کد خبر : 771

هفته نامه "شهر امید" در چهل و هشتمین شماره خود نوشت:

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله‌الاعظم (عج) مطرح کرد:

مصطفی قانعی در مورد اهمیت ترویج فرهنگ وقف در توسعه بهداشت و درمان گفت: انستیتو پاستور ایران موسسه‌ای تحقیقاتی تولیدی و آموزشی است که با هدف تامین بهداشت و سلامت جامعه در سال 1299 تاسیس شد. این مکان را صبار فرمانفرماییان وقف کرده و با این اقدام توانسته واکسن‌سازی و تربیت نیروی متخصص را در کشور افزایش دهد.

قانعی درباره اینکه جانبازان و خانواده شهدا و ایثارگران نیاز به معاینه و درمان در حوزه‌های تخصصی دارند گفت: جانبازان کشور ما مستثنی از عمل وقف نیستند، ما احتیاج به تحقیق و پژوهش زیادی داریم تا راهی پیدا کنیم که از پیشرفت انواع بیماری جلوگیری شود. بنابراین اگر بتوانیم در درمان جانبازان به یک نتیجه کلی برسیم نفعش به همه مردم کشور می‌رسد.

وی در مورد کم‌رنگ شدن عمل وقف در جامعه اظهار کرد: امروزه وقف در جامعه ما کم شده، باید به مردم نشان داد که وقف در زمینه بهداشت و درمان تا چه اندازه می‌تواند در جامعه تاثیرگذار باشد.

وقف تولید واکسن می‌خواهیم

قانعی درباره انواع وقف در حوزه سلامت و بهداشت گفت: ما اکنون در کشور 10 نوع واکسن به مردم ارائه می‌دهیم درحالی که در جهان 18 واکسن بین مردم توزیع می‌شود و به این تربیت خیلی از بیماری‌ها در جهان در حال پیشگیری هستند اما در ایران چنین نیست، بنابراین یکی از قطعی‌ترین نیازهای ما این است که خیرین در تولید واکسن و حمایت از آن به ما کمک کنند. با تحقق این امر بسیاری از مردم به بیماری مبتلا نمی‌شوند و هزینه‌های درمان کاهش می‌یابد. یکی دیگر از نیازهای ما تحقیق و پژوهش در زمینه تولید واکسن مانند واکسن دیابت، گرفتگی عروق، آلزایمر، سرطان خون و سرطان ریه است.

وی درباره اقداماتی که باید برای نهادینه کردن این عمل انجام داد گفت: ما در ابتدا نیاز به یک بانک اطلاعاتی داریم تا افرادی که تمایل به وقف دارند شناسایی شوند و اداره اوقاف هم کمک کند تا بتوانیم با این افراد ارتباط داشته باشیم .بسیاری از افراد به دلیل اینکه مکان‌ها و سازمان‌های مربوطه را نمی‌شناسند از انجام این عمل بازمی‌مانند، در ادامه نیاز به یک سازوکار مدیریتی مشخص داریم تا به واقفان ارائه دهیم و آن‌ها مطمئن شوند که موقوفه آن‌ها در آینده چگونه مدیریت می‌شود.

قانعی در ارتباط با اقدامات سازمان بهداشت و درمان نیز گفت: حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت با تشکیل معاونت اجتماعی یک پل ارتباطی با تمام خیرین برقرار کرده‌ و یک بانک اطلاعاتی تشکیل داده‌ که در آن نشست‌های سالیانه برگزار می‌شود، اساس‌نامه‌هایی شکل می‌گیرد و در نتیجه موقوفه را به سرانجام می‌رسانند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3