کد خبر : 660

دوهفته نامه "شهر امید" در چهلمین شماره خود نوشت:

گزارش «شهر امید» از رونق مشاغل خانگی

با سرعت برای رسیدن به مترو، وارد زیرگذر چهار راه ولیعصر شدیم. جمعیت زیادی در حال حرکت بودند و مثل همیشه یافتن مسیر برای ما که چند باری از آن مکان عبور کرده بودیم، چالش‌برانگیز شد. با دقت هر چه تمام‌تر، فلش‌های زرد و آبی را تعقیب کردیم تا مسیر اصلی‌مان را یافتیم اما این یافتن فقط به مترو در حال حرکت ختم نشد بلکه در مسیر غرفه‌هایی را دیدیم که افرادی در مقابلشان ایستاده و در حال خرید کالاهای مختلف بودند. کنجکاوی کشف معمای عملکرد این غرفه‌ها از سرعتمان کاست و ما را به سمت آن‌ها سوق داد. در هر غرفه فروشندگانی ایستاده بودند که بعد از کمی صحبت متوجه شدیم صنایع‌دستی یا کالاهایی را که توسط خودشان تهیه شده بود به زیرگذر آورده بودند تا به فروش برسانند. به‌نوعی بیشتر آن‌ها کارآفرینان کوچکی بودند که در حال عرضه محصولاتشان به مشتریان بودند. محصولات این کارآفرینان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شد، برخی دستبند و گوشواره دست‌ساز می‌فروختند و برخی دیگر در حال فروش ترشی و سبزی خشک بودند اما در این میان تعدادی هم محصولات کارآمدتری به مانند مانتو، کیف و... را برای عرضه در غرفه‌های خود قرار داده بودند. اینکه این کارآفرینان از چه طریقی در این غرفه‌ها حضور داشتند، مهم نیست؛ چون آن‌ها مکان‌های دیگری به غیر از زیرگذر چهارراه ولیعصر را نیز برای ارتباط رو در رو با مشتریان در نظر گرفته‌اند. مهم همت آن‌ها و اقدامشان برای طی کردن مسیر کارآفرین شدن است. مسیری که در آن می‌توان تجربه‌ها و ایده‌های مختلفی را اجرایی کرد.

در این گزارش «شهر امید» می‌خواهد چند پیشنهاد برای شروع مسیر کارآفرین شدن به علاقه‌مندان بدهد.

سعی کنیم، متفاوت باشیم

این روزها هرکسی می‌تواند کارآفرین باشد اما در کارآفرینی فقط عرضه یک محصول و ارائه آن به مشتریان کارساز نیست، برای این کار باید چشم‌انداز بلندمدت داشت و دقیقا نقشه مسیر را ترسیم کرد. نقشه‌ای که داشتن دانش بازاریابی به تحقق هرچه بهتر آن کمک زیادی خواهد کرد. بازاریابی قرار دادن یک محصول مناسب، با قیمت مناسب در زمان و مکان مناسب است. بنابراین فقط ارائه یک محصول استاندارد و مطابق سلیقه مشتریان برای موفقیت و حضور مداوم در بازار اثرگذار نیست. کارآفرینان باید فاکتورهای مهم دیگری به مانند قیمت، زمان و مکان مناسب را نیز در نظر داشته باشند.

تاثیر قیمت‌گذاری درست در جذب مشتریان

 قیمت، فاکتور مهمی در بازار پرهیاهوی امروزی است؛ فاکتوری که می‌تواند به جایگاه‌یابی محصولات کمک بسزایی داشته باشد. قیمت محصولات باید متناسب با شرایط بازار تنظیم شود. برخی از کارآفرینان کوچک گمان می‌کنند که اگر محصولاتشان را از مابقی با قیمت پایین‌تری عرضه کنند، مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب خواهند کرد. این در حالی‌ست که شیوه عملکرد آن‌ها باعث نامتوازن شدن بازار شده و حالت رقابتی بازار را از بین می‌برد. در این رابطه امکان دارد، رقیبی با کاهش قیمت خود به‌راحتی کارآفرین کوچک را از میدان به در کند. همچنین چنین کارآفرینانی برای افزایش قیمت محصولات در ادامه مسیر دچار مشکل خواهند شد چون مشتریان به‌راحتی تغییر قیمت‌های جدید را پذیرا نخواهند شد. بنابراین در این باره کارآفرینان هرچند کوچک باشند باید به‌دقت از قواعد قیمت‌گذاری پیروی کنند تا در ادامه مسیر دچار مشکل نشوند.

مکان مناسب توزیع محصولات

این روزها مکان‌های مختلفی برای توزیع محصولات کارآفرینان کوچک در اختیارشان قرار می‌گیرد اما یافتن یک مکان ثابت برای ایجاد اعتماد مشتریان و حفظ آن‌ها بسیار بااهمیت است، چون اگر کارآفرینان کوچک به‌طور مرتب از مکانی به مکان دیگر جابجا شوند، مشتریان برای برقراری ارتباط مجدد با آن‌ها دچار مشکل خواهند شد. برای این کار آن‌ها باید به فکر کانال‌های ارتباطی بعدی باشند که اگر مشتریان خواهان سفارشات بعدی باشند، بتوانند آن‌ها را بیابند. طراحی یک وبسایت کم‌هزینه یا راه‌اندازی یک کانال تلگرامی و صفحه در اینستاگرام به ایجاد ارتباط موثر کمک زیادی خواهد کرد. کانال‌های ارتباطی که به‌طور دقیق اطلاعاتی را درباره کسب‌وکار مورد نظر داده و محل جابجایی آن را نیز به‌دقت به مشتریان اطلاع‌رسانی می‌کنند. کارآفرین کوچک می‌تواند، شیوه قیمت‌گذاری و انواع محصولاتش را نیز از این طریق ارائه کند. اگر در اجرای این شیوه درست عمل شود، کسب‌وکار رفته‌رفته به سمت آنلاین شدن پیش خواهد رفت.

بسته‌بندی‌های متفاوت محصولات  

بازار آنقدر رقابتی شده که امکان دارد از نمونه محصول کارآفرین کوچک ده‌ها مورد دیگر نیز در بازار وجود داشته باشد. گزینه‌هایی که به‌سرعت می‌توانند، محصول کارآفرینان کوچک را از بازار حذف کنند. بنابراین کارآفرینان باید در کنار ارائه محصول به موارد مختلفی مانند بسته‌بندی محصولات دقت کنند. بسته‌بندی یکی از فاکتورهایی است که می‌تواند باعث تفکیک محصولی از محصولات دیگر شود. طراحی بسته‌بندی هر چقدر خلاقانه‌تر باشد به جذب مشتریان بیشتر کمک خواهد کرد. در این باره کارآفرینان بهتر است از ایده‌های خود بهره‌برداری کنند و طرح‌هایی را اجرایی کنند که برایشان جذاب است. چون طرح خلاق قبل از جذب دیگران باید صاحب طرح یا اطرافیان آن را جذب کند. استفاده از رنگ‌های متفاوت نیز در این باره اثرگذار است. بسته‌بندی قابل‌حمل راحت نیز در کشش مشتریان موثر خواهد بود. در مجموع کارآفرینان هر چقدر هم حیطه فعالیتشان کوچک باشد باید برای ماندگاری خود در بازار برنامه دقیقی داشته باشند تا با قدرت بیشتری روز به روز پیشرفت کنند. پیشرفتی که مطمئنا باعث شکل‌گیری برندها و کسب‌وکارهای بزرگ‌تری توسط آن‌ها خواهد شد.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3