کد خبر : 663

دوهفته نامه "شهر امید" در چهلمین شماره خود نوشت:

بسیاری از بازیکنان بزرگ دنیا با شهرت آشتی کرده و از این راه به سود مردم و کودکان بیمار استفاده کرده‌اند.

فوتبال مدرن و حرفه‌ای امروز با واژه‌ای به نام شهرت همداستان است و بعید است یک بازیکن بزرگ و مردمی و مشهور ادعا کند که هیچ نیازی به شهرت ندارد و فقط به بازی فوتبال می‌اندیشد.

در این میان شهرت به‌عنوان یک تیغ دو لبه توصیف می‌شود یا راهی که بسیار باریک و خطرناک است، یا از آن به سلامت عبور می‌کنی یا در آن گرفتار خواهی شد. فوتبالیست‌های بزرگ دنیای فوتبال حرفه‌ای نیز از این قاعده مستثنی نیستند و اگر کلیشه‌ای و کسل‌کننده نباشد باید این حقیقت تکراری، اما مهم را پذیرفت که اگر ظرف مناسبی برای شربت شهرت در اختیار بازیکن نباشد، با مشکل مواجه خواهد شد.

بازیکنان بزرگ و مردمی در دنیای فوتبال کم نیستند و این اسطوره‌ها و ستارگان مردمی تا وقتی در کنار مردم هستند و ظرف مناسب شهرت را با دو دست خود محکم نگه داشته‌اند، هرگز دچار مشکل نخواهند شد. از این دست بزرگان در دنیای فوتبال فارغ از برخی فراز و نشیب‌ها و حاشیه‌ها می‌شود به سر بابی چارلتون اشاره کرد. بی‌تردید یکی از بزرگ‌ترین ستارگان تاریخ فوتبال انگلستان، بابی چارلتون بازی‌ساز خلاق و فراموش‌نشدنی این تیم در جام جهانی ۱۹۶۶ است، یعنی زمانی که انگلستان قله‌ فوتبال جهان را فتح کرد و قهرمان شد. درست به همین دلیل است که جایگاه بابی چارلتون هنوز برای دیگر بازیکنان انگلیسی پس از او دست‌نیافتنی مانده است. چارلتون مردی که از نظر ظاهری بیش از یک بازیکن فوتبال، به یک دولتمرد یا مدیر بانک شبیه بود، شماره‌ ۱۰ تمام‌عیار بود: هافبکی تهاجمی با شامه تیز گلزنی، تکنیک فوق‌العاده، قدرت دوندگی، پاس‌های دقیق و اقتدار رهبری تیم. او از اواسط تا اواخر دهه ۶۰ میلادی، در کنار جورج بست، ستاره ایرلندی، جزو بهترین بازیکنان منچستریونایتد بود. اما هرگز بین سرنوشت خود با سرنوشت جورج بست همپوشانی ایجاد نکرد.

بابی چارلتون، دی‌استفانو را الگوی خود می‌دانست و تلاش می‌کرد از شیوه‌ بازی او تقلید کند. تفاوت این دو بازیکن در آن بود که دی‌استفانو از توانایی‌های تکنیکی بیشتری برخوردار بود ولی کمتر می‌دوید. درحالی‌که بابی چارلتون با اتکا بر قدرت بدنی خود، دونده‌ای پرتلاش و خستگی‌ناپذیر بود. او به دلیل جایگاه ویژه‌ خود در فوتبال انگلستان، در سال ۱۹۹۴ به لقب Sir مفتخر شد. آن همه شهرت و محبوبیت اما هرگز او را از راه درستی که انتخاب کرده بود، منحرف نکرد و فارغ از برخی فراز و نشیب‌ها باید پذیرفت که سر بابی چارلتون همیشه یک قهرمان بود.

از دیگر بازیکنان بزرگ و مشهور که ظرفیت شهرت را نیز داشته‌اند، فرانچسکو توتی است، پله در آستانه‌ جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان که در آن تیم ملی ایتالیا برای چهارمین بار قهرمان جهان شد، گفت: توتی در حال حاضر بهترین بازیکن جهان است.

پلاتینی او را خلاق‌ترین بازی‌ساز سال‌های آغازین سده بیست و یکم ارزیابی کرده است. فابیو کاپلو، مربی نامدار ایتالیایی هم فرانچسکو توتی را با جانی ریورا بازیگردان خوش‌نقش و استثنایی دهه‌ ۶۰ میلادی تیم ایتالیا مقایسه کرده است.

فرانچسکو توتی در زندگی اجتماعی انسان بسیار خوش‌اخلاق و نیکوکاری است. او از سال ۲۰۰۳ عضو افتخاری یونیسف، صندوق کمک سازمان ملل برای کودکان است. تاکنون درآمدهای ناشی از فروش دو کتابی که توتی درباره‌ خود و فوتبال نوشته، در اختیار یونیسف و پروژه‌های کمک به کودکان بی‌سرپرست قرار گرفته است.

بسیاری از بازیکنان بزرگ دنیا اینچنین با شهرت آشتی کرده و از این راه به سود مردم و کودکان بیمار استفاده کرده‌اند، شاید یکی دیگر از مثال‌های مهم در این زمینه مغز متفکر بارسلونا یعنی ژاوی فرناندز باشد. اگرچه ژاوی در رده‌بندی بهترین بازیکنان سال جهان پشت سر لیونل مسی قرار دارد و پیراهن شماره ۱۰ را بر تن نمی‌کند، ولی بی‌تردید از بهترین بازیکنان شماره‌ ۱۰ جهان بوده است. ژاوی قلب و روح تیم ملی اسپانیا است، تیمی که کارشناسان تا قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ معتقد بودند فوتبالی از سیاره‌ای دیگر را به نمایش می‌گذارد. او در رساندن این تیم به مقام قهرمانی اروپا و جهان تاثیرگذارترین نقش را داشته است.

ژاوی بی‌تردید یکی از بهترین هافبک‌های خلاق جهان است. در مقام مقایسه باید گفت لیونل مسی، نابغه‌ای است که همگان را مسحور می‌کند. او می‌تواند در آینده به یکی از بهترین‌های جهان تبدیل شود و حتی از جایگاه پله و مارادونا فراتر رود. ولی مسی هنوز به دلیل جوانی و کم‌تجربگی نمی‌تواند نقش بازیگردانی را ایفا کند که فرماندهی تیم را بر عهده می‌گیرد و سمت و سوی حرکت آن را تعیین می‌کند. این وظیفه در جام جهانی ۲۰۱۰ در تیم ملی آرژانتین به مسی سپرده شد و او در انجام آن ناکام ماند. ولی ژاوی از چنین ویژگی‌هایی برخوردار است.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3