کد خبر : 782

هفته نامه "شهر امید" در چهل و نهمین شماره خود نوشت:

صربستان به پیکاسوی کوچک افغان پیشنهاد شهروندی داد.

دولت صربستان اعلام آمادگی کرده است که به فرهاد نوری، نقاش ده ساله افغان و خانواده‌اش که از هشت ماه به این سو در اردوگاه پناهجویان به سر می‌برند شهروندی این کشور را بدهد.

فرهاد نوری که به خاطر استعداد هنری‌اش به پیکاسوی کوچک معروف شده است، هفته گذشته برای اولین بار در صربستان نمایشگاه نقاشی برگزار کرد که باعث جلب توجه بسیاری از رسانه‌ها شد.

او و خانواده‌اش برای دیدار با الکساندر ووییچ، رئیس‌جمهوری صربستان دعوت شدند و ووییچ در این دیدار به آن‌ها پیشنهاد شهروندی و همچنین به پدر فرهاد نوری وعده اشتغال داد.

ووییچ خطاب به فرهاد و خانواده‌اش گفت: «اگر این پیشنهاد ما را قبول کنید باعث افتخار است.»

اگرچه این نقاش نوجوان افغان گفته است که دوست دارد برای آموزش نقاشی و زبان‌های خارجی به سوئیس برود اما رئیس‌جمهوری صربستان گفته تلاش بیشتری خواهد کرد تا او را قانع کند در صربستان بماند.

در حال حاضر، حدود ۴۵۰۰ مهاجر و پناهجو از کشورهای مختلف در ۱۸ اردوگاه دولتی در صربستان زندگی می‌کنند.

بیشتر آنان در نظر داشته‌اند برای شروع زندگی جدید به کشورهای غرب اروپا بروند اما پس از آنکه مسیر بالکان در سال ۲۰۱۶ بسته شد، ناگزیر در صربستان مانده‌اند.

مرکز حفاظت از پناهندگی - یک نهاد خیریه غیردولتی که در حمایت از پناهجویان فعالیت دارد – از پیشنهاد رئیس‌جمهوری صربستان استقبال کرده است اما گفته که نیاز شدیدی برای اصلاح روند پناهندگی در این کشور وجود دارد.

رادوس جوروویچ، از کارکنان این نهاد گفته است که درخواست‌‌دهندگان پناهندگی برای مدت طولانی منتظر می‌مانند و در بسیاری موارد پناهندگی نمی‌گیرند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3