نماد غذاییِ شهر آماتریچه است که در زمین ‌لرزه اخیر متحمل خسارت شدیدی شد. مواد اولیه به کار رفته در این غذای روستایی شامل سس گوجه‌فرنگی و گوشت خوک دودی است، اما در این رویداد خیریه از گوشت حلال استفاده شد.

عمر کامیلتی، از مسئولین مسجد جامع رم، گفت: سهم ما کمکی کوچک و ناچیز به مناطق ویران‌شده در زلزله ماه گذشته است. بیش از 50 کیلو پاستا استفاده شده بود و میزان مشارکت حقیقتاً خوب بود.

صلاح رمضان السید، امام جماعت مسجد جامع رم، نیز تصریح کرد: ما مسلمانان با ایتالیایی‌ها دوست هستیم. ما اینجا در صلح و آرامش زندگی می‎کنیم و کنار افرادی که براثر زلزله آسیب دیدند، می‌ایستیم. ما همواره، چه در مواقع خوب یا بد، از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

رهبران چندین مذهب گوناگون و کارشناسان دینی نیز به ابتکار «آماتریچانای حلال» دعوت شده بودند.

آن‌ها در میزگردی به نام «ایمان؛ فراتر از مصائب» شرکت کرده و موضوع نقش دین در مواجهه با حوادث طبیعی را بررسی کردند.

پائولا گابریلی، از موسسه تقریب ادیان رم، که در این میزگرد حاضر بود، تأکید کرد: ما انتظار داریم که برنامه‌هایی نظیر این، مردم را برای تعامل ادیان مختلف تشویق کند. این تصور که همه‌چیز در مساجد پشت درهای بسته صورت می‎گیرد، حقیقت ندارد، درها باز هستند.

تازه‌ترین اطلاعات ارائه شده درباره مناطق زلزله‌زده بسیار نگران‌کننده هستند. بر اساس گزارش سازمان ملیِ حفاظت مدنی، 2 هزار و 500 تن از 3 هزار آواره زلزله در حال حاضر در چادر موقت زندگی می‎کنند.

با توجه به فصل سرما، اطمینان از اینکه مردم ملزومات مورد نیاز برای زندگی با کرامت را داشته باشند، به مسابقه‌ای با زمان مبدل شده است.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3