کد خبر : 726

هفته نامه "شهر امید" در چهل و پنجمین شماره خود نوشت:

هدف جامعه پیوند عضو کانادا، افزایش میزان درمان از طریق اهدای عضو در سرتاسر کاناداست.

بنا بر گزارش­های پزشکی غیررسمی، امروز در کانادا، هزاران نفر از درمان‌های عادی ناامید شده و پزشکان بهترین درمان را برای آنان، پیوند عضو تشخیص داده‌اند. این افراد هم‌اکنون در لیست انتظار برای دریافت عضو هستند و مشخص نیست که آیا عمر آن‌ها کفاف انتظار برای دریافت عضو را خواهد داد یا خیر. اغلب آنان از دردهای مزمنی چون درد کلیه، قلب یا کبد رنج ‌می‌برند و زندگی چهره‌ای نامهربان را به آنان و اطرافیانشان نشان می‌دهد. بنابراین در راستای کاستن از درد این شهروندان، جامعه پیوند عضو کانادا درصدد است که آگاهی عمومی نسبت به زندگی در حالت انتظار برای مرگ یا زندگی را افزایش دهد.

جیمز برکینریج، مدیرعامل و موسس این موسسه درباره وضعیت اهدای عضو در کانادا می‌گوید: «هرساله تعداد زیادی از بیماران که در لیست انتظار برای دریافت عضو هستند، جان خود را از دست می‌دهند و بنا بر آمارها، سالانه 1600 نفر فقط در کانادا به این لیست‌ها اضافه می‌شوند.» او ادامه می‌دهد: «90 درصد جامعه کانادا از اهدای عضو در فضاهای مجازی عمومی و رسمی، دفاع می‌کنند، در حالی که فقط 20 درصد کانادایی‌ها در این زمینه وارد عمل شده و کارت اهدای عضو دریافت کرده‌اند.»

 برکینریج درباره اهمیت اهدای عضو می‌گوید: «فقط یک مورد اهدای عضو می‌تواند زندگی 75 نفر را تحت تاثیر قرار داده و جان دست‌کم 8 نفر را نجات دهد.» او درباره انگیزه اصلی خود و همکارانش از تاسیس جامعه پیوند عضو کانادا می‌گوید: «انگیزه شخصی در ایجاد این ابتکار عمل بسیار موثر بود. همسر من، مانند افراد بسیار دیگری که در شرایط مشابه هستند، سال‌ها در لیست انتظار پیوند کبد بود. زندگی او به تار مویی بند بود و هر روز شاهد نزدیک‌تر شدن او به مرگ بودیم. وقتی همسرم به کما رفت، پزشکان به ما گفتند که انتظار بدترین‌ها را داشته باشیم.» او ادامه می‌دهد: « اما به طرز معجزه­واری، وقتی گفته می‌شد که فقط یک روز بیشتر با ما نخواهد بود، امکان پیوند عضو برایش مهیا شد. امروز او سالم و سرحال است و زندگی بعد از سال‌ها بیماری به روی او لبخند می‌زند. این تجربه دردناک ولی آموزنده، مبنا و انگیزه اصلی من و دوستانم برای تاسیس این خیریه شد. ما با کمک شما، خواهیم توانست لبخند را بر لب هزاران نفری که در انتظار برای مرگ یا زندگی هستند، بیاوریم.»

یکی از اقدامات مهمی که جامعه پیوند عضو کانادا در حال به سرانجام رساندن آن است، تجهیز و به‌روزرسانی پایگاه داده‌های استانی و محلی پیوند عضوهای مختلف در سرتاسر کاناداست. این پایگاه داده‌ها، در کنار تشویق مردم به اهدای عضو، بر نحوه توزیع مناسب‌تر و اثرگذارتر و همچنین مدیریت لیست‌های انتظار و لیست‌های اهدای عضو مختلف تاثیرگذار خواهد بود.

یکی دیگر از برنامه‌های موثر این خیریه، برگزاری برنامه‌های خانوادگی برای ایجاد فضای گفت‌وگو بین اهداکنندگان، افراد منتظر در لیست دریافت عضو و خانواده‌های این افراد است تا بهتر و از نزدیک در جریان احساسات و اهمیت این امر خیر برای اهداکننده و دریافت‎‌کننده قرار بگیرند. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که در صورت بروز حادثه‌ای برای اهداکننده، معمولا خانواده‌ها تمایل آن فرد برای اهدای عضو را نادیده گرفته و تحت‌تاثیر احساسات، خواهان بقای او می‌شوند که معمولا نیز به واقعیت نپیوسته و درخواست اهداکننده نادیده گرفته می‌شود. در ضمن ضرورت صحبت کردن در مورد این موضوع در فضاهای عمومی به همه‌گیر شدن آن و کاستن از درد عده بیشتری منجر خواهد شد.

همچنین این خیریه در راستای اثربخش‌تر بودن پروسه اهدای عضو، در زمینه تحقیقات اهدای عضو، از جمله، شیوه نگهداری عضو از زمان خروج از بدن اهداکننده تا ورود به بدن دریافت‌کننده و پس از آن نیز سرمایه­ گذاری‌هایی انجام داده است.

علاوه بر این، جامعه پیوند عضو کانادا به تجهیز اتاق‌های سرد بیمارستان‌های محلی نیز پرداخته تا روند انتقال عضو را بهبود بخشد. جدا از اقداماتی که در زمینه پزشکی و تحقیقاتی انجام شده ­است، اهدای عضو جنبه‌هایی اجتماعی و عاطفی نیز دارد و از این جهت نیازمند حمایت‌های گسترده اجتماعی از هر دو طرف قضیه اعم از اهداکننده، دریافت‌کننده و خانواده‌های آنان است. لازم است که جامعه با حمایت از آنان که به نحوی درگیر موضوع پیوند عضو هستند، سختی، درد و رنجی را که هر دو طرف ممکن است با آن روبه‌رو شوند، تسکین دهد تا جامعه‌ای مهربان‌تر و خیرخواه‌‌تر، زندگی را برای همه آسان‌تر کند.

لازم به توضیح است که امروزه، پیوند عضو می‌تواند نابینایی ناشی از قرنیه را درمان کند؛ زخم‌های قربانیان آتس‌سوزی را التیام بخشد؛ بیماران کلیوی که مدت‌هاست تحت درمان دیالیز هستند و دیابتی‌ها را درمان کند؛ از قطع عضو جلوگیری کرده و به بیماری‌های قلبی مادرزادی پایان بخشد. جراحی‌های بای‌پس قلبی و عروقی را تسهیل کرده و به موفقیت بیشتر آن‌ها منجر شود. نقایص مادرزادی را درمان کرده، ریه‎‌ها و کبدهای بیمار را با ریه‌های سالم تعویض کرده و در نهایت قربانیان حوادث رانندگی را که صورت آن‌ها جراحت یافته است، دوباره به زندگی اجتماعی بازگرداند.

گفتنی است این موسسه به دنبال راه درمان جدیدی نیست. درمان در حال حاضر موجود است و با توجه به هزاران انسانی که سالانه در اثر مرگ مغزی فوت می‌کنند، اعضای آن‌ها می­تواند خون حیات را در رگ­ها و لبخند را بر لب دیگران جاری کند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3