کد خبر : 791

هفته نامه "شهر امید" در چهل و نهمین شماره خود نوشت:

نگاهی به زندگی شکیل اونیل، ستاره ان‌بی‌ای.

شکیل اونیل یکی از نوابغ بسکتبال جهان و اسطوره خوش‌اخلاق رقابت‌های NBA پس از ۱۹ سال بازی در سطح اول بسکتبال جهان رسما از رقابت‌های حرفه‌ای خداحافظی کرد تا جوانان مستعد جایگزینش شوند.

 

ستاره دو متر و ۱۶ سانتی‌متری NBA که ۱۵۰ کیلوگرم وزن دارد و شرایط جسمی‌اش او را به بازیکنی استثنایی بدل کرده در روز ششم ماه مارس‌ 1972 در شهر نیوورک‌ ایالت نیوجرسی‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود.

 

پدرش‌، یوسف‌ تونی و مادرش‌ لوسیل‌ اونیل نام دارند. مادرش‌ در حالی‌ که‌ او را باردار بود، از پدرش‌ جدا شد. نام‌ خانوادگی ‌شکیل‌ نیز برگرفته‌ از نام‌ خانوادگی‌ مادرش‌ است. شکیل‌ پدرش را به‌ یاد ندارد، زیرا کمی‌ پس‌ از تولدش‌، مادرش با فیلیپ هریسون سرهنگ‌ ارتش‌ آمریکا ازدواج ‌کرد. شکیل در واقع‌ او را پدرش می‌داند، زیرا همچون‌ ‌پدری واقعی به‌ شکیل‌ محبت‌ و از او نگهداری کرد.

کودکی، نوجوانی و جوانی

دوران‌ کودکی‌ شکیل به دلیل اینکه پدرش باید در پایگاه ارتش آمریکا در ایالت باواریا در جنوب آلمان خدمت می‌کرد در شهر مونیخ گذشت. او که از کودکی تنومند بود به‌راحتی از درخت‌ها بالا می‌رفت. همکلاسی‌ها و دوستانش او را عنکبوت درختی می‌نامیدند. اولین کسی که توپ بسکتبال به او هدیه داد ناپدری‌اش بود.

شکیل و ناپدری‌اش ساعت‌ها بسکتبال بازی می‌کردند. او که عاشق این ورزش بود کاپیتان تیم مدرسه‌اش شد. اما اتمام ماموریت ناپدری باعث شد او دوباره به ایالات‌متحده بازگشته و در مدرسه‌ای در شهر فورت استوارت ایالت نیوجرسی ثبت‌نام کند و همیشه در حیاط این مدرسه به‌سوی سبد شوت کند.

ورود او‌ به‌ دبیرستان‌ رابرت‌ جونیور در شهر سنت آنتونیوی‌ ایالت تگزاس‌، بازی‌ بسکتبالش‌ را تغییر داد‌. او عضو تیم‌ نوجوانان‌ این‌ مدرسه‌ شد و توانست‌ کاپ بهترین‌ بازیکن‌ بسکتبال‌ مدرسه را بالای سر ببرد. شکیل‌ با نمرات‌ خوب‌ فارغ‌التحصیل شد و پس از سه سال تحصیل در دانشگاه لوئیزیانا در رشته اقتصاد مدرک لیسانس دریافت کرد.

بار دیگر ماموریت‌ شغلی‌ پدر باعث مهاجرت‌ خانواده‌ به‌ آلمان‌ شد، اما شکیل که با سرمربی تیم ملی بسکتبال آمریکا آشنا شده بود‌، از همراهی کردن خانواده سر باز زد و همراه این مربی تمرینات فشرده‌ای را پشت سر گذاشت.

اونیل از سال ۱۹۹۲ کارش را در NBA آغاز و به‌سرعت در پست سنتر درخشید. شکیل در سال ۱۹۹۳ جایزه روکی - بهترین بازیکن تازه‌وارد- را وارد ویترین افتخاراتش کرد.

اونیل با باشگاه لس‌آنجلس لیکرز سه بار قهرمان NBA شد. او همراه با کوبی برایان این تیم را به قدرتی برتر تبدیل کرده بودند، اما دو پادشاه در یک اقلیم نگنجیدند و اونیل پس از جدایی از لس‌آنجلس لیکرز به میامی پیوست و چهارمین قهرمانی‌اش در NBA را همراه این تیم به دست آورد. حضور اونیل در فونیکس در سال ۲۰۰۸ همانند گذشته پرفروغ نبود. او سرانجام به باشگاه بوستون پیوست.

اونیل در زمان حضورش در NBA چندین بار عنوان ارزشمند و امتیازآورترین بازیکن، ستاره طلایی و... را کسب کرد و نامش در کنار سایر بزرگان بسکتبال جهان - مایکل جوردن، کریم عبدالجبار، کارل مالون، آلن ایورسن و اسکاتی پیپن - ثبت شد.

ازدواج‌

اونیل‌ در سال‌ 1999 با دختری‌ به نام آرنتایا ردبرگ‌ آشنا و ازدواج کرد. ثمره‌ این‌ ازدواج‌ یک‌ دختر‌ است. او پس‌ از جدایی‌ از آرنتا در روز 26 ماه دسامبر سال 2002 با شانی‌ نلسون‌ ازدواج‌ کرد. شکیل‌ و شانی‌ سه فرزند - ‌شریف‌ راشان‌، امیره‌ سنا و شکیر راشان -‌ دارند.

سینما

اونیل‌ نه‌تنها در عرصه‌ بسکتبال‌ بلکه‌ در هنر سینما و بازیگری‌ نیز استعداد خاصی‌ دارد و تاکنون‌ در چند فیلم‌ سینمایی و سریال تلویزیونی - شکیل، همسر و فرزندانم‌، اسکری‌ مووی‌ 4 و ... - ایفای‌ نقش‌ کرده است.

انساندوستی

شکیل‌ اونیل‌ چندین‌ آپارتمان‌ برای‌ بازماندگان‌ طوفان‌ کاترینا خریده و هزینه‌ زندگی و تحصیل‌ صدها نفر از آسیب‌دیدگان‌ این طوفان‌ را پرداخت می‌کند.

شکیل‌ اونیل‌ در جشن شکرگزاری سال‌ 2016‌ صدها بوقلمون‌ بزرگ‌ همراه با پوشاک به فقرا و گرسنگان‌ اهدا کرد. او در ایام کریسمس به کودکان ‌بی‌سرپرست‌ ایالات میامی‌، فلوریدا، لس‌آنجلس‌ اسباب‌بازی‌ هدیه می‌دهد.

او که اکنون با بخش جنایت‌های ویژه اداره پلیس‌ شهر میامی‌ به‌صورت افتخاری همکاری می‌کند با گشت‌زنی در خیابان‌های محله‌های فقیرنشین این شهر امنیت آن را حفظ کرده و مانع قربانی شدن کودکان می‌شود.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3