کد خبر : 758

هفته نامه "شهر امید" در چهل و هفتمین شماره خود نوشت:

نگاهی به موسسه خیریه Lensational

موسسه اجتماعی Lensational هدف خود را توانمندسازی زنان در کشورهای در حال توسعه قرار داده است. دوربین وسیله‌ای است که این موسسه در اختیار زنان قرار داده و با برپایی کلاس‌های آموزشی اصول عکاسی، این مهارت را به آن‌ها یاد می‌دهد.

این موسسه در اقدامی جالب به زنان عکاسی می‌آموزد، در نتیجه نه‌تنها زنان با ثبت عکس راوی دنیا و شرایط زندگی‌شان می‌شوند بلکه می‌توانند کسب درآمد کنند. Lensational  با کمک به این افراد در جهت فروش عکس‌هایشان به رفع محدودیت‌ها علیه زنان کمک کرده است.

بونی چیو، در طول دوران کودکی و جوانی دوربین را به پناهگاه خود تبدیل کرده بود تا علاوه بر سرگرمی دنیای اطرافش را با آن بشناسد. با این حال نگاه وی به عکاسی در ۲۲ سالگی با ملاقات گروهی از زنان در استانبول تغییر کرد. با وجود آنکه چیو به زبان ترکی مسلط نبود ولی به‌وسیله‌ زبان مشترک عکاسی با دوستانش ارتباط برقرار می‌کرد. در نگاه او عکاسی زبانی بین‌المللی است و می‌توان با اطرافیان ارتباط برقرار کرد.

ایجاد شبکه‌ای که در آن بتوان زنان را به یکدیگر متصل کرد تا هر یک داستان زندگی‌شان را به تصویر بکشند، ایده اصلی چیو برای شروع کسب‌ و ‌کارش بود.

Lensational  نام موسسه اجتماعی چیو است که با جمع‌آوری و در اختیار قرار دادن دوربین‌های اهدایی و خارج از چرخه‌ مصرف به زنان و تشکیل کلاس‌های آموزشی، سعی در گسترش مرز‌های این زبان دارد.

در حالی که چیو نتوانسته بود هیچ سرمایه‌ اولیه‌ای برای شروع کسب ‌و ‌کارش تهیه کند، صفحه‌اش را در فیس‌بوک راه‌اندازی ‌کرد. فعالیت این صفحه در روز جهانی زن سال ۲۰۱۳ با امید آنکه با پی‌ریزی شبکه‌ای قدرتمند بتوان زنان جهان را گردهم آورد، رسما آغاز شد.

بونی چیو گفت: «با استفاده از چند مقاله و عکسی که در استانبول گرفته بودم، کارم را معرفی کردم.»

پس از مدت کوتاهی بونی چیو و پگی تسه وب‌سایت رسمی موسسه‌شان را ایجاد کرده و با استفاده از کمک مالی ان جی اویی هنگ‌کنگی فعالیتشان را توسعه و نخستین کلاس آموزشی را برای زنان خانه‌دار اندونزیایی و فیلیپینی برگزار کردند.

او افزود: «در بسیاری از نقاط دنیا، مردم از دوربین‌های حرفه‌ای یا موبایل برای ثبت لحظه‌ها استفاده می‌کنند، در حالی که دوربین‌های کامپکت‌شان بلااستفاده مانده است. راه‌حل ما بازگرداندن این دوربین‌ها به چرخه مصرف بود. ما برای اینکه به زنان در نقاط مختلف دنیا ابزار بیان احساسات بدهیم به این دوربین‌ها نیاز داشتیم.»

در قدم‌های بعدی گروه Lensational کلاس‌هایی آموزشی در پاکستان، چین و بنگلادش برگزار کردند. استراتژی چیو برای ارتباط بهتر با اهالی بومی کشورها، استخدام افراد محلی و عکاسان علاقه‌مند به تدریس بود. نتیجه این کار آموزش سریع‌تر و راحت‌تر بود.

مالک موسسه Lensational ادامه داد: «برای انتخاب قدم بعدی و اینکه کدام منطقه برای کار مناسب‌تر است باید به یک سوال پاسخ می‌دادیم: اجرای این پروژه در کدام منطقه تاثیر بیشتری در رفع تبعیض‌های جنسیتی دارد؟»

برای انتخاب محل پروژه گروهی روی اشتغال زنان، شناسایی عوامل، نیرو‌های دخیل در پروژه و قوانین دولتی مطالعه کردند.

به‌طور مثال در پاکستان کمتر از ۳۰ درصد از دختران توانایی خواندن و نوشتن دارند؛ بنابراین کار با دختران جوان هدف Lensational در این کشور بود. در حالی که در بنگلادش نرخ مشارکت دختران و پسران در مدارس تقریبا برابر است. با این حال جمعیت زیادی از زنان در شرایط دشوار مشغول به کار هستند. در نتیجه چیو جامعه هدفش را در این کشور زنان کارگری قرار داد که زیر سلطه مدیرانشان قرار داشتند.

موسسه‌ اجتماعی Lensational دو هدف عمده دارد:

هدف اول مشارکت زنان در کلاس‌های آموزشی عکاسی برای ایجاد اعتماد فردی و میان فردی است. بیشتر شرکت‌کنندگان در این جلسات از بین زنان کار، حاشیه‌ای و سرپرست خانوار انتخاب می‌شوند.

چیو گفت: «نظریه‌های جودی ویزر روان‌شناس آمریکایی درباره استفاده از عکاسی به‌عنوان شیوه درمانی در تحلیل رفتارهای افراد به ما کمک کرد. ویزر با استفاده از عکاسی به لایه‌های عمیقی از شخصیت افراد و گوشه‌هایی پنهان از گذشته بیمارانش دست پیدا می‌کند.

هدف دوم در پروژه Lensational به بخش درآمدزایی زنان تمرکز کرده است. بدین ترتیب زنانی که بعد از کلاس‌های آموزشی علاقه‌‌مند به فعالیت در دنیای عکاسی باشند می‌توانند با ادامه‌ این مسیر به‌عنوان عکاس آزاد فعالیت کنند. در نتیجه این زنان با کسب درآمد فعالیت‌هایشان را افزایش ‌می‌دهند و راوی رویدادهای گوناگون می‌شوند.

زنان می‌توانند عکس‌هایشان را در آژانس‌های مختلف عکس و در نمایشگاه‌های مختلفی که موسسه برگزار می‌کند به فروش برسانند.

در حال حاضر چیو و تیم تحت رهبری‌اش در حال برنامه‌ریزی پلتفرم عکاسی هستند تا به‌وسیله آن زنان به‌طور مستقیم قادر به ارائه کارهای هنری‌شان باشند.

چیو گفت: «در حال حاضر ایجاد پلتفرم به‌کندی پیش می‌رود چراکه ما به‌طور موازی در حال ایجاد محتوا برای وب‌سایت نیز هستیم. ما برای هر عکس داستانی منحصر به فرد تهیه می‌کنیم. با این حال تا سه ماه آینده می‌توانیم  عکس‌ها را در وب‌سایت به فروش برسانیم.»

وب‌سایت Lensational برای عکاسان خود نیز برنامه‌های خوبی تدارک دیده است. در همین راستا هر عکاس با گرفتن تعدادی عکس و فروش آن‌ها به جمع‌آوری امتیاز مشغول می‌شود. در انتها بر اساس این امتیازات هر فرد می‌تواند دوربینش را تهیه کند.

یکی از نمونه‌های موفق پروژه چیو، آرومی مرزودهی، زنی اندونزیایی است که در حال حاضر به‌عنوان عکاس مجالس عروسی فعالیت می‌کند. او پس از شرکت در کلاس‌های آموزشی Lensational و اتمام تحصیلات آکادمیک عکاسی شروع به کار کرد.

آرومی کارش را با اشتراک‌گذاری عکس‌هایش در فیس‌بوک شروع ‌کرد و پس از دریافت پیشنهاد عکاسی از مجلس عروسی این کار را ادامه داد.

ایجاد شبکه‌ای از روابط بخش مهمی از استراتژی Lensational را تشکیل می‌دهد. این شبکه علاوه بر زنان در سازمان‌ها نیز گسترش یافته و با مدرسه اقتصاد لندن و بخش زنان سازمان ملل متحد پروژه‌هایی را اجرا کرده است.

مازولونی، استراتژیست تیم چیو در رابطه با شبکه‌های ایجاد شده گفت: «در طول سال‌ها فعالیت به شبکه‌ای از شرکا رسیده‌ایم. شرکای ما موسسات خیریه، بلاگر‌ها، فعالان حقوق زنان و هنرمندان هستند. پروژه Lensational، پروژه‌ای بین فرهنگی در حوزه‌ کارآفرینی اجتماعی است که به ما اجازه می‌دهد با گروه متنوعی از افراد فعال در حوز‌ه‌های اجتماعی آشنا شویم. روبی یکی از شرکت‌های فعال در حوزه‌ خرید تجهیزات دست‌دوم است. این شرکت با خرید و فروش این وسایل توانسته به سود سرشاری در آلمان برسد. ما به‌تازگی با این شرکت به یک توافق اولیه رسیده‌ایم و می‌توانیم بیش از سیصد دوربین خود را سالیانه از این شرکت تهیه کنیم.»

در حال حاضر تیم چیو ۳۰ نفر هستند که به‌صورت داوطلبانه فعالیت می‌کنند. Lensational  با سرعت زیاد در حال پیشرفت و بزرگ شدن است. کنیا، تونس و اتیوپی مقاصد بعدی این کمپین برای انتقال زنان از حاشیه به متن رویدادهای اجتماعی است.

بانی چیو نمونه‌ موفق یک کارآفرین اجتماعی است که با حذف مرز‌های فرهنگی به زنانی که سال‌ها در حصار تنگ تبعیض و نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی قرار داشتند، حق ابراز عقیده‌ می‌دهد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3