کد خبر : 689

دوهفته نامه "شهر امید" در چهل و دومین شماره خود نوشت:

نگاهی به زندگی آمنه الحداد ورزشکار عرب.

دو سال پیش بود که آمنه الحداد، در حالی که خود را برای مسابقات المپیک تابستانی ریو در رشته وزنه‌برداری آماده می‌کرد، پیغامی از کمپانی نایک دریافت کرد که از او درخواست کرده بود در صورت تمایل برای به تن کردن لباس ورزشی اسلامی با آن شرکت قرارداد منعقد کند.

او بهترین انتخاب برای این کار بود. آمنه الحداد ۲۷ ساله اهل دبی که خبرنگار بود به یک باره تصمیم گرفت برای داشتن زندگی سالم به ورزش روی آورد و رشته وزنه‌برداری را انتخاب کرد. او در محیطی به دنیا آمده بود که زنان بنا بر اعتقادات دینی، حجاب اسلامی داشتند و لباس‌های ورزشکاران غربی را به تن نمی‌کردند.

وقتی آمنه الحداد با سرپوش مخصوص که هنگام تمرین و مسابقه بر سر داشت وارد کمپ تمرینی نایک شد و گروه تحقیق با انجام دادن آزمایش‌های متعدد تلاش کردند تا راهی برای بهبود عملکردش بیابند، مهم‌ترین نیاز او به تن کردن لباس اسلامی کارآمد بود.

غول آمریکایی البسه ورزشی که ابداعات گسترده‌اش - کفش‌های ورزشی که بندهایش به‌صورت خودکار بسته می‌شوند، البسه‌ای که جاذبه را خنثی می‌کنند و ... – شهره خاص و عام است، به این نتیجه رسید که اختراع دیگرش باید لباس ورزشی اسلامی باشد.

مگان سالفلد، مدیر ارشد بخش ارتباطات کمپانی نایک در این باره می‌گوید: «گروه طراحی تلاش کردند نیازها و دیدگاه‌های آمنه را تامین کنند. بنابراین عزممان را برای طراحی البسه ورزشی اسلامی سبک، محکم و راحت که مانع عرق کردن بیش از اندازه ورزشکار شود شروع کردیم.»   

نتیجه نهایی لباسی اسلامی بود که «Nike Pro Hijab» نامیده شد و در سه رنگ سیاه، آبی و خاکستری در دسترس عموم قرار گرفت.

آمنه الحداد حتی به این موضوع که به‌صورت حرفه‌ای به وزنه‌برداری بپردازد نیز فکر نمی‌کرد زیرا در محیطی که او در آن بزرگ شده بود دختران عرب به ورزش حرفه‌ای فکر نمی‌کردند. الحداد هنوز هم روزی را که در کلاس پنجم با همکلاسی‌های پسرش فوتبال بازی کرده بود به خاطر دارد. بعد از پایان مقطع ابتدایی پسران و دختران هر کدام به مدارس و کلاس‌های مختلف رفتند. حتی در معدود دبیرستان‌های مختلط نیز کلاس‌های ورزشی به‌صورت جداگانه برگزار می‌شد.

آمنه الحداد می‌گوید: «افکار و مفاهیم بسیار منفی در مورد ورزش زنان وجود دارد. در کشورم باور عموم بر این است که وزنه‌برداری باعث می‌شود زن قوی هیکل شده و بدنش حالت مردانه بگیرد.»

آمنه الحداد در اوایل دهه سوم زندگی‌اش ورزش حرفه‌ای را کنار گذاشت و روزنامه‌نگاری پیشه کرد. در آغاز سرخورده شد و احساس کرد هدفی ندارد، اما برای رهایی از افسردگی و کاهش وزن در باشگاه تناسب‌اندام ثبت‌نام کرد و به وزنه‌برداری علاقه‌مند شد.

او وزنه‌برداری را نوعی تمدد اعصاب می‌داند چون پیش از هر دوره تمرین باید نفس عمیق کشید و آماده شد. آمنه می‌گوید: «برخی می‌گفتند به آموزه‌های اسلام توجه نمی‌کنم و باید به آشپزخانه خانه بروم.»

اما سایر زنان نیز تحت تاثیر آمنه قرار گرفتند و او پس از تاسیس موسسه‌ای خیریه توانست نگاه آن‌ها را به ورزش تغییر دهد. او به زنان گفت ورزش کردن علاوه بر کاهش وزن، بدنشان را برای فرزندآوری آماده می‌کند.

در این اثنا او به‌عنوان نخستین زن جهان عرب مجوز حضور در رشته آمادگی جسمانی چندگانه زنان بازی‌های آسیایی را کسب کرد.

آمنه می‌گوید: «تاریخ‌ساز شدم. عاشق وزنه‌برداری بودم و قصد داشتم برای کشورم افتخارآفرینی کنم اما آسیب‌دیدگی کمر کاخ رویاهایم را ویران کرد. بنابراین تلاش کردم تا علاوه بر گسترش فعالیت‌های موسسه خیریه به تولید البسه ورزشی اسلامی کمک کنم تا بخش قابل‌توجهی از زنان مسلمان ورزشکار جهان شرایط لازم را برای شرکت در رقابت‌های بین‌المللی پیدا کنند.»

او می‌افزاید: «جهان در حال تغییر و اهمیت دادن به حقوق مسلمانان است. اختصاص بودجه هنگفت برای طراحی و تولید البسه ورزشی اسلامی توسط کمپانی نایک نشان‌دهنده این موضوع است. خوشحالم که نقش کوچکی در این تغییر داشتم

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3