کد خبر : 767

هفته نامه "شهر امید" در چهل و هشتمین شماره خود نوشت:

وضعیت روانی کودکان پناهجو به دلیل شرایطی که پس از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه به وجود آمده، به‌سرعت در حال وخیم شدن است.

سازمان خیریه بین‌المللی «حفاظت از اطفال» (سف د چلدرین) خبر داد که کودکانی که در کمپ‌های مهاجران در یونان گیر افتاده‌اند، تلاش به خودکشی می‌کنند یا برای مقابله با فلاکت بی‌پایان به مواد مخدر رو آورده‌اند.

خبرگزاری رویترز به پیش‌نویس یک گزارش دست یافته است که وضعیت پناهجویان را طی یک سال گذشته بررسی کرده است. سال گذشته، ترکیه و اتحادیه اروپا توافق کردند تا پناهجویانی را که غیرقانونی به یونان می‌رسند، دوباره به ترکیه بازگردانند.

در گزارش سازمان خیریه «حفاظت از اطفال» آمده است: «وضعیت روانی آن‌ها به دلیل شرایطی که پس از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه به وجود آمده، به‌سرعت در حال وخیم شدن است.» علاوه بر این، در گزارش آمده است که وضعیت در کمپ‌های یونان باعث افزایش خودآزاری، خشونت، اضطراب و افسردگی کودکان پناهجویان شده است.

در این گزارش گفته شده است: «یکی از تکان‌دهنده‌ترین رخدادهای رو به افزایش که سازمان «حفاظت از اطفال» شاهد آن بوده، افزایش تلاش به خودکشی و خودآزاری بین کودکانی است که برخی‌شان حتی ۹ سال سن دارند

به گفته این سازمان، یک پسر ۱۲ ساله پس از آنکه شاهد خودکشی ناکام دیگران بود، از تلاش خود برای پایان دادن به زندگی‌اش فیلمبرداری کرد.

در سال ۲۰۱۵، حدود یک میلیون آواره و مهاجر از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و دیگر کشورها از طریق جزایر یونان خود را به اتحادیه اروپا رساندند. موج پناهجویان پس از امضای توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا و اعمال آن از ۲۰ مارچ ۲۰۱۶، کاهش قابل‌توجهی یافته است.

بر اساس این توافق، هر کس که بدون اسناد به یونان برسد، به ترکیه بازگردانده می‌شود، به جز کسانی که در یونان مستحق پناهندگی شناخته شوند. اما به دلیل روند طولانی ثبت و راجستر پناهندگی و شمار زیاد متقاضیان، بیش از ۱۴ هزار پناهجو در پنج جزیره یونان گیر افتاده‌اند که دو برابر ظرفیت این جزایر است.

سازمان «حفاظت از اطفال» وضعیت را در این کمپ‌ها «تحقیرآمیز» و «زندان مانند» توصیف کرده است. به گفته این سازمان، وضعیت طوری است که پناهجویان برای دسترسی به نیازمندی‌های اولیه مانند کمپ، یا جای خشک برای خواب، غذا، آب گرم و ... با یکدیگر می‌جنگند.

در این گزارش از عضو یک سازمان همکار دیگر به نام «پرکسیس» نقل قول شده است: «وضعیت زندگی آن‌ها را ناامید ساخته است و آنان خود را مانند حیوانات و اشیاء حس می‌کنند. آنان خود را انسان نه، بلکه مانند انسان‌هایی پست می‌بینند.»

کودکان در این کمپ‌ها امید خود را برای خروج از یونان از دست داده‌اند و کاسه صبر و تحملشان لبریز شده است، طوری که به‌طور زبانی و عملی خشن عمل می‌کنند. برخی دیگر نیز به مواد مخدر پناه برده‌اند. یک عضو دیگر این سازمان نیز می‌گوید: «این وضعیت کودکان را از حالتی که آرام هستند و آرزوهایی دارند به افرادی تبدیل کرده است که به دارایی‌ها، خود و دیگران آسیب می‌زنند.» او می‌گوید: «آن‌ها (کودکان) می‌گویند که حالشان خوب نیست، آن وقت برخی‌ها به آنان قرص‌هایی را می‌دهند و می‌گویند که با خوردن آن حالشان بهتر می‌شود؛ بعد اینگونه آن‌ها کم‌کم به استعمال مواد مخدر می‌پردازند.»

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3