کد خبر : 777

هفته نامه "شهر امید" در چهل و نهمین شماره خود نوشت:

گزارشی از موسسه درمانی کودکان محروم زیر 18 سال.

کمک‌هزینه درمان یا ارائه تخصصی‌ترین روش‌ درمان؟

اگر از چگونگی درمان این موسسه بپرسید مدیرعامل زنجیره می‌گوید: «اینجا هیچ‌چیز درمان بچه‌ها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد چراکه هدف اصلی ارائه بهترین خدمات درمانی برای کودکان‌ محروم با استانداردهای بین‌المللی بدون در‌ نظر گرفتن دین، قومیت و نژاد آن‌هاست. به علت اینکه خیریه خواستار ارائه بهترین خدمات است ساختارش کمی با دیگر خیریه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند فرق دارد. زنجیره صرفا موسسه‌ای برای ارائه کمک‌هزینه نیست و درمان بچه‌ها توسط پزشکانی که با دقت ویژه‌ای انتخاب می‌شوند را در اولویت می‌داند.

پزشکانی که در طب اطفال فوق تخصص‌ داشته باشند کمتر‌ از‌ دیگر‌ رشته‌های پزشکی هستند. اما با این حال تمامی پزشکان این مرکز باید در هر کدام از زمینه‌های درمانی فوق تخصص داشته باشند. همچنین باید از فیلتر شورای علمی رد شوند چراکه برای موسسه درمان بسیار اهمیت دارد و نکته‌ دیگری که تمامی پزشکان باید آن را رعایت کنند این است که خودشان بیمار را درمان کنند نه شاگردانشان. همچنین آن‌ها باید تکنیک و علمشان را به‌روز کنند. اینگونه می‌توان تیمی از بهترین پزشکان و اساتید دانشگاه را در اختیار داشت تا بچه‌ها را با به‌روزترین علم و تخصصی‌ترین روش‌ها درمان کرد.

در کنار‌ موسسه شبکه‌ای بین‌المللی از پزشکان هر ماه همراه‌ با تیمشان می‌آیند اما نه برای نمایش‌های پزشکی‌ بلکه برای اینکه بتوانند دستاوردهایی داشته باشند که تا به حال در ایران اتفاق نیافتاده است.

درمان شایع‌ترین نوع فلج زایمانی در ایران

بیماران فلج زایمانی نوزادانی هستند که به هنگام زایمان دستشان کشیده شده و تعدادی‌ از اعصاب ریز دست نوزاد پاره می‌شود. بعضی از آن‌ها به‌مرور زمان درمان می‌شوند و تعدادی هم احتیاج به فیزیوتراپی دارند اما تعدادی دیگر باید جراحی شوند. مرعشی درباره چگونگی درمان این بیماری و افتتاح کلینیک دست پروفسور «فیلیپ ولنتی» در خانه اطفال زنجیره امید می‌گوید: «ما از دو سال پیش توسط پروفسور ولنتی توانستیم اولین بار در ایران پیوند عصب دست با چسب بیولوژیک را انجام دهیم. ولنتی، رئیس بخش جراحی اطفال مایو کلینیک پاریس و  یکی از بنام‌ترین فوق‌تخصصان دست اروپا، با تیم پزشکی فرانسوی، به همراه تیم پزشکی ایرانی به سرگروهی دکتر زرگر در کلینیک تخصصی زنجیره امید‌ 120 نفر از کودکانی را که با مشکلات شبکه براکیال (فلج ارب) مواجه بودند مورد معاینه قرار دادند و بعد از معاینات انجام شده، تعداد 35 نفر از آن‌ها دو روز بعد از تاریخ ویزیت جراحی شدند که در نوع خود این تعداد عمل بی‌سابقه بود. فلج «ارب» یکی از مشکلاتی است که زنجیره برای درمان آن پروژه‌‌ای تدارک دیده تا کودکان از بدو تولد برای درمان اقدام کنند. فلج اِرب از بیماری‌های مهم سیستم اسکلتی و نوعی فلج شبکه بازویی نوزاد و شایع‌ترین نوع فلج زایمانی است که بر اثر آسیب ریشه‌های عصبی پنج و شش گردن ایجاد می‌شود. جراحی فلج ارب نیازمند نوعی چسب خاص است که به دلیل تولید این چسب در آمریکا امکان واردات آن به‌آسانی امکان‌پذیر نیست. زنجیره امید برای رفع این کاستی با همکاری کشورهای دیگر موفق شده اخیراً 50 بسته از این نوع چسب را برای درمان کودکان وارد کشور کند. هزینه واردات هر چسب نزدیک به یک و نیم میلیون تومان است.»

مرعشی درباره دستاورد دیگر موسسه زنجیره امید که توانسته است از اعزام بچه‌ها به خارج از کشور جلوگیری کند و باعث شود آن‌ها با همان امکانات در ایران درمان شوند هم حرف‌هایی دارد: «دستاورد دیگر موسسه در بخش ارتوپدی این بود که توانستیم برای بچه‌هایی که مشکل انحنای ستون فقرات داشتند و در ایران اجرایی شدن عمل جراحی‌شان ممکن نبود این امکان را فراهم کنیم. این عمل‌ها صرفا برای زیبایی بچه‌ها نبوده و نیست بلکه این بچه‌ها به علت نوع بیماری اندام‌ها و بسیاری از اعصاب تحت فشارند و احتمال فلجی و مرگشان وجود دارد.

عمل اصلاحی ستون فقرات بالای صد درجه برای اولین بار‌ در ایران توسط تیم پروفسور‌ مزدا با استفاده از دستگاهی که به 14 کانال نخاعی بدن وصل می‌شود، انجام شد.‌ همچنین پس از موفقیت‌آمیز بودن عمل، روش انجام شده به پزشکانی از دانشگاه تهران که در این زمینه تخصص داشتند آموزش داده شد و در حال حاضر 5 سال است که به جای اعزام بچه‌ها می‌توانیم آن‌ها را در ایران درمان کنیم

ارزش‌افزوده هفت‌میلیاردی زنجیره

بخش اوپن‌هارت مرکز طبی‌ کودکان بر اساس برآورد هزینه‌ها باید با 14 میلیارد تومان هزینه افتتاح می‌شد اما به علت اینکه پزشکان موسسه بدون تعرفه کار می‌کنند‌ یا‌ عموم پرسنل و هیئت‌مدیره حقوقی دریافت نمی‌کنند و حتی برخی از آن‌ها خودشان هم حامی هستند، این اِن آی سی یو با هفت میلیارد کمتر‌ از آنچه برآورد شده بود افتتاح شد. مرعشی‌ درباره این ارزش‌افزوده ‌می‌گوید: «ما با هفت میلیارد تومان این بخش را افتتاح کردیم و صد البته که با همان کیفیت مطلوب بخش را راه‌اندازی کرده‌ایم. اما این حجم از اختلاف قیمت برای آن بود که توانستیم‌ بعضی از تجهیزات را به‌صورت‌ اهدایی و بعضی‌ها را هم به خاطر تامین نیازهای موسسه با تخفیفات بسیار زیاد دریافت کنیم. در واقع موسسه با اینکار توانست ارزش‌افزوده‌ای را هم برای موسسه تولید کند. علاوه بر این‌ها هنگامی که مرکز اِن آی سی یو مرکز طبی کودکان در حال ساخت بود در همان مقطع در داخل و خارج از کشور پرستارهایی را به‌صورت اختصاصی برای این بخش آموزش دادیم‌ و همچنین توانستیم قراردادی را با دانشگاه علوم پزشکی تهران مبنی بر اضافه حقوق این پرستارها به نتیجه برسانیم.»

اجرایی شدن این پروژه در رشته قلب به علت آن بود که مرگ و میر نوزادان پس از زایمان تا حد زیادی در حال رشد بود و در بعضی‌ بیمارستان‌ها‌ این آمار به بالای30 درصد می‌رسید و همانطور که گفته شد موسسه توانست در دومین سالگردش که بهمن ماه سال گذشته بود آمار 23.4 درصدی مرگ و‌ میر نوزادان بعد از زایمان را به پنج درصد برساند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3