کد خبر : 737

هفته نامه "شهر امید" در چهل و ششمین شماره خود نوشت:

معلولین ضایع نخاعی ماهیانه به نسبت نوع ضایعه، حدود 2 میلیون ریال کمک‌هزینه حق پرستاری دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین از بهره‌مندی بیش از 300 معلول ضایعه نخاعی استان از کمک‌هزینه حق پرستاری خبر داد.

علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین درباره بهره‌مندی بیش از 300 معلول ضایعه نخاعی استان از کمک‌هزینه حق پرستاری خبر داد و گفت: معلولین ضایع نخاعی ماهیانه به نسبت نوع ضایعه، حدود 2 میلیون ریال کمک‌هزینه حق پرستاری دریافت می‌کنند. با توجه به مشکلات ویژه معلولین ضایعه نخاعی و هزینه‌های زیاد پرستاری و نگهداری طبق دستورالعمل سازمان بهزیستی ماهیانه حدود 2 میلیون ریال به‌عنوان حق پرستاری معلولین ضایعه نخاعی تعلق می‌گیرد.

وارثی خاطرنشان کرد: فرد معلول با شرایط خاص جسمی و روحی، به‌عنوان بخشی از جامعه باید بتواند از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه‌اش استفاده کند و همچون دیگر افراد زندگی عادی و بی‌دغدغه‌ای داشته باشد.

او با اشاره به ‌ضرورت توانمندسازی معلولین ضایعه نخاعی تاکید کرد: اقدامات زودهنگام توانبخشی و آموزش همزمان فرد ضایعه نخاعی بیش از هر عامل دیگری در فرآیند بازتوانی فرد و پیشگیری از بروز عوارض ضایعه نخاعی موثر خواهد بود.

وارثی با بیان اینکه سقوط و تصادفات بیشترین دلیل بروز معلولیت‌های ضایعه نخاعی در استان است؛، ادامه داد: عوامل غیر اکتسابی همچون ضایعه مادرزادی نیز در مراحل بعدی از عوامل ضایعات نخاعی در افراد بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان تصریح کرد: در صورت ارائه به موقع و مستمر اقدامات توانبخشی و آموزش همزمان به افراد ضایعه نخاعی به‌ویژه در 6 ماه اول بعد از آسیب، امکان افزایش سطح عملکردی فرد بیشتر خواهد بود و در کنار آن، همراه با سازگاری فرد بعد از آسیب، مشکلات روحی وی و خانواده‌اش کمتر خواهد شد.

وارثی خدمات قابل ارائه بهزیستی استان را برای معلولین ضایعه نخاعی، خدمات توانبخشی اعم از برقراری مستمری، خدمات حمایتی، استفاده از مراکز ضایعه نخاعی، دریافت حق پرستاری ماهیانه عنوان کرد و در ادامه اظهار کرد: تسهیلگران در برنامه CBR با شناسایی، ارجاع به کمیسیون و تشکیل پرونده اقدام به خدمات‌رسانی به افراد دارای ضایعه نخاعی در تمام مناطق روستایی استان می‌کنند.

این مسئول در پایان گفت: آغاز برنامه توانبخشی فرد با آسیب نخاعی در اسرع وقت و استمرار این فرایند نقشی مهم در ارتقای سطح عملکردی فرد، پیشگیری از عوارض آسیب نخاعی و بازگشت هرچه سریع‌تر فرد به اجتماع و بالا بردن کیفیت زندگی او دارد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3