کد خبر : 698

هفته نامه "شهر امید" در چهل و سومین شماره خود نوشت:

گفت‌وگوی شهرامید با دکتر محسن تاجیک کارآفرین، مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت داروسازی دیموند.

برخی از کارآفرینان حین صحبت کردن از مشکلات مشترکی می‌گویند که به نظر برای همه چالش‌برانگیز شده‌اند. مشکلاتی که گاهی انگیزه حرکت را از آن‌ها می‌گیرد. نکته جالب این است که خود کارآفرینان برای حل این مشکلات راه‌حل‌های خوبی دارند که در بیشتر مواقع از طرف مسئولان نادیده گرفته می‌شوند.

«شهر امید» با دکتر محسن تاجیک کارآفرین، مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت داروسازی «دیموند» به گفت‌وگو نشسته تا درباره زوایای کاری ایشان و مشکلاتی که در مسیر کارآفرینی با آن‌ها مواجه‌اند، بیشتر بداند. در ادامه تاجیک به سؤالات مختلفی پاسخ داده که می‌خوانید:

درباره حوزه فعالیت کارآفرینی‌تان توضیح بفرمایید؟

فعالیت در حوزه گیاهان دارویی مسیری است که در راستای اهداف کارآفرینی در پیش گرفته‌ایم. مسیری پر پیچ و خم اما دلنشین و جذاب. کارآفرینی راحت نیست و معمولا هم زمانی شکل می‌گیرد که ایده‌ای دارید اما کسی غیر از خودتان توان اجرایی کردن آن را ندارد. به‌نوعی باید مدیرعامل کسب و کاری باشید که ایده‌تان در آن  اجرایی می‌شود. چنین ایده‌هایی بیشتر در مقابل سمت‌های دیگر قابلیت اجرایی شدن ندارند. اتفاقی که برای من نیز افتاد، سال‌ها قبل از اینکه بخواهم برند دیموند را با همکاری دوستانم راه‌اندازی کنم، در حوزه بازاریابی فعالیت می‌کردم.  همراستا شدن حوزه فعالیتم با  تحصیلاتم باعث جذاب‌تر شدن مسیر حرکتی‌ام شد. برند دیموند نیز خروجی همین تجربه‌ها و تحصیلات است. برندی که برای آن استراتژی مشخص و هدفمندی تنظیم شده و در حال اجرایی شدن آن هستیم.  استراتژی که در آن نگرشی نو در حوزه گیاهان دارویی و بر اساس نیازسنجی و شناخت دقیق خلأهای بازار ترسیم شده است. این استراتژی بر اساس اندیشه علمی شکل گرفته و کسانی که در تنظیم آن حضور داشته‌اند، افراد تحصیلکرده‌ای بودند که تجربه حضور در بازار را نیز داشتند. خروجی این برند یا محصولات آن نیز بیشترشان فرمولاسیون تازه داشته و برای اولین بار در بازار عرضه شده‌اند. 

در حال حاضر برای چه گروه از افراد اشتغال‌زایی کرده‌اید و هدفتان کارآفرینی برای چه گروه از افراد بوده است؟

پروژه‌های اجرایی توسط برند دیموند وسیع است و در حال حاضر سعی‌مان بر این است که از ظرفیت سایر کارخانه‌ها استفاده کنیم و سرمایه‌گذاری شرکت را بیشتر روی مبحث R&D صرف کنیم. R&D مبحث مهمی است که متاسفانه در شرکت‌های ایرانی به آن توجه زیادی نمی‌شود. مبحثی که از ابتدا تلاش کردیم جزو استراتژی اصلی برند به آن توجه ویژه‌ای کنیم. گروه ما به‌طور مستقیم و غیرمستقیم برای افراد اشتغال‌زایی کرده است. به‌طور مستقیم تقریبا برای 20 نفر و غیرمستقیم تعداد زیادی. چون کارگاه‌های بسته‌بندی یا کشاورزانی که برای ما گیاهان را کشت می‌کنند، تعداد قابل‌توجهی هستند که به‌طور غیرمستقیم وجودشان به ما بستگی دارد.

در حوزه امور خیریه فعالیتی داشته‌اید، برنامه‌تان در این باره چیست؟

فعلا برند در حال رشد است و برای گسترش نیاز به سرمایه زیادی وجود دارد اما در برنامه استراتژی به این موضوع مهم نیز توجه ویژه‌ای شده است برای مثال در نظر داریم  با توجه به عملکرد برند به بیماران بی‌بضاعت در حوزه دارو کمک کنیم.

در حوزه کارآفرینی با چه مشکلاتی روبه‌رو هستید؟

مشکلات در حوزه فعالیت ما بسیار است اما ما حرکت علمی و قانونی را مبنای کارمان قرار داده‌ایم. البته این سبک حرکتی  معمولا طولانی است و باعث از دست رفتن فرصت‌های زیادی می‌شود. یکی دیگر از  مشکلات عدم ‌حمایت‌های مالی از کارآفرینان است. این روند حمایتی حرکت کارآفرینان را کند می‌کند. به‌خصوص کارآفرینانی که می‌خواهند، کارهای جدیدی را انجام دهند. در این میان قانون‌های نانوشته هم وجود دارند، منظور قانون‌های کلی هستند که گاهی موانع بزرگی محسوب می‌شوند. برای مثال استفاده از ظرفیت خالی کارخانه‌ها از مواردی است که معمولا برای بیان آن با مشکل روبه‌رو می‌شویم. چون داشتن کارخانه مهم‌ترین فاکتور برای صدور مجوزهای دیگر است. در این بخش از قانون، به ایده‌پردازی، خلق یک محصول جدید و ... اهمیت چندانی داده نمی‌شود. گرفتن وام نیز از مشکلات دیگر است. وامی که با توجه به دوندگی‌هایش سرانجام دلچسبی نیز برای کارآفرینان ندارد. روند حرکتی برای دادن مجوز و وام به شکلی است که گاهی احساس می‌کنم، به‌عمد این موانع را تعریف کرده‌اند. بنابراین با توجه به قوانین وضع شده به نظر کارآفرین شدن در ایران شبیه به معجزه است. باید روند به شکلی باشد که کارآفرینان انگیزه حیات داشته باشند. کارآفرینان زندگی و سرمایه‌شان را  صرف هدفشان می‌کنند اما کاش کسی قدر این موضوع را بداند. باید به کارآفرینان ایده‌پرداز اهمیت داد تا آن‌ها بتوانند باعث گسترش صنعت کشورمان شوند. اگر به کارآفرینان اجازه و فرصت داده شود، برای تعداد زیادی هم اشتغال‌زایی می‌شود.

از چه زمانی به فکر کارآفرین شدن افتادید؟ از دستاوردهایتان برایمان بگویید؟  

از زمانی که ایده‌پردازی برای شکل‌گیری یک برند را شروع کردم به فکر کارآفرینی افتادم. چون فقط در این حالت می‌توانستم کار دلخواه را اجرایی کنم. شاید بتوان گفت از زمانی که وارد عرصه کار شدم  فکر کارآفرینی در ذهنم شکل گرفت. درباره دستاوردها باید بگویم، به فکر ارائه پماد ضد درد هستیم. این محصول با تمام محصولات مشابه بازار فرق دارد. در محصولات بازار از فلفل قرمز استفاده می‌شود اما در این محصول فلفل سبز به کار رفته که فواید بیشتر و متفاوت‌تری دارد. محصول دیگری که برای اولین بار در کشور تولید شده، داروی سینوزیت است. این محصول به‌صورت خوراکی است و همین ویژگی، آن را با محصولات مشابه متفاوت کرده است. تمام این محصولات  تازه است و رفته‌رفته وارد بازار خواهند شد. در مجموع امیدوارم روز به روز فضا برای حرکت کارآفرینان بهتر شود تا آن‌ها در پیشرفت اقتصاد کشور نقش مهم‌تری را بازی کنند.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3