کد خبر : 751

هفته نامه "شهر امید" در چهل و هفتمین شماره خود نوشت:

برگزارکننده مسابقات برای کودکان کار.

وجود کودکان کار امروز در شهرهای بزرگ و کوچک ایران غیرقابل‌انکار و به معضلی جدی تبدیل شده است. مطالعات مختلف در طی سال‌های گذشته نشان داده‌اند که وضعیت سلامت کودکان کار در هر سه بعد جسمی، روانی و اجتماعی به‌طور فاحشی بدتر از همسالان آن‌هاست. بیشتر کودکان کار به خاطر فشار کاری یا مسائل دیگر از تحصیل محروم هستند. اما این تنها محرومیت این کودکان نیست چراکه محرومیت از بازی‌های کودکانه و... نیز فشار زندگی را برای آن‌ها صد چندان می‌کند. در این میان گاهی افراد یا انجمن‌های خیریه درصدد کمک به این کودکان برآمده و شرایط تحصیل یا بازی و تفریح و ورزش را برای آن‌ها مهیا می‌کنند تا این کودکان فارغ از مشکلات روزمره ساعات مفرحی را تجربه کنند.

روز نو

در همین حال شرکت کارما متولی برگزاری لیگ کودکان کار شده و پس از برگزاری موفق اولین دوره لیگ کودکان کار که به لیگ «کارما» مشهور شده، دومین دوره این مسابقات را نیز برگزار کرده است. بر همین اساس دومین دوره مسابقات ورزشی کودکان کار با حضور تیم‌های مختلف برگزار شد و تیم‌های قهرمان و نایب قهرمان مشخص شدند. این مسابقات در دو رشته ورزشی والیبال متشکل از 6 تیم برای کودکان دختر و 6 تیم فوتبال برای کودکان پسر در استادیوم دستگردی تهران با حضور تماشاگران و تعدادی از پیشکسوتان فوتبال ایران از جمله حشمت مهاجرانی، محمد پنجعلی، حمید استیلی، سیروس دین محمدی و... برگزار شد. در پایان این مسابقات به تیم قهرمان مبلغ دو میلیون تومان، نایب قهرمان یک و نیم میلیون تومان و تیم سوم نیز یک میلیون تومان به‌عنوان جایزه پرداخت شد.

سیاوش جعفریان، موسس لیگ کارما که روزهای به یاد ماندنی را برای کودکان کار فراهم کرده در خصوص دومین دوره این مسابقات گفت: «ما قرار است با برگزاری این مسابقات از کودکان کار حمایت کنیم و شرایط حضور در مسابقات ورزشی را با هیجان زیاد برای آن‌ها فراهم سازیم. برای انتخاب این کودکان انجمن کودکان کار کمک بزرگی کرد و کودکان مستعد را معرفی کرد. اولین دوره این مسابقات سال قبل با حضور شش تیم با موفقیت برگزار شد. اما برای دوره دوم تعداد شرکت‌کننده‌ها افزایش داشته است. برای دوره‌های آینده نیز برنامه‌ریزی‌شده که به‌جز کودکان کار تهران این مسابقات با حضور سایر کودکان کار کشور برگزار شود. همچنین کودکان سرای محله‌ها نیز از سال آینده به آن‌ها اضافه خواهند شد تا فرهنگ ورزش برای کودکان ترویج شود.»

او درباره برگزاری مسابقات فوتبال برای پسران کار گفت: «کودکانی که در رشته فوتبال حضور دارند در دو رده 10 و 15 سال حضور داشته و مسابقات خود را برگزار می‌کنند.»

جعفریان در انتها هدف خود را از برگزاری این مسابقات احترام و نظر مثبت بخش خصوصی به مسئولیت‌های اجتماعی عنوان کرد و از دولت درخواست کرد از بخش خصوصی بیشتر از گذشته حمایت شود تا مسئولیت‌های اجتماعی خود را به‌خوبی انجام دهند.

حمید استیلی پیشکسوت فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس نیز در خصوص برگزاری این مسابقات گفت: «برگزاری این مسابقات به بچه‌های کار کمک می‌کند که ساعاتی را به ورزش اختصاص داده و برای آینده آن‌ها نیز ایجاد انگیزه خواهد کرد. این باعث خوشحالی است که تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره زیادتر شده است چون با حضور در محیط ورزش شرایطشان تغییر می‌کند و در نتیجه ناهنجاری‌های جامعه کمتر خواهد شد.» استیلی با اشاره به این موضوع که برخی از استعدادیاب‌های باشگاه‌های مطرح فوتبال ایران این بازی‌ها را از نزدیک تماشا کرده و بازیکنان آینده‌دار را انتخاب می‌کنند گفت: «در دوره قبل سه چهار بازیکن از میان کودکان کار از سوی استعدادیاب‌ها انتخاب شدند که این بازیکنان در حال حاضر در باشگاه‌های پاس و دیگر باشگاه‌های لیگ دو کشور بازی می‌کنند. به نظر می‌رسد در این دوره نیز برخی از بازیکنان مستعد جذب باشگاه‌های فوتبال ایران شوند. اما به نظر من چیزی که برای این کودکان مهم‌تر خواهد بود یاد گرفتن اخلاق خوب ورزشی است که در آینده آن‌ها نقش پررنگی خواهد داشت.»

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3