کد خبر : 674

دوهفته نامه "شهر امید" در چهل و یکمین شماره خود نوشت:

مریم کاظمی: مؤسسات خیریه باید بسیار قوی و با عزت‌نفس وارد مذاکره با گروه‌های تئاتری شوند.

مریم کاظمی از جمله هنرمندان محجوب سینماست که بیشتر عمر حرفه‌ای خود را صرف فعالیت در عرصه نمایش‌های کودک و نوجوان کرده است و تا به این لحظه آثار فاخر و به یادماندنی او در مواجهه با مخاطب کودک و نوجوان لحظات خوش و پرخاطره‌ای را برجای گذاشته است.

با این وجود بینندگان تلویزیون، بازی او را در تعداد چشمگیری از آثار و مجموعه‌های تلویزیونی به یاد دارند که از جمله به یاد ماندنی‌ترین آن‌ها می‌توان به «دیروز، امروز، فردا»، «این زمینی‌ها» و «و خداوند عشق را آفرید» که هر سه آن‌ها به کارگردانی مسعود شاه‌محمدی بودند، اشاره کرد.

آخرین نمایشی که کاظمی آن را برای کودکان کارگردانی و اجرا کرد، «شاهزاده خانم بدترکیب» نام داشت که در مدت اجرا، استقبال قابل‌توجهی از آن از سوی کودکان و خانواده‌هایشان صورت گرفت.

با این هنرمند فعال و خوش‌اخلاق سینما، تئاتر و تلویزیون در مورد امور خیریه و فعالیت انجمن‌های خیریه و اینکه به‌وسیله تئاتر چگونه می‌توان در این امور مشارکت کرد، گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

متعارف‌ترین رابطه‌ای که انجمن و مؤسسات خیریه می‌توانند برای جلب مشارکت مردمی به‌منظور مساعدت در امور خیریه با جامعه هنری و مشخصا گروه‌های تئاتری برقرار کنند چیست؟

تئاتر هنر مظلوم و مهجور و در عین حال کم‌بضاعتی است و نمی‌توان از آن همانند سینما و تلویزیون توقع داشت که در بعد مسائل مالی بتواند ورود همه‌جانبه‌ای داشته باشد و به شکل داوطلبانه به یاری انجمن و مؤسسات خیریه بیاید. با این حال تئاتر را باید نهادی مردمی به حساب آورد که مردم علاقه وافر و شدیدی به آن دارند و اخیرا هم که رویکرد مردم برای تماشای تئاتر سیر فزاینده‌ای پیدا کرده است.

به نظر من این ما هنرمندان تئاتر نیستیم که باید برای مشارکت در امور خیریه به دنبال جلب نظر و متقاعد کردن انجمن و مؤسسات خیریه باشیم بلکه این مؤسسات خیریه هستند که با رصد فعالیت‌های جامعه تئاتری و نظر به اینکه کدامیک از آثار نمایشی توانسته‌اند نظر مساعد مردم را به خود معطوف ساخته و از آن استقبال شایان توجهی به عمل آمده، نمایندگان و رابطین خود را برای انجام مذاکره اعزام کنند و نتیجه اینکه با توافق فی‌مابین درصدی از عواید مالی از محل فروش بلیت تئاتر به این امر اختصاص پیدا کند.

یعنی منظور شما این است که مثلا گروه نمایشی فروش بلیت یک یا چند اجرای خود را به امور خیریه اختصاص دهد؟

نه، نماینده مؤسسات خیریه با نماینده گروه نمایشی می‌تواند به این توافق برسد که مثلا تمامی بلیت‌های یک یا چند شب اجرای یک نمایش را یکجا به مؤسسه واگذار کند که در این صورت گروه نمایشی هم از آنجا که بلیت‌ها یکجا به فروش رسیده است حتما درصدی از کل مبلغ فروش بلیت را به آن‌ها تخفیف خواهد داد و بعد این وظیفه نماینده مؤسسه و نهاد خیریه است که با تعاملات و روابطی که با افراد خیر دارد، بلیت را با قیمت واقعی یا به شکل همت عالی، به این معنی که هر کس هر میزان که توان داشته باشد، با مبلغ بالا خریداری کند و در اختیار آن‌ها قرار دهد و این ارزش افزوده را صرف امور خیریه کند.

شما تجربه این کار و این نوع رابطه را داشته‌اید؟

بله، من در جریان اجرای نمایش «رام کردن زن سرکش» که کارگردانی آن را به عهده داشتم، با مؤسسه خیریه محیا همکاری کردم و بلیت‌های یک شب اجرای این نمایش را به شکل نیم‌بها در اختیار نماینده این مؤسسه قرار دادم، به این شکل هم من به‌عنوان مسئول نمایش ملتزم به تعهدات خود نسبت به قراردادم با مسئولان سالن نمایشی بودم و آن شب سالن پر از مخاطب اجرا رفت و هم تصورم این است که مؤسسه توانسته بود با جلب نظر خیرین به اهداف خود برسد.

به نظرتان مطلوب‌ترین شکل ارتباط مؤسسات خیریه با گروه‌های نمایشی چیست؟

مؤسسات خیریه باید بسیار قوی و با عزت‌نفس وارد مذاکره با گروه‌های تئاتری شوند، نباید به این شکل باشد که من به‌عنوان یک هنرمند این تصور را داشته باشم که خدای نکرده از سر استیصال و اینکه آن‌ها قادر به تأمین هزینه‌های جاریشان نیستند برای جمع کردن اعانه به ما مراجعه می‌کنند. به هر حال تئاتر با وجود همه مهجوریتی که دارد به شرط تبلیغ درست قادر است چرخه اقتصادی مطلوبی داشته باشد که هم به نفع گروه‌های تئاتری است و هم مؤسسات خیریه.

شخصا ترجیح می‌دهید در محتوای نمایشی خود کار خیر را ترویج دهید؟

خیر، تصور می‌کنم به این شکل کار حالت شعاری و سفارشی پیدا می‌کند. ما در جریان روایت نمایشی که می‌تواند سرشار از بازگویی مسائل و موضوعات انسانی و ارزشی باشد، می‌توانیم به موضوع اعمال خیرخواهانه هم اشاره داشته باشیم اما باید از پرداخت مستقیم و سطحی به این موضوع اجتناب کنیم.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3