کد خبر : 753

هفته نامه "شهر امید" در چهل و هفتمین شماره خود نوشت:

گفت‌وگوی «شهر امید» را با عطاءالله یعقوبی دبیر انجمن «پویندگان سلامت».

عطاءالله یعقوبی و تیمش در سازمان انجمن «پویندگان سلامت» و «THL» از سازمان‌های مردم‌نهادی هستند که به‌طور گسترده‌ای اطلاعات بهداشتی و پزشکی را میان افراد جامعه گسترش می‌دهند تا آن‌ها بتوانند با بهره‌گیری از این اطلاعات به بهبود وضعیت جسمی و زندگی فردی‌شان در راستای افزایش سلامت خود و خانواده کمک کنند.

در ادامه گفت‌وگوی تفصیلی «شهر امید» را با عطاءالله یعقوبی دبیر انجمن «پویندگان سلامت» می‌خوانید:

لطفا خودتان را معرفی کنید.

عطاءالله یعقوبی متولد سال 67 در شهر کرج و کارشناس مدیریت امداد و سوانح هستم.

انگیزه شما برای آغاز فعالیت‌های نیکوکارانه چه بود؟

در خانواده‌ای بزرگ شدم که از زمان ایجاد سازمان‌های مردم‌نهاد در زمان آقای خاتمی در فعالیت‌های مدنی شرکت می‌کردند. به‌عنوان مثال حامی حقوق معلولان بودند و از حقوق آن‌ها حمایت می‌کردند. خانواده مادری و پدری‌ام از زمان بدو ایجاد سازمان‌های مردم‌نهاد در ایران به کودکان سندروم داون کمک می‌کردند. آن‌ها به‌صورت داوطلبانه وارد سازمان‌های مردم‌نهاد این کودکان ‌شدند و برای آن‌ها فعالیت کردند. در بعضی از سمن‌ها مربی بودند یا آنکه آن‌ها را تاسیس کرده بودند. همه اعضای فامیل یک سازمان مردم‌نهاد را برای فعالیت دارند و به‌طورکلی خانواده داوطلبی هستیم (با خنده). مادر، پدر ، برادر، پدربزرگ، فرزندان خاله، عمو و... البته فعالیت خانواده به‌صورت یک سازمان مردم‌نهاد خانوادگی نبود و هر فرد در یک سازمان مردم‌نهاد به‌طور مجزا فعالیت می‌کرد.

مختصری درباره نحوه فعالیت‌تان در سازمان مردم‌نهاد پویندگان سلامت بگویید.

آغاز فعالیت این سمن با خانم سارا ملکی بود، ایشان یکی از بانیان ایجاد این سمن بودند و کار این سازمان مردم‌نهاد با حضور او آغاز شد. در سال 91 مجوز انجمن را گرفتیم و در سال 92 با یکسال فعالیت انجمن برتر استان شدیم. به دلیل عقاید شخصی بنده و مشکلات برادر خانم ملکی که مدتی از بیماری سرطان رنج برده و خوشبختانه توانسته بود در مبارزه با سرطان پیروز شود خانم ملکی انگیزه فراوانی برای کار در حوزه سلامت برای مردم داشت. نگاه من و خانم ملکی تغییر وضع موجود در سلامت افراد جامعه و آگاهی‌های مرتبط با آن بود تا شرایط بهتری را در این زمینه در جامعه ببینیم. با بررسی‌های انجام گرفته دریافتیم که کلاس‌های برگزار شده در این سمن باید با علم روز پزشکی دنیا هماهنگ باشد، متفاوت با سازمان‌های مردم‌نهاد قدم برداریم و کار نویی انجام دهیم. در روزهای اول در زمینه  آگهی رسانی درباره HIV فعال شدیم. وقتی از کلیشه‌های موجود درمان دور شدیم با راه‌حل پیشگیری از  HIV مواجه شدیم و دست به اطلاع‌رسانی گسترده در زمینه HIV در سطح جامعه زدیم. در طول پنج سال فعالیتمان حائز رتبه‌های بسیار زیادی در سطح منطقه و استان شدیم. 

برگزاری بیش از صد پروژه عملیاتی، همایش و کارگاه آموزشی در حوزه سلامت با عناوین مختلف، چاپ فعالیت‌های انجمن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مجله آسیب‌های پنهان، بخشی از افتخارات سمن ما است. طرحی در استان البرز داشتیم که چگونه می‌توان از ظرفیت جوانان در حوزه اطلاع‌رسانی استفاده کرد، در همین راستا با روندی چشمگیر داوطلبان جوان بسیاری  را در سال 91 جذب فعالیت‌های انجمن کردیم و آن‌ها به‌عنوان سفیران سلامت، اطلاعات پزشکی را در اختیار داشتند تا  در سطح منطقه‌ای گسترش دهند.

در زمان آغاز فعالیت با چه تعداد داوطلب کار در پویندگان سلامت آغاز شد؟

در روزهای اول اعضای ثابت مجموعه خودم و خانم ملکی بودیم. خانم ملکی به‌عنوان کارشناس ارشد آسیب‌شناسی حرکات اصلاحی در کنار بنده کار را دو نفره آغاز کردیم. دوستان دیگری نیز کنار ما بودند اما حضورشان چندان جدی نبود. هر چه جلوتر رفتیم افراد بیشتری به گروه پیوستند و در روزهای آخر 35 نفر درگیر فعالیت‌های اجرایی گروه بودند. به این دلیل که سیستم، سیستم خیریه و حمایت‌گرایانه نبود و بیشتر آموزش‌محور بودیم متخصصان می‌آمدند و به گروه می‌پیوستند. بیشتر افراد ملحق شده به گروه دانشجویان بودند و میانگین تحصیلات این 35 نفر بین فوق‌لیسانس و دکتری بود. این افراد اغلب دانشجویان پزشکی بودند اما از انواع رشته‌های دیگر نیز دانشجو داشتیم. جوانان با رغبت به کمک گروه می‌آمدند و از این کار لذت می‌بردند. محورهای همایش‌های انجمن درباره موضوعات گوناگون در حوزه پزشکی بود و تنها دو، سه همایش ابتدایی در حوزه ایدز بود. پس از آن به برگزاری کارگاه‌های تخصصی سلامت‌محور روی آوردیم و یکی از آخرین کارگاه‌های ما با عنوان «یک فنجان آموزش» اتفاق جدیدی در حوزه سلامت بود. برگزاری جشنواره غذا، نمایشگاه، کافه سلامت و برنامه‌های سلامت‌محور از راه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های همیشگی بود. یکی از آخرین کارگاه‌های تخصصی‌مان مدیریت استرس برای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران استان البرز بود که آن را با همکاری وزارت ارشاد و خانه مطبوعات استان برای خبرنگاران کارگاه‌های مدیریت استرس برگزار کردیم.

اگر بخواهید محوریت سلامتی را که پویندگان سلامت بر آن تاکید دارند بگویید از چه مواردی نام می‌برید؟

پویندگان سلامت از ابتدای سال 96 کار خود را به پایان رساند و پروژه دیگری را آغاز کردیم. محور اصلی در این سازمان مردم‌نهاد توسعه بهداشت عمومی با شعار «خودمراقبتی آری، خوددرمانی خیر» است. ما زیر نظر وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشور فعالیت می‌کردیم و همکاری‌های دوجانبه بسیاری نیز با وزارت بهداشت داشتیم.

چه ضرورتی برای پایان کار انجمن پویندگان سلامت احساس کردید؟

به دلیل شرایط اقتصادی حاکم و بحث برون‌سپاری دستگاه‌ها و مسائل دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد با مشکلات مالی بسیاری مواجه هستند. به همین دلیل کار را با محوریت اجتماعی پیشرفته‌تر کردیم. ان.جی.او جدیدی را که حالت اجتماعی‌محور دارد به نام THL (تکنولوژی هلس لایف) تاسیس کردیم. این مجموعه بناست سه عامل را گسترش دهد. تکنولوژی که می‌تواند تکنولوژی پزشکی و روش‌های منطبق بر زندگی بهتر باشد و حوزه سلامت با همه زیرشاخه‌های آن و هر آن چیزی که با زندگی بشر منطبق می‌شود.

کمی از اعضای تیم پویندگان سلامت برایمان بگویید.

همه افراد تیم مشکلی را در حوزه سلامت برای خود یا اعضای خانواده‌شان تجربه کرده‌اند. به همین علت انگیزه مالی برای این تیم بسیار اندک است. به‌عنوان مثال یکی از دوستان و اعضای گروه برای مدتی قدرت راه رفتن خود را از دست داده و در خانه افتاده بود و هنگامی که بار دیگر سلامتی‌اش را به دست آورد تصمیم گرفت بخشی از زمان خود را صرف گسترش سلامت برای مردم کند.

آیا نحوه تربیت خانوادگی را در مشارکت‌های اجتماعی افراد در آینده موثر می‌دانید؟

بله، از دوران کودکی شخصیتی اجتماعی محور داشتم و از آن زمان با جناب مرحوم گل آقا در مجله گل آقا کار کردم و چندین کاریکاتور با نقد اجتماعی برای این مجله ارسال کردم که چاپ شد. در تمام امور دغدغه اجتماعی همراه من بود. این روحیه با افزایش سن در من رشد کرد و اکنون مرا به‌عنوان یک داوطلب و فعال اجتماعی و مدنی می‌شناسند و از تیم ما به‌عنوان کنشگران توسعه یاد می‌کنند. خانواده از کودکی بستر را برای فعالیت‌های اجتماعی من فراهم کردند و شاید همان نحوه تربیت امروز باعث شده که این میزان علاقه را به فعالیت‌های عام‌المنفعه داشته باشم.

مهم‌ترین دستاوردتان را چه می‌دانید؟

اعتماد و ثروت اجتماعی که امروز در اجتماع پیدا کرده‌ام و بسیاری از افراد به‌واسطه فعالیت و نوع کار گروه به حرف ما اعتماد دارند و اینکه الگوی کوچکی در حوزه سلامت در زندگی افراد شده‌ایم.

آرزو ضیایی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3