کد خبر : 730

هفته نامه "شهر امید" در چهل و پنجمین شماره خود نوشت:

صندوق خیریه جسی؛ برنده جایزه بهترین خیریه بریتانیا در سال 1998

در بریتانیا و به‌ویژه انگلستان، خیریه‌ها از جایگاه مهمی برخوردارند. بنابراین، در این کشور مسابقات و برنامه‌های ارزشیابی دقیق و منظمی نیز برگزار می‌شوند و میزان موفقیت آن‌ها مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی نیز قرار می‌گیرد.

صندوق خیریه جسی از جمله خیریه‌هایی است که موفق شده است نتیجه مطلوبی را در این ارزشیابی‌ها کسب کند. این خیریه به کودکان با ناتوانی‌های پیچیده جسمی و ذهنی کمک می‌کند تا از طریق موسیقی خود را مطرح کرده و با جامعه ارتباط برقرار کنند. این خیریه در ابتدا یک خیریه کوچک بود، ولی در حال حاضر توانسته است به یک موسسه ملی ارتقا یابد. این خیریه با ورود موسسات آموزشی و مدارس خاص، برای آموزش داوطلبانه موسیقی و مهارت‌های مرتبط با آن به کودکان خاص، داوطلب می‌شود.

صندوق خیریه جسی در سال 1995 توسط لزلی شواترزبرگر، موسیقیدان بریتانیایی و پس از مرگ دختر 9 ساله او، جسیکا می جورج، در اثر سرطان مغز، تاسیس شد. جسی دختر سرزنده، باهوش و با استعدادی در زمینه موسیقی بود. او به یکباره دچار نوع خاص و نادری از تومور مغزی شد که پزشکان قادر به جراحی آن نبودند. پس از بررسی‌های انجام شده، گروهی از پزشکان در آمریکا، وعده جراحی تومور را دادند ولی هزینه درمان آن خارج از وسع مالی خانواده جسی بود.

 پیش از مرگ جسیکا، 15 هزار پوند استرلینگ کمک هزینه درمان از طریق امور خیریه برای درمان او جمع‌آوری شده بود. ولی جسیکا پیش از اینکه بتواند برای درمان به ایالات‌متحده آمریکا سفر کند و تنها 5 ماه پس از تشخیص سرطان او، درگذشت. مادرش با مبلغ جمع‌آوری شده برای بیمارستان کودکان مارتین هاوس، آلات ‌موسیقی خریداری کرد و سعی کرد یاد او را از این طریق زنده نگه دارد. هرچند هدف اولیه این موسسه شخصی بود، ولی به‌سرعت نام جسی در سرتاسر بریتانیا منتشر شد و انگیزه‌های دیگری جایگزین شدند.

از آن زمان به بعد، خیریه جسی که به نام جسیکا نامگذاری شده است، به تهیه آلات موسیقی مختلف برای کودکان با بیماری‌های خاص پرداخته و در آموزش موسیقی و برگزاری مراسم عمومی موسیقی به این کودکان کمک کرده است. یکی از روش‌های منحصربه‌فرد این خیریه، برگزاری جلسات موسیقی‌درمانی در 36 بیمارستان از مجموع 46 بیمارستان و آسایشگاه کودکان و 100 مدرسه کودکان خاص در بریتانیاست.

شواترزبرگر، درباره اهمیت برگزاری مسابقات و برنامه‌های ارزشیابی برای رشد و انگیزه‌بخشی به خیریه­ها می‌گوید: «وقتی که فقط سه سال از تاریخ ثبت خیریه ما می‌گذشت، در یک برنامه ارزشیابی موفق به کسب جایزه بهترین خیریه شدیم و همین موضوع در بسیاری از موارد به حفظ انگیزه ما برای تغییر کمک کرده است.»

او ادامه می‌دهد: «با اینکه نزدیک به 16 سال پیش این جایزه را کسب کردیم، هنوز اثرات آن در فعالیت‌های روزمره موسسه پیداست و هرگاه در سختی‌های کار، هر یک از ما احساس ناامیدی داریم، خود را در برابر رقابت سازنده دیگری می‌بینیم که انگیزه و امید را به ما بازمی‌گرداند.»

او به اهمیت و نقش رسانه‌ها نیز اشاره کرده و می‌گوید: «حمایت رسانه‌ها از خیریه‌های موفق نیز تاثیرات مثبت خود را دارد. برای مثال، خبرهایی که روزنامه‌ها از فعالیت‌های ما گاه و بیگاه منتشر می‌کنند، در جلب نظر حامیان مالی و داوطلبان بسیار موثر است.»

شواتزربرگر در مورد اهمیت موسیقی و لزوم حضور آن در جریان درمان بیماری‌های مزمن و دشواری چون سرطان و ناتوانی‌های جسمی و ذهنی نیز می‌گوید: «موسیقی جادوی زندگی مدرن است؛ وسیله‌ای که از طریق آن می‌توانیم خود را برای جامعه و خودمان بازگو کنیم، انگیزه برای ادامه مبارزه در شرایط سخت و دشوار به­ دست آوریم و نتایج زحماتمان را به‌صورت واقعی ببینیم.»

او ادامه می‌دهد: «هدف نهایی صندوق جسی، توانمند کردن کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص و مشکلات جسمی و ذهنی و ارتباطی از طریق موسیقی است تا بتوانند با جهان دور و اطراف خود ارتباط بگیرند. ما هدف اولیه خود را برای بریتانیا قرار داده‎‌ایم، ولی چنانچه بتوانیم، در نهایت قصد داریم در قاره­ اروپا و قاره‌های دیگر نیز فعالیت خود را گسترش دهیم.»

شواتزربرگر درباره لزوم حضور اجتماعی کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص در جامعه می‌گوید: «بیماری پایان زندگی نیست و کودکان همانند بزرگسالان باید زندگی کرده و از زندگی لذت ببرند.» او ادامه می‌دهد: «موسیقی می‌تواند این پرشوری را به آن‌ها بازگرداند و زندگی آن‌ها را مانند سایر کودکان رنگارنگ کند.»

گفتنی است، بخشی از فعالیت‌های خیریه جسی در زمینه آموزش مربیان و معلمان در مدارس و بیمارستان‌های کودکان خاص است. در واقع، با آموزش مربیان توانمند، امکان رویارویی جامعه با پدیده بیماران خاص و کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص تسهیل شده و جامعه با حساسیت بیشتری این موضوع را دنبال خواهد کرد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3