کد خبر : 685

دوهفته نامه "شهر امید" در چهل و دومین شماره خود نوشت:

استقبال وزیر بهداشت از افزایش موسسات مردم‌نهاد مشابه محک.

مراسم پویش ملی مبارزه با سرطان به همراه چهارمین نشست مشترک با موسسات حوزه سرطان در مؤسسه خیریه محک برگزار شد.

مراسم پویش ملی مبارزه با سرطان به همراه چهارمین نشست با حضور وزیر و معاونین وزارت بهداشت، مدیران و کارشناسان حوزه سرطان از دانشگاه‌‎های سراسر کشور و مؤسسات خیریه فعال در حوزه سرطان، در محل موسسه خیریه محک برگزار شد.

در این مراسم معاونان وزیر بهداشت و همچنین نمایندگانی از کارگروه‌های تخصصی مراقبت‌های حمایت‌های تسکینی؛ تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان؛ پیشگیری، آموزش، فرهنگسازی و پژوهش؛ توسعه و زیرساخت به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین از اسناد و دستاوردهای مدیریت بیماری‌های غیرواگیر رونمایی شد.

آراسب احمدیان مدیرعامل موسسه خیریه محک در ابتدای این مراسم ضمن ادای احترام به جانباختگان حادثه ساختمان پلاسکو به‌ویژه آتش‌نشانان قهرمان و پس از معرفی مؤسسه خیریه محک و مقایسه آمار کودکان مبتلا به سرطان در آمریکا و ایران گفت: آمریکا ۱۰ برابر ایران تولید ناخالص ملی دارد در حالی که در میزان فوت کودکان مبتلا به سرطان نسبت به موارد جدید ابتلا در این کشور تنها ۳ درصد کمتر از ایران است که این امر نشان‌دهنده ظرفیت اجتماعی کشور ایران در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان است.

وی با بیان اینکه هزینه اداره ۲ سال یک بیمارستان برابر با ساخت آن است و تنها بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان ایران، فقط با حمایت نیکوکاران دهمین سال فعالیت خود را پشت سر می‌گذارد ادامه داد: بنابراین توصیه می‌شود خیرین در کنار تأمین هزینه‌های ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها به تأمین هزینه اداره آن‌ها نیز توجه کرده و از این طریق اثربخشی کمک‌های خیرخواهانه در توسعه سیستم‌های درمانی را افزایش دهند. توجه به این نکته بسیار مهم است که ساختمان و تجهیزات بدون وجود نیروهای متخصص و کارآمد قادر به ارائه خدمات به بیماران نخواهد بود.

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، در این مراسم گفت: سهم وزارت بهداشت در فراهم کردن میزان دسترسی به خدمات درمانی کشور کمتر از ۲۰ درصد است و مابقی این سهم را شاکله‌های دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد بر عهده دارند.

وی افزود: امیدواریم ایجاد موسسات مردم‌نهاد مشابه محک به‌صورت زنجیره‌ای در حوزه سلامت موجب پوشش همگانی سلامت در کشور شود.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3