کد خبر : 703

هفته نامه "شهر امید" در چهل و سومین شماره خود نوشت:

در آمریکا سالانه ۵۰ هزار زن، مورد عمل جراحی فیبروئیدهای رحمی قرار می‌گیرند و دسته بزرگی از آن‌ها به صورت لاپارسکوپیک و با استفاده از مورسلاتور عمل می‌شوند.

چند روز پیش، دکتر ایمی رید، به خاطر ابتلا به سرطان در ۴۴ سالگی درگذشت. سرطان او، نوعی سرطان رحم به نوم لیومیوسارکوما بود.

دکتر رید، متخصص بیهوشی و مادر ۶ فرزند بود. دکتر هومن نورچشم، جراح و متخصص قلب و قفسه سینه همسرش است.

در سال ۲۰۱۳، وقتی دکتر رید، ۴۰ سالش بود، تشخیص داده شد که مبتلا به فیبروم رحمی است. فیبروم رحم یا تومور خوش‌خیم عضله صاف رحم، شایع‌ترین تومور لگنی در نزد زنان است که معمولا در سنین باروری بین ۲۵ تا ۴۰ سالگی دیده می‌شود. به همین خاطر دکتر رید در بیمارستانی در بوستون که خودش و شوهرش در آن کار می‌کردند و فعالیت آموزشی داشتند، مورد عمل جراحی قرار گرفت.

متأسفانه نتایج بیوپسی انجام شده، نشان داد که بیماری او جدی‌تر از چیزی بود که تصور می‌شد و او تومور بدخیم پنهانی به نام لیومیوسارکوما داشته است.

 

کارزار نجات بیماران

این نتیجه به اندازه کافی بد بود، اما چیزی که وضعیت را بغرنج‌تر کرد، نوع عمل او بود. او به‌صورت لاپارسکوپیک مورد عمل قرار گرفته بود. در لاپاراسکوپی، برش‌های جراحی ایجاد شده روی شکم خیلی کوچک هستند و بنابراین دوره نقاهت بیماران معمولا کمتر است.

اما جراحی لاپاراسکوپی برای خودش مشکلاتی هم دارد. در مورد خانم رید، مشکل این بود که برای برش و خارج کردن قطعات رحم، از وسیله‌ای به نام مورسلاتور morcellator استفاده شد. این وسیله تیغ‌های چرخانی دارد که بافت‌ها را برش می‌دهد و قطعه‌قطعه می‌کند تا خروج آن‌ها از برش جراحی کوچک، آسان شود.

کاری که متأسفانه باعث شد تومور بدخیم خانم رید، در همه حفره شکمش پخش شود و درمان سرطان او ناممکن‌تر شود و بیماری او تبدیل به سرطان درجه ۴ شود.

دکتر رید و نورچشم، تازه بعد از آمدن پاسخ بیوپسی متوجه استفاده از مورسلاتور شدند.

در آمریکا سالانه ۵۰ هزار زن، مورد عمل جراحی فیبروئیدهای رحمی قرار می‌گیرند و دسته بزرگی از آن‌ها به همین صورت لاپارسکوپیک و با استفاده از مورسلاتور عمل می‌شوند.

از آن زمان خانم رید، مورد شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، ایمن‌درمانی و درمان‌های آزمایشی قرار گرفت که مسلما هیچکدام درمان قطعی نبودند، تا اینکه او چند روز پیش فوت کرد.

اما نکته جالب قضیه را باید از اینجا به بعد دنبال کنید:

طبعا ذهن شما تا اینجا، پیرامون قضیه قصور پزشکی و بی‌دقتی و شکایت‌های روتین به سبک ایران ما می‌گردد.

اما این زوج تصمیم گرفتند که به جای مشغول کردن ذهن خود با این قضایا، کاری کنند که روند کلی در ایالات‌متحده اصلاح شود و دیگر زنی مثل او به خاطر استفاده از مورسلاتور،‌ سال‌هایی از زندگی خود را از دست ندهد.

آن‌ها تصمیم گرفتند که مقامات مسئول را قانع کنند تا استفاده از مورسلاتور را ممنوع کنند. بنابراین آن‌ها هزاران ایمیل به مقامات سازمان غذا و داروی آمریکا، کارخانه‌های ساخت ابزارهای پزشکی، بیمارستان‌ها، قانونگذاران، انجمن‌ها و پزشکان نوشتند و مسئله را برای آن‌ها تشریح کردند.

آن‌ها فهرست زن‌هایی که دچار مشکل مشابه شده بودند را پیدا کردند و این فهرست را در ایمیل‌های خود گنجاندند.

تکاپوی آن‌ها، بدون مانع و هزینه نبود. دانشگاه هاروارد با آن‌ها درافتاد و حتی در یک مورد وقتی که دکتر رید کاری در همان بیمارستانی که مورد جراحی قرار گرفته بود، داشت، نگهبان‌ها، کیف او را جست‌وجو کردند و او را اسکورت کردند. یک متخصص هم علیه کار آن‌ها شورید و این استدلال را بیان کرد که لیومیوسارکوما، بیماری نادری است و صلاح نیست به خاطر یک شرایط نادر بیماران را از استفاده از یک وسیله کارای جراحی، محروم کرد.

در واقع تا سال ۲۰۱۳، سازمان غذا و داروی آمریکا هیچ گزارشی از پخش شدن سرطان به خاطر استفاده از مورسلاتور نداشت، ‌اما تلاش‌های دکتر رید و دکتر نورچشم، قضیه را عمومی کرد. مصاحبه‌های این دو در روزنامه‌ها، مجلات و شوهای تلویزیونی نمود پیدا کردند و گزارشات بیشتری وصول شد.

نتیجه بررسی‌ مجدد سازمان غذا و داروی آمریکا تکان‌دهنده بود:

تا سال ۲۰۱۳ تصور می‌شد که از هر ۱۰ هزار زنی که فیبروئیدهای رحمی دارند، یکی مبتلا به لیومیوسارکوما یا سایر سارکوم‌های تشخیص داده نشده است و در خوشبینانه‌ترین ارزیابی این عدد یک از ۵۰۰ بود. اما بررسی مجدد نشان داد که از هر ۳۵۰ زن مبتلا به فیبروئید رحمی، یکی می‌تواند سارکوما داشته باشد.

خیلی زود سازمان غذا و داروی آمریکا، یکی از سازندگان مورسلاتور به نام شرکت جانسون و جانسون را مجبور کرد تا این وسیله را از بازار خارج کند.

در نوامبر ۲۰۱۴ هم سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از مورسلاتور را در جراحی فیبروئید ممنوع کرد.

تا سپتامبر سال میلادی پیش، ۲۸۵ مورد سرطان بدخیم رحم پخش شده توسط مورسلاتور گزارش شده است. با این همه تصور می‌شود که آمار واقعی خیلی بالاتر از این‌ها باشد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3