کد خبر : 759

هفته نامه "شهر امید" در چهل و هفتمین شماره خود نوشت:

خانه‌های ایرانی؛ خانه‌هایی برای ارائه خدمات امدادی به کودکان و بانوان در محله‌های محروم ایران.

خانه ایرانی مکانی است که پناه هر ایرانی در بند ستم و فقر است؛ امید هر انسانی که کمبودهای زندگی، گذران آن را برایش سنگین ساخته. خانه‌ایست با هویت ایرانی، هویتی که در آن سراسر امید و آرامش، برادری و مهرورزی است. خانه ایرانی کانون بیشتر فعالیت‌های مددکارى جمعیت امام علی (ع) است. جایی که ارتباط مستقیم بین مددکار و مددجو صورت می‌گیرد تا با آموزشی صحیح و ارتباطی عمیق میان یک معضل و راهکارهاى حل آن بتوان قدم‌هایی بزرگ در جهت بهبود وضعیت کودکان و بانوان بی‌پناه سرزمین ایران برداشت. به‌نوعی خانه ایرانی مرکز فعالیت‌هایی ازجمله روان‌شناسی، جلسات مشاوره‌های فردی و گروهی، رده‌های آموزشی تحصیلی، هنری، فرهنگی ورزشی برای کودکان، آموزش مهارت‌های خوداشتغالی برای زنان سرپرست خانوار، امور مربوط به درمان خانواده‌ها و… است.

اهداف و عملکردهای این مراکز به سه دسته کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند.

در اهداف کوتاه‌مدت، هدف حل شرایط بحرانی خانواده‌های تحت حمایت هر منطقه از جمله حل شرایط بحرانی نیازهای اولیه شامل غذا، پوشاک، مسکن و… است.

در اهداف میان‌مدت جنبه‌های آموزشی به‌طور پیوسته با برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق اضافه می‌‌شوند و در مرحله سوم، گسترش فعالیت‌ها و همچنین تعداد خانه‌های ایرانی هدف است.

در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت، هرکدام از مناطق تحت حمایت جمعیت در سراسر کشور دارای یک ‌خانه ایرانی خواهد بود که واسطه خدمات‌رسانی امدادی جمعیت به مناطق محروم است.

این خدمات در تمام روزهای سال به‌طور مستمر ادامه دارد و به‌طور ممتد وضعیت آموزشی و مددکاری مراجعین را پیگیری می‌کند. هزینه اجاره یا خرید تمامی خانه‌های ایرانی جمعیت با همیاری مردم نیکوکار تهیه ‌شده است. هزینه‌های نگهداری این خانه‌ها و هزینه‌های فعالیت‌های امدادی آن‌ها نیز توسط خیرین مردمی تأمین می‌شود. همچنین افراد فعال در این خانه‌ها را نیروهای داوطلب دانشجویی و مردمی تشکیل می‌دهند که همگی به‌صورت داوطلبانه و کاملاً رایگان در این خانه‌ها به فعالیت می‌پردازند. هر یک از این خانه‌های ایرانی، بسته به هدف و برنامه کاری، گروه‌های مختلف اجرایی خود را دارد و تلاش می‌شود تا نیروهای فعال در هر تیم، علاوه بر عشق و تعهد دارای تخصص درزمینه کاری مرتبط نیز باشند. در ضمن همواره برنامه‌های مختلف آموزشی برای ارتقای دانش اعضای داوطلب فعال با هماهنگی جمعیت برگزار می‌شود.

در حال حاضر جمعیت امام علی (ع) ۱۰ نمایندگی در استان‌های تهران، کرمانشاه، البرز، خراسان رضوی، گلستان، مازندران، فارس، قم، بوشهر و اصفهان دارد. خانه‌های ایرانی شامل خانه علم، خانه اشتغال، خانه درمان و خانه هنر ایرانی هستند. درمجموع تاکنون ۳۳ خانه ایرانی در سراسر کشور مشغول به فعالیتند.

خانه علم

در هر خانه ایرانی علم بسته به مشکلاتی که کودکان با آن روبه‌رو هستند، برنامه‌های آموزشی از انعطاف برخوردار است. در برخی از خانه‌های ایرانی به دلیل میزان شدید آسیب‌های اجتماعی که کودکان را تهدید می‌کند، رده‌های مهارت‌های زندگی بسیار پررنگ‌تر از رده‌های سوادآموزی است. همچنین برنامه‌های آموزشی برای کودکان با سطح مختلف معضلات اجتماعی در هر مرکز متفاوت برنامه‌ریزی می‌شود. معمولاً هر مرکز با هماهنگی واحد مددکاری، واحد روان‌شناسی واحد آموزش و فوق‌برنامه و هنر به‌صورت مشترک نسبت به تهیه طرح درس‌های بومی‌سازی شده اقدام می‌کند. البته طرح درس سوادآموزی در کلیه مراکز از کتب رسمی آموزش ‌و پرورش تبعیت می‌کند. اگرچه روش تدریس‌ها در هر مرکز و برای هر گروه از دانش‌آموزان ممکن است متفاوت باشد. در ادامه هر یک از مراکز آموزشی فعال در طرح مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

هر یک از رده‌های درسی در خانه ایرانی اعم از آموزش تحصیلی یا آموزش فوق‌برنامه دارای یک طرح درس مکتوب است. این طرح درس در برخی از موارد از طرح درس‌های معمول است که در مدارس رسمی نیز استفاده می‌شود. به‌طور مثال طرح درس‌های آموزش تحصیلی عموماً بر اساس طرح درس آموزش‌ و پرورش است. بدین‌صورت که با استفاده از طرح درس‌های ارائه‌شده و با کمک گرفتن «کتاب معلم» به‌عنوان راهنمای تدریس روند طرح درس موردنظر در طول سال تحصیلی پیش برده می‌شود. همچنین با توجه به شرایط خاص و گوناگون بعضی از محلات و بچه‌ها طرح درس‌ها برای آموزش همواره به تایید مدیر مرکز و کمیته آموزش مرکزی جمعیت امام علی (ع) می‌رسند و همچنین در بعضی از مراکز از روش‌های خاص که مورد تأیید متخصصان نیز قرار گرفته است استفاده می‌شود. با توجه به زمان شروع کلاس‌ها در سال تحصیلی در خانه‌های ایرانی، شرایط بچه‌ها و محلات، طرح درس‏ها و بودجه‌بندی‌های انجام‌گرفته شده بر همان زمان‏بندی موردنظر با خانه ایرانی منطبق می‌شوند. در خصوص دروس فوق‌برنامه معمولاً این طرح درس‌ها بر اساس بررسی نمونه‌های مشابه و با مشاوره مددکاران و روان‌شناسان مرکز و تخصص و تجربه مربیان تهیه و تدوین می‌شوند. این قبیل طرح درس‌ها همواره به تائید مدیر مرکز و کمیته آموزش مرکزی جمعیت امام علی (ع) می‌رسند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3