کد خبر : 707

هفته نامه "شهر امید" در چهل و چهارمین شماره خود نوشت:

افراد بی‌سرپرست و بدسرپرستی که در مراکز سازمان بهزیستی کشور نگهداری می‌شده‌اند می‌توانند تا مقطع دکتری به‌‌صورت رایگان تحصیل کنند.

کودکان و نوجوانان بدسرپرست یا بی‌سرپرستی که برای نگهداری به مراکز سازمان بهزیستی سپرده می‌شوند مورد حمایت این سازمان قرار گرفته تا شرایط خروج از مجموعه را پیدا کنند. دخترانی که به مراکز سازمان بهزیستی واگذار می‌شوند تا زمان ازدواج در این مراکز نگهداری شده و پسران نیز تا وقتی که به سربازی روند، در مراکز سازمان بهزیستی حضور پیدا می‌کنند. در این شرایط، دختران و پسرانی که به‌نوعی فرزند سازمان بهزیستی تلقی می‌شوند حق درس خواندن نیز دارند و تمام مراحل تحصیل آن‌ها تا مقطع دکتری رایگان است.

محمد نفریه، مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در این رابطه می‌گوید: دختران و پسرانی که به هر دلیلی در مراکز سازمان بهزیستی کشور نگهداری می‌شوند همانند سایر افراد از حق تحصیل برخوردار بوده و می‌توانند تا مقطع دکتری به‌صورت رایگان تحصیل کنند.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به فعالیت‌های حوزه مددکاری و نظارت آن‌ها بر عملکرد نوجوانان بی‌سرپرست پس از ازدواج یا خدمت سربازی می‌گوید: پس از خارج شدن فرزندان سازمان بهزیستی از مجموعه‌های سازمان به دلیل ازدواج یا خدمت سربازی، نظارت‌هایی بر عملکرد آن‌ها در زندگی خارج مجموعه‌شان صورت گرفته تا بدون مشکل به زندگی ادامه دهند.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که طی سال‌های گذشته همواره مطرح بوده، بحث آینده افرادی است که پس از سن ۱۸ سالگی از مجموعه سازمان بهزیستی خارج می‌شوند.

بدون شک فردی که از کودکی در مجموعه‌های سازمان بهزیستی کشور نگهداری شده باید طی مراحل مختلفی شرایط لازم برای خارج شدن از سازمان را طی کند تا بتواند در بیرون زندگی موفقی داشته باشد.

سال‌های گذشته شرایط اینگونه بود که افراد پس از ترخیص از مراکز سازمان بهزیستی به دلیل رسیدن به سن قانونی، مبلغی را برای ادامه زندگی از سازمان دریافت می‌کردند. به این خاطر که مبلغ دریافتی اندک بود، افراد ترخیص شده بیشتر در قالب گروه‌های چند نفره اقدام به اجاره یک خانه می‌کردند و در بسیاری از مواقع نیز دچار مشکلاتی می‌شدند. برای حل این معضل، از سال ۹۳ تغییراتی پیرامون وضعیت نوجوانان ترخیص شده از سازمان بهزیستی ایجاد شد تا این افراد پس از ترخیص دچار سردرگمی نشوند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3