کد خبر : 625

هفته نامه "شهر امید" در سی و هشتمین شماره خود نوشت:

گفت‌وگو با علیرضا جعفری کارآفرین و مدیرعامل هلدینگ یاسان

برای کارآفرین شدن باید انتظار هر سختی و مشکلی را داشت. به‌خصوص اگر بخواهید، در ایران کارآفرین شوید، این سختی‌ها دو چندان می‌شوند. مهندس علیرضا جعفری یکی از کارآفرینان جوانی است که سعی کرده با تمام چالش‌های پیش‌رو کنار بیاید و کسب و کار خودش را راه‌اندازی کند.

«شهر امید» با این کارآفرین موفق که هلدینگی به نام «یاسان» را راه‌اندازی کرده گفت‌وگویی داشته که در ادامه می‌خوانید.

آیا از دوران کودکی و نوجوانی حس کارآفرین شدن در شما وجود داشت و تمایل داشتید کارآفرین شوید؟

به‌واسطه شغل‌های مختلفی که پدرم داشته است، بنده نیز از سن 10 سالگی با شغل‌ها و کسب ‌و کارهای مختلفی همراه شدم؛ این مشاغل از فروشندگی و بازاریابی در صنف‌های مختلف تا طراحی داخلی و نقشه‌کشی بود. همچنین از سن 16 سالگی که به دنبال کار حرفه‌ای بودم فعالیت‌های کاری‌ام را با ویزیتوری ادامه دادم. بعد از مدتی که در این کسب و کار بودم، طرحی را به همان شرکت پیشنهاد کردم که با موافقت سازمان، آن را در حوزه پیک‌های محله‌ای اجرا کردم. بعد از اینکه وارد دانشگاه شدم، همزمان با تحصیل در مؤسسات کنکور که آن زمان رونق داشت، تدریس می‌کردم. در دوران تحصیل در دوره‌های کارآفرینی که در دانشگاه برگزار می‌شد نیز حضور پیدا می‌‌کردم؛ در این دوران به راه‌اندازی کسب‌ و کار به‌صورت جدی‌تری پرداختم و با مفاهیم کارآفرینی آشنا شدم. تا جایی که از ادامه تحصیل در رشته فنی و مهندسی منصرف شدم و چند سال بعد در رشته مدیریت اجرایی ادامه تحصیل دادم.

در خصوص کسب و کارتان بگویید که از کجا شروع کردید؟

من کسب‌ و کار یاسان را از نقطه صفر که نه، حتی منفی شروع کردم؛ چون هنگامی‌که می‌خواستم این کسب و کار را راه‌ بیاندازم، بدهی قابل‌توجهی داشتم. شروع کارم با گرفتن پروژه‌های فریلنسری بود. در این زمان که کار کارمندی را به توصیه یکی از استادهایم در راستای کارآفرینی شروع کرده بودم دید خوبی از نوع کار فناوری اطلاعات پیدا کردم. کمی بعد از آن شرکت خارج شدم و برای شروع کار در ابتدا مبلغ ماهیانه‌ای به شرکتی که اتاق اجاره می‌داد، می‌دادم که منشی تلفن‌های کاری بنده را هم پاسخ دهد و در ازای هر جلسه‌ای که در محل آن شرکت برگزار می‌شد، نیز مبلغی را پرداخت می‌کردم اما رفته‌رفته اتاقی را در یک دفتر کاری دیگر اجاره کردم و این موضوع سپس به دو اتاق ارتقا پیدا کرد و تا امروز که به این نقطه از کسب و کار رسیده‌ام.

درباره حوزه کارآفرینی خود بفرمائید و بگویید در این حوزه چه خدمت یا محصولی را ارائه می‌دهید؟

هلدینگ یاسان در زمینه ارائه راهکارهای دیجیتال برای توسعه کسب ‌و کارها فعالیت می‌کند و با استفاده از این ابزارهای دیجیتال به سازمان‌ها کمک می‌کند که در فرایندهای کاری خود موفق شوند. این ابزارها شامل خدماتی در حوزه وب مانند طراحی وب‌سایت و پورتال، تبلیغات و بازاریابی اینترنتی، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و ارتقا در موتورهای جستجو و همچنین خدماتی در حوزه باشگاه مشتریان است که به نگهداری و حفظ مشتریان سازمان‌ها می‌پردازد، لازم به ذکر است که از برنامه‌های وفاداری برای تحقق این موضوع استفاده می‌شود. در حوزه توسعه اپلیکیشن نیز یاسان به رفع نیازهای اختصاصی سازمان‌ها می‌پردازد. همچنین هلدینگ یاسان در حوزه سیستم‌های نرم‌افزاری سفارشی سازمان‌ها نیز مجموعه‌ای از خدمات را عرضه می‌کند.

چرا به سراغ این حوزه از کارآفرینی رفتید؟

قبل از هر موضوع، علاقه شخصی باعث شد که در این حوزه کاری فعالیت‌هایم را آغاز کنم؛ البته این نگاه نیز وجود داشت که چون کل کسب و کار روی خدمات سوار است، سرمایه بالایی برای شروع کار نیاز ندارد. واقعا هنگامی‌که این کسب و کار را راه انداختم، از نقطه منفی مالی فعالیت‌های سازمان را شروع کردم و رفته‌رفته با دریافت پروژه‌های مختلف و رشد آن‌ها، رشد سازمان نیز محقق شد. از طرفی حدود 10 سال پیش، فضای مجازی فضای جذابی برای ورود شرکت‌ها بود؛ چون کسب‌ و کارها نیاز به وب‌سایت داشتند و این موضوع باعث شده بود که بازار خوبی برای شرکت‌های طراحی سایت ایجاد شود؛ البته در حال حاضر نیز بازار مناسبی در این زمینه وجود دارد و کسب ‌و کارهای این حوزه با ایجاد مزیت‌های رقابتی می‌توانند بازار مناسبی را در اختیار بگیرند. همچنین با توجه به اتفاقاتی که در زمینه پیشرفت تکنولوژی، دسترسی به اینترنت و ابزارهای نوین مانند گوشی‌های هوشمند رخ داده است، نیم نگاهی به کسب و کارهای آنلاین هم داریم؛ به‌صورتی که خود این کسب و کارهای آنلاین مدل کسب و کاری داشته باشند که منجر به کارآفرینی، ایجاد پلتفرم‌های جدید و طراحی خدمات جدید شوند.

چند نفر در شرکت شما مشغول هستند و هدفتان اشتغال‌زایی برای چه گروهی بوده است؟

در حال حاضر حدود 40 نفر به‌صورت مستقیم و تعدادی هم به‌صورت غیرمستقیم در سازمان مشغول به کار هستند. هدف ما بیشتر اشتغال‌زایی و به‌کارگیری افراد متخصص در حوزه‌های مختلف به‌خصوص فنی است. گرچه نیروهای خبره‌ای هم در حوزه‌های دیگر مانند بازاریابی و فروش، مالی و پشتیبانی در سازمان داریم که سرمایه‌های سازمان محسوب می‌شوند. قطعا این علاقه هر سازمانی است که افراد متخصصی که در حوزه کاریشان خبره هستند را به کار گیرد تا از این طریق بتواند به بهترین نحو فعالیت‌های سازمان را جلو ببرد.

در حوزه کارآفرینی با چه مشکلاتی روبه‌رو هستید و چه پیشنهادی برای بهبود وضعیت دارید؟

مشکلاتی که در زمینه کارآفرینی وجود دارد، مشکلات عمومی کشور است؛ به این معنا که این مشکلات نه تنها این شرکت را بلکه فعالیت‌های همه سازمان‌های ایرانی را سخت و دشوار می‌کند؛ به‌عنوان نمونه عدم ثبات قوانین و نوسانات مداوم شرایط کلان اقتصادی تا عدم شفافیت در عرصه‌های مختلف بخشی از این‌ها هستند. این‌ها همگی از جمله مشکلاتی است که سازمان‌های ایرانی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در این میان مطالبه‌گری دستگاه‌های مختلف که صرفا با نگاه مچ‌گیری به سازمان‌ها می‌روند نیز آزاردهنده است. دستگاه‌هایی مثل مالیات و دارایی، شهرداری، بیمه و... که هیچ‌گاه و به هیچ لحاظی حمایت و قدردانی از کارآفرینان ندارند و صرفا حقوق البته به حق خود را دنبال می‌کنند؛ این چالش کلی برای همه کسب‌وکارها است که سازمان ما نیز از این قضیه مستثنا نیست. به هر حال تا به حال هیچ‌گونه کمکی از دستگاه‌های دولتی در زمینه تسهیلات و... نداشته‌ایم اما اگر بخش‌های بالادستی در زمینه‌های مختلف مانند قانونگذاری تثبیت شرایط اقتصادی، سیاسی و... وظایف خود را به‌خوبی ایفا کند، کمک بزرگی به کسب و کارهای ایرانی کرده‌اند. در این میان عدم شفافیت اطلاعات باعث شده کسب و کارهایی مانند یاسان که پتانسیل ارائه خدمات خود را به کشورهای دیگر دارند، نتوانند در این موضوع اقداماتی را انجام دهند؛ چون حمایتی در این زمینه صورت نمی‌پذیرد و اطلاعات درستی از نوع ارتباطات، زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاری تسهیلات قابل ارائه و... با کشورهای دیگر در دسترس نیست. در داخل نیز وضعیت چنین شرایطی دارد؛ یعنی واقعا نمی‌شود با استناد به آمار و ارقام کسب و کاری را طراحی و راه‌اندازی کرد.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3